TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Uroczyste czepkowanie studentów WSPS

Agawa
Agnieszka Warchulińska sob., 14 maja 2016 11:50
76 studentów I roku Wydziału Pielęgniarstwa WSPS wzięło udział w uroczystości czepkowania, która odbyła się wczoraj, 13 maja, w sali widowiskowej piotrkowskiego Domu Nauczyciela. Studentki otrzymały białe czepki, studenci przypinki w kształcie pielęgniarskiego czepka. Gościem honorowym ceremonii była Wacława Kamieńska, nestorka polskiego pielęgniarstwa, odznaczona Medalem Florence Nightingale.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Z głęboką czcią i dumą przyjmuję

dany mi symbol pielęgniarstwa.

Ślubuję, że uczynię wszystko

aby stał się on w praktyce

symbolem wszystkiego, co dobre,

ludzkie i szlachetne.

Będę przestrzegać zasad etyki zawodowej,

rzetelnie przygotowywać się

do przyszłej pracy zawodowej.

Zawsze będę służyć pomocą potrzebującym,

słabym i cierpiącym.

Ślubuję dbać o honor uczelni,

wzbogacać jej tradycje i dorobek.

Ślubuję!

 

   To przyrzeczenie pielęgniarskie padło wczoraj, w piątek, 13 maja, z ust 76 studentów I roku Wydziału Pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego, w trakcie uroczystej ceremonii czepkowania, która odbyła się w sali widowiskowej Domu Nauczyciela w Piotrkowie. 57 studentek otrzymało białe czepki, a 19 studentów przypinkę w kształcie czepka.

   W uroczystości obok studentów wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, wykładowcy oraz zaproszeni goście: dr Jolanta Emanuel dziekan Wydziału Zdrowia i Nauk Społecznych w Piotrkowie, Naczelna Pielęgniarka Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Piotrkowie mgr Zofia Budzisz, Naczelna Pielęgniarka Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie mgr Beata Rzeźnicka, Koordynator Pielęgniarstwa w Instytucie Zdrowia Medicall w Piotrkowie mgr Renata Ingier oraz dyrektor marketingu Instytutu Zdrowia Medicall w Piotrkowie Krzysztof Gębicki.

 Gościem honorowym ceremonii była Wacława Kamieńska, nestorka polskiego pielęgniarstwa, organizatorka struktur PCK oraz Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek, która w trakcie II wojny światowej ratowała żołnierzy w szpitalach polowych, jako jedna z 5 Polek odznaczona słynnym Medalem Florence Nightingale.

 – Uroczystość czepkowania ma charakter podniosłego święta, specyficznego, dla środowiska pielęgniarek. Symbolika tej uroczystości jest bardzo wymowna i kształtowała się na przestrzeni wieków. W Polsce jest kultywowana od 1911 roku. Kreuje tożsamość zawodową pielęgniarek i pielęgniarzy – mówiła podczas wczorajszej uroczystości dziekan piotrkowskiego Wydziału Zdrowia i Nauk Społecznych WSPS dr Jolanta Emanuel. – Nie zapominajcie drodzy studenci, że czepek ten zobowiązuje was by czynić wszystko, co dobre, uczciwe i szlachetne. Życzę wam, by zawód pielęgniarki, pielęgniarza dał wam dużo satysfakcji, a zdobyta wiedza pozwoliła na holistyczne zajmowanie się człowiekiem w zdrowiu i chorobie, we wszystkich okresach życia.

Ceremonii czepkowania studentów, przy świetle zapalonego lampionu, symbolu światła nawiązującego do lampki Florence Nightingale, dokonały: mgr Grażyna Kałużna, mgr Anna Felińska, mgr Edyta Kubryn oraz mgr Renata Ingier.

  Warto jeszcze dodać, że wielokrotnie przywoływana w trakcie wczorajszej uroczystości postać Florence Nightingale (1820-1910) to angielska pielęgniarka i działaczka społeczna, która wsławiła się między innymi ratowaniem żołnierzy podczas wojny krymskiej. Nazywana „Damą z lampionem” z racji faktu, iż doglądała swych podopiecznych także w godzinach nocnych oświetlając sobie drogę między łóżkami szpitalnymi właśnie lampionem. Dziś uchodzi za symbol nowoczesnego pielęgniarstwa. W 1912 roku Międzynarodowy Komitet PCK ustanowił medal jej imienia, który wręczany jest najbardziej zasłużonym w zawodzie pielęgniarskim.

 

Tekst: Agawa

Foto: Adam Staśkiewicz

    

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 33

    ~gość (gość)

    05.10.2016 22:21

    Pani Jolanta Emanuel nie posiada tytułu doktora!!!


    ~student (gość)

    01.06.2016 09:58

    Funkcjonowanie WSPS w Piotrkowie to przykład obecnego funkcjonowanie szkolnictwa wyższego ( prywatnego) w kraju........ przypadkowa nazwa uczelni, przypadkowa kadra, przypadkowe sale dydaktyczne, przypadkowa organizacja pracy...itd...Chciałem wybrać tą uczelnie, bo interesują mnie zawody medyczne, ale sory ! Tak się kształci na poziomie wyższym w zawodach medycznych: pielęgniarka, ratownik, fizjoterapeuta, itd ????????? Obecnie studiuję socjologię , może wybiorę ten temat do pracy magisterskiej . Nie polecam!!!


    ~pacjentka (gość)

    31.05.2016 21:57

    Poziom kształcenia i wykształcenia tych absolwentek - pielęgniarek budzi wiele wątpliwości. Obserwowałam ich zachowania i czynności będąc pacjentką na jednym z piotrkowskich oddziałów szpitalnych. Boże uchowaj nas od potrzeby korzystania z usług tak wykwalifikowanego personelu.


    ~pielęgniarka (gość)

    16.05.2016 16:05

    Jaki dr z tej dziekan zwykły magister, studia skończyła zaocznie...



    ~224477 (gość)

    16.05.2016 11:19

    Redaktorzy rożnych informacji Naszych Piotrkowskich mediów!!!!
    Od wielu lat obserwuję Wasze ,, świętowanie" z okazji dnia czekolady,kota pizzy itp.Nie mogę się doczekać, kiedy docenicie pracę ,bardzo odpowiedzialną , trudną ,niebezpieczną pań/ów pielęgniarek poz.pacjentka


    reklama

    Dla Ciebie

    20°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio