TERAZ7°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Sprawdź, czy tekst X Dyktanda Trybunalskiego był trudny!

A.Stańczyk
Aleksandra Stańczyk niedz., 21 czerwca 2015 09:44
Dziesiąte Dyktando Trybunalskie już za nami. Najlepszy okazał się uczeń III LO w Piotrkowie Patryk Drożdżowski. Teraz każdy może sprawdzić i ocenić, stopień trudności tegorocznych zmagań ortograficznych.

Poniżej tekst dyktanda, którego autorką jest dr Elżbieta Sztankóné-Stryjniak z UJK.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Dyktando Trybunalskie 2015

W ostoi dzikiego zwierza Żegota, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie. Jak co dzień oddawał się swojej pasji nie zważając na syk żmii, która wychynęła z ogromnego kłębowiska żmij.


Przecież tak naprawdę nie było w kniei niczego, co mogłoby mu zakłócić spokój. Nieschodzenie żubrowi z drogi stanowiło wielkie niebezpieczeństwo, toteż nawet wataha wilków zajęła bezkolizyjne stanowisko w gąszczach. Trzeba by sprowadzić stado potężnych drapieżników, aby wyprowadzić go z równowagi. W zhierarchizowanej puszczańskiej społeczności żadne zwierzę nie odważyłoby się stanąć z nim w szranki.
Ryś z nagła machnął krótkim ogonem i natychmiast ukrył się w głębokiej dziupli. Chyłkiem przemykający się lis czmychnął czym prędzej w chaszcze, nie czyniąc najmniejszego hałasu. Bóbr, nie uderzywszy nawet ogonem w taflę wody, przycupnął w żeremiach. Wydra, hasająca beztrosko w rzeczułce, wypuściła schwytaną rybę i zanurkowała, pogrążając się w wodzie.


Tylko słaba, wydawałoby się, bezbronna istota, dwunożna i nieowłosiona, już w okresie późnego paleolitu nieustraszenie eksplorowała puszczańskie obszary.


W okresie wczesnośredniowiecznym powstały grodziska w Rękoraju i Rozprzy, wymienionej w „Bulli gnieźnieńskiej”, zaś za pierwszych Piastów coraz piękniej rozkwitał, położony na samej granicy kasztelanii wolborsko-rozpierskiej, Piotrków.


Na Starym Mieście stanął ratusz, a także pręgierz, od każdej pierzei Rynku odchodziły regularnie wytyczone ulice.


Piotrków Trybunalski to nazwa, którą zyskało miasto dzięki Trybunałowi Koronnemu, który od drugiej połowy szesnastego wieku działał w naszym sławetnym grodzie.


Wreszcie, gdy zbliżał się zachód słońca, żubr Żegota wynurzył się z sadzawki i powędrował, oblepiony czarno-zielonym mułem, w tylko sobie wiadomym, z dawna obranym kierunku, nie przeczuwając, że już wkrótce jego potomkowie będą jedynie eksponatami w rezerwacie.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 14

    ~Al Bundy (gość)

    21.06.2015 17:21

    Trudny nie był - był dziwny. Ten fragment o ludziach, średniowieczu i Piotrkowie pasuje do reszty tekstu jak Biedronka do krajobrazu.
    Po przeczytaniu pierwszego zdania myślałem, że Żegota to nazwa tej "ostoi dzikiego zwierza".

    W ostoi dzikiego zwierza Żegota, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie.

    Ale z ostatniego zdania wynika, że to imię żubra:
    Wreszcie, gdy zbliżał się zachód słońca, żubr Żegota wynurzył się z sadzawki i powędrował, oblepiony czarno-zielonym mułem, w tylko sobie wiadomym, z dawna obranym kierunku, nie przeczuwając, że już wkrótce jego potomkowie będą jedynie eksponatami w rezerwacie.

    Jeśli to imię żubra, to pierwsze zdanie powinno brzmieć według mnie tak:
    "W ostoi dzikiego zwierza Żegoty, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie."
    Użyta w pierwszym zdaniu forma "Żegota" sugeruje, że żubr miał na imię Żegot, a zdanie ostatnie, że miał na imię Żegota.
    Do opowiadania o żubrze zakradł się byk, czy to ja się mylę? Gdyby był przecinek w miejscu sugerowanym przez Tutaj, to zdanie brzmiałoby inaczej. A bez tego przecinka, to można mieć wątpliwości, które przedstawiłem - zdanie ma zupełnie inny sens.



    ~tak (gość)

    21.06.2015 15:13

    bardzo łatwe


    ~pogodny (gość)

    21.06.2015 14:24

    http://onet.tv/i/dowiedzsie/prognoza-pogody-dla-polski-22-06/he1gxl

    Proponuje tekst prognozy pogody na 22 czerwca. Wydaje sie byc na podobnym poziomie, jak X. Dyktando Tryb.


    tutaj

    21.06.2015 12:51

    Czy po "zwierza", w pierwszym zdaniu, nie powinno być przecinka? Może jest fakultatywny?



    donvitorio

    21.06.2015 12:51

    przyjemne łatwe szkoda że nie startowałem.


    reklama

    Dla Ciebie

    7°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio