TERAZ 13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

To już 22 wymiana młodzieżowa z partnerskim miastem Esslingen

K.Chojnacka
Karina Chojnacka wt., 13 maja 2025 13:56

W ramach wymiany młodzieży, ZSP nr 5 już po raz kolejny gości grupę uczniów z Niemiec ze szkoły J.F. Kennedy' ego w Esslingen. Wizyta ta stanowi część programu przygotowanego przez polską stronę, mającego na celu wzmacnianie międzynarodowych relacji i wymiany kulturowej. Wczoraj młodzież odwiedziła Muzeum Dzieci Polskich- Ofiar Totalitaryzmu, a dziś z młodzieżą spotkał się Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa. 

Współpraca między ZSP nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim z J.F.Kennedyego w Esslingen zaczęła się w roku 2002. Zapoczątkowana została wizytą Burmistrza Esslingen w Piotrkowie Trybunalskim w ramach współpracy między miastami. Polega ona na cyklicznej wymianie młodzieży między szkołami o profilu ekonomiczno – handlowym.

Esslingen jest naszym miastem partnerskim od 33 lat. Natomiast wymiana pomiędzy uczniami, pomiędzy szkołami funkcjonuje od 22 lat. Funkcjonuje z sukcesami, z czego się bardzo cieszę, no bo to świetna okazja, aby młodzież wymieniła doświadczenia, poznawała się, a może nawet zawiązywała przyjaźni na całe życie. Będziemy to kontynuować w przyszłych latach? Oczywiście, że będziemy kontynuować i mam nadzieję, że będziemy rozwijać, a w tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym, tym organizatorom z naszego zespołu szkół ponadpodstawowych nr 5 i z gimnazjum Kennedy'ego z Esslingen- mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa.

Celem jest nie tylko poznanie życia codziennego młodzieży ze szkół partnerskich, zrozumienie różnic między europejskimi szkołami średnimi ale również poznanie historii Polski i Niemiec oraz wymiana doświadczeń związanych z profilem obu szkół. Kolejnym ważnym celem współpracy jest rozwijanie wśród uczniów umiejętności komunikacji z europejskimi partnerami w języku niemieckim. Pierwszego dnia pobytu 

Bardzo chętnie dzieci przyjeżdżają, nasze dzieci też chętnie wyjeżdżają do Niemiec. Generalnie zasada jest taka, że staramy się przybliżyć polsko-niemiecką historię, też niekoniecznie tylko tą dobrą, bo wiemy, że nie tylko dobra ona była. Przybliżyć historię, kulturę, tradycję naszych krajów. Co młodzież ogląda? Nie tylko Piotrków, bo generalnie wymiana polega na tym, żeby poznali polską kulturę, nie tylko piotrkowską, więc oprócz tego, że zwiedzamy tutaj Piotrków i okolice, to organizujemy również dodatkowe wycieczki do Łodzi, czasem do Warszawy co roku. Jednak tutaj, jak Niemcy u nas w Polsce są, odwiedzają Oświęcim. To jest taki punkt, który jest zawsze, przy okazji wtedy Kraków, także takie rozpoznanie całej Polski, a niekoniecznie tylko Piotrkowa- poinformowała Magdalena Rudzka, wicedyrektor ZSP nr 5.

Jednym z głównych punktów programu pierwszego dnia pobytu w Polsce, była wizyta w Muzeum Dzieci Polskich- Ofiar Totalitaryzmu, która dostarczyła wszystkim wielu emocji. To smutna część naszej historii, o której nie można zapomnieć, a która stanowi istotny element naszej edukacji historycznej. Po wzruszającej wizycie, nasi goście udali się na zakupy i inne atrakcje w Manufakturze, gdzie mogli poznać współczesne oblicze  polskiego miasta.

Drugiego dnia młodzież spotkała się z prezydentem Piotrkowa w Mediatece gdzie mogli obejrzeć film w reżyserii Adama Guzińskiego, przedstawiający Piotrków Trybunalski. Kolejnym punktem programu będzie wycieczka do Oświęcimia. 

Rozmawiamy o różnych tematach, które łączą nas Polaków i Niemców wiadomo, są pewne różnice, ale generalnie niczym się nie różnimy między sobą. Jak będziemy w Auschwitz to chcemy im pokazać to co się tam wydarzyło. Jest to miejsce, w którym warto minimum raz w życiu być i zobaczyć to jak historia się w tamtym czasie ukształtowała- mówił Robert Strzelczyk, Uczeń piotrkowskiego Ekonomika. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 2

    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio