TERAZ10°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu

czw., 25 stycznia 2018 12:11
W ostatnim czasie bardzo często poruszaną kwestią jest temat smogu, czyli skutku zanieczyszczonego powietrza. Normy jego stężenie zostały przekroczone w 2017 roku w Polsce nawet o 3000%. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w kraju są m.in. Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. Nie tylko smog jest jednak pochodną zanieczyszczeń, istnieją inne skutki, które negatywnie wpływają na człowieka, zwierzęta i pozostałe elementy środowiska.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Geneza zanieczyszczeń powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia określa powietrze zanieczyszczone jako takie, w którym znajdują się substancje chemiczne, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka i innych elementów środowiska: roślin, zwierząt, wody, gleby. Zanieczyszczenia powietrza mogą być dwojakiego pochodzenia: naturalnego i antropogenicznego. Początkowo, aż do połowy XVIII wieku, przeważały głównie te mające podłoże naturalne: wybuchy wulkanów, opadanie pyłu kosmicznego, wietrzenie chemiczne skał czy wytwarzania pyłów przez rośliny. Wraz z nadejściem rewolucji przemysłowej (XVIIIw.) znacznie wzrósł poziom zanieczyszczeń wytwarzanych przez człowieka (antropogenicznych). Głównym powodem był rozwój przemysłu, produkcja maszyn, wzrost liczby ludności.     

Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu dostają się do organizmu człowieka podczas oddychania. Powodują tym samym alergie i schorzenia układu oddechowego.

 

Główne skutki zanieczyszczeń

WHO opublikowało w 2015 roku dane, które wskazują, że zanieczyszczenia powietrza w Europie generują koszt około 1,6 biliona dolarów i powodują blisko 600 tys. przedwczesnych zgonów. Głównymi skutkami zanieczyszczeń powietrza są m.in. kwaśne deszcze, smog, efekt cieplarniany, odory, dziura ozonowa. Każdy z nich negatywnie wpływa na zdrowie człowieka i kondycję środowiska. Przykładowo kwaśne deszcze powodują wzrost śmiertelności niemowląt, degradują faunę i florę oraz zakwaszają rzeki i gleby.

 

Niska emisja – jedno ze źródeł zanieczyszczeń

Jednym ze źródeł, które w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń powietrza w miastach Polski jest niska emisja, czyli ogrzewanie mieszkań śmieciami i węglem. Znaczenie tego czynnika wzrasta w sezonie grzewczym, poza miesiącami zimowymi, głównymi generatorami zanieczyszczeń pozostają: transport i przemysł.

W miejscowościach o niskiej wentylacji powietrza ogrzewanie mieszkań śmieciami i węglem jest jedną z przyczyn powstawania smogu. Taki sposób palenia najczęściej można spotkać w budynkach z centralnym ogrzewaniem. Korzystając z pieca warto sprawdzić kondycję instalacji, bo uszkodzona lub wadliwa może doprowadzić do pojawienia się czadu lub dymu.

Zanieczyszczenia powietrza mogą pojawić się w najbliższym otoczeniu, czyli naszym domu. Substancje takie jak: gaz, dym, czy tlenek węgla mogą doprowadzić do zgonu, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w czujnik, który alarmuje o pojawieniu się szkodliwych substancji.

 

Warto monitorować poziom zanieczyszczeń i zabezpieczyć się przed śmiertelnymi związkami, niezbędne urządzenia można znaleźć na: https://www.gerda.pl/czujniki-co-dymu-i-gazu.html

 

/Artykuł powstał we współpracy z firmą gerda.pl

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 2

    ~gość (gość)

    14.02.2018 17:51

    Czemu budynek dworca PKS nie jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej?


    ~gość (gość)

    01.02.2018 20:00

    Czy pampersy można palić w piecu czy musze zasygnalizować że pewien DPS pali je w piecu?


    reklama

    Dla Ciebie

    10°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio