TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Sinice niebezpieczne?

M.Nowakowska
M.Nowakowska niedz., 5 sierpnia 2018 08:30
Zdjęcie zielonej pokrytej sinicą wody udostępniła w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek Piotrkowa. Zostało zrobione w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Z problemem sinic walczy obecnie cała Polska, zamknięte są kąpieliska nad Bałtykiem i w wielu miastach. Sprawdziliśmy, skąd się biorą sinice i jaki jest ich wpływ na zdrowie.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Sinice, czyli cyjanobakterie, jeśli występują w niewielkiej ilości, mają pozytywny wpływ na ekosystem. Jeżeli jednak nastąpi zakwit, czyli namnożenie się glonów, mogą niekorzystnie wpływać na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego. Wywołują też konsekwencje dla osób, które wykąpią się lub przypadkiem połkną „zieloną” wodę, m.in. wysypki skórne, łzawienie oczu, bóle mięśni i stawów, wymioty i biegunki.

 

-Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie – informują pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Aby sprawdzić czy dany zakwit stanowi zagrożenie, konieczne byłoby przeprowadzenie skomplikowanej analizy chemicznej, czego się nie praktykuje.

 

-Sinice na Zalewie Sulejowskim są wynikiem napływu zanieczyszczeń z okolicznych terenów, czyli azotanów i fosforanów. W ostatnich latach realizowaliśmy projekt ekologiczny, który miał na celu oczyszczenie zbiornika – mówi Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie utworzyło tzw. strefy ekotonowe przy zbiorniku. Ich zadaniem jest redukcja dopływu zanieczyszczeń i poprawa zdolności wody do samooczyszczania, ale na efekty trzeba poczekać. Na razie jedyne co można zrobić, to zakazać kąpieli w miejscach, gdzie zakwit wody jest szczególnie widoczny. Urząd Gminy w Tomaszowie Mazowieckim taki zakaz wprowadził na terenie kąpielisk w Smardzewicach i Borkach.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 7

    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio