1 z 6
2 z 6
3 z 6
4 z 6
5 z 6
6 z 6
Jezusowi towarzyszyli apostołowie, osiołek oraz wierni. Inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 11.00 przy pomniku Jana Pawła II. Po modlitwie i poświęceniu palm, wierni w procesji przeszli do kościoła ojców Bernardynów, gdzie odbyło się nabożeństwo.
Niedziela Palmowa w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.
Choć w Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych, to uroczystość ma radosny charakter. Dzieje się tak dlatego, że rozpoczyna ona ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata.
W naszym kraju Niedziela Palmowa nazywana była również Niedzielą Kwietną, ponieważ przypada zwykle w czasie, gdy pojawiają się pierwsze kwiaty. W Niedzielę Palmową po sumie odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. W Polsce palmy zastępowane są często przez wierzbowe gałązki z baziami. Po ich poświęceniu wkładamy je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże.
Foto: MW
Komentarze 4