TERAZ2°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Syreny dla powstańców wybrzmią w Piotrkowie

UM Piotrków Trybunalski
UM Piotrków Trybunalski pt., 31 lipca 2020 11:39
1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Zdjęcie
Autor: fot. archiwum ePiotrkow.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Nierówny bój doprowadził do ogromnych strat w ludziach, szczególnie w cywilach, oraz zniszczenia miasta.


Już tradycyjnie w Piotrkowie Trybunalskim uczczona zostanie pamięć bohaterów niepodległościowego zrywu sprzed 76 laty. W sobotę punktualnie o godzinie 17.00 na terenie Piotrkowa rozlegnie się minutowy dźwięk syren alarmowych upamiętniający bohaterskie czyny powstańców. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Kwiaty złożone będą także pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot wmurowanej w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki.

 

Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej. Rowecki został aresztowany przez hitlerowców 30 czerwca 1943 roku i osadzony w połowie lipca w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Przeprowadzone w 2007 roku śledztwo pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ustaliło datę śmierci wybitnego piotrkowianina na dni 2-7 sierpnia 1944 roku.


Ze względu na panujący stan epidemii prosimy wszystkich uczestników uroczystości o stosowanie się do wymogów sanitarnych, a przede wszystkim przestrzeganie zasady dystansu społecznego.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 10

    ~Grabaż (gość)

    01.08.2020 12:04

    Od dziecka każdy się tu uczy przegrywać
    To narodowa nasza jest recydywa
    Z szablą w ręku i na cokole
    Wciąż musi swędzieć wciąż musi boleć


    ~Victoria (gość)

    31.07.2020 17:36

    Typowa Polska - świętowanie tragedii i przegranych



    ~xn. (gość)

    31.07.2020 16:02

    Ci co naprawdę do tej tragedii doprowadzili siedzieli schowani w piwnicach. Bo oni "dowodzili". A walczyła młodzież i dzieci....Zresztą i wśród nich zdanie na temat powstania też budził głęboki podział....


    ~gość (gość)

    31.07.2020 13:34

    Niech zamilkna ci co nie zyli w tamtych czasach i nie maja zielonego pojecia
    Walczyli bo chcieli zyc w wolnej i niepodleglej nawet za cene zycia swego



    ~kkkd (gość)

    31.07.2020 13:17

    bój doprowadził do ogromnych strat w ludziach, szczególnie w cywilach, oraz zniszczenia miasta.


    I za to będziemy dziękować?



    reklama

    Dla Ciebie

    2°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio