TERAZ12°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Upamiętnili wybitnego piotrkowianina

K.Czapczyk
Kacper Czapczyk pon., 29 listopada 2021 13:50
W poniedziałek (29 listopada), czyli w piątą rocznicę śmierci Władysława Hartmana, przy ul Słowackiego 26 w Piotrkowie została odsłonięta tablica poświęcona jego pamięci. W uroczystości uczestniczyła delegacja piotrkowskiego I Liceum, którego był absolwentem, przedstawiciele miasta, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oraz rodzina upamiętnionego.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Władysław Hartman urodził się 21 kwietnia 1929 roku w Piotrkowie i aż do śmierci był związany z trybunalskim grodem . Od wczesnej młodości był zaangażowany w działalność niepodległościową, a później społecznikowską, za co wielokrotnie go odznaczano.


Symbolicznego odsłonięcia dokonali wdowa po honorowym obywatelu Piotrkowa oraz prezydent Krzysztof Chojniak. Wspomnieniami o Władysławie Hartmanie podzielił się z nami jego wnuk.


Ta miłość dziadka do Piotrkowa i regionu na pewno wywodziła się z domu rodzinnego, gdzie przekazano mu wartości patriotyczne. Zresztą nawet gdy jego rodzice już dawno nie czyli, dalej wyrażał się o nich z najwyższym szacunkiem. Był człowiekiem czynu i w działalności społecznej było tak, że każdy ukończony projekt dawał mu energię do realizacji kolejnych. Jednocześnie nigdy nie przypisywał swoich sukcesów i osiągnięć tylko sobie, a zawsze podkreślał, że realizacja tylu pomysłów była możliwa tylko dzięki temu, że spotkał na swojej drodze tylu wyjątkowych ludzi – podkreślał Maciej Dietrich.

Swoją działalność na rzecz miasta Władysław Hartman przez 25 lat prowadził jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.


Zainicjował on obchody 750-lecia miasta, współorganizował obchody 400-lecia Trybunału Koronnego czy 500-lecia parlamentaryzmu polskiego. Jego zasługą są liczne pamiątkowe tablice czy pomniki Kopernika oraz Stefana „Grota” Roweckiego. Władysław Hartman na trwałe wpisał się w historię naszego miasta, a ta tablicy przypomni go osobom spacerującym ul. Słowackiego – przypomniał Waldemar Domarańczyk, prezes TPPT.

Za działalność konspiracyjną i niepodległościową wybitny piotrkowianin otrzymał m.in. Krzyże: Partyzancki, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Więźnia Politycznego i Kombatancki Krzyż Zasługi. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał: Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, Srebrny Krzyż Zasługi, Honorową Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury i Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.


W 1979 roku Władysław Hartman otrzymał Złotą Wieżę Trybunalską za całokształt działalności społecznej. Tytuł honorowego obywatela miasta, piotrkowska RM przyznała mu z kolei 28 kwietnia 2004 r.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 10

    reklama

    Dla Ciebie

    12°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio