TERAZ16°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Region: Wpuszczą raki do Rakówki

JaKac1
JaKac1 śr., 23 maja 2012 08:23
Wkrótce w bełchatowskiej Rakówce wyląduje 700 par raków, do tego jazie, klenie, może nawet liny, karasie pospolite, a nawet pstrągi potokowe. Bełchatów pozyskał bowiem 55 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na zadanie “Opracowanie oraz pilotażowe wdrożenie programu rewitalizacji rzeki Rakówki i jej doliny na obszarze miasta Bełchatowa”.
Zdjęcie
Autor: fot. Jarek Mizera

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

- Bełchatów rozwija się na różnych płaszczyznach, począwszy od inwestycji drogowych, przez modernizację placówek oświatowych, a skończywszy na konserwacji terenów zielonych – mówi wiceprezydent miasta Dariusz Matyśkiewicz. - Wszędzie, gdzie można coś zmienić i poprawić, chcemy wkraczać z propozycją ulepszania i rozwoju. Miasto pozyskuje wiele dotacji zewnętrznych na te działania. Szczególnie cieszy mnie jednak zdobycie pieniędzy na rewitalizację Rakówki. 55 tysięcy dotowanych środków to 80% wartości całego przedsięwzięcia.

Jedną z planowanych prac jest pilotażowe zarybienie i wpuszczenie raków. Przy ścisłej współpracy z rybackim użytkownikiem rzeki Rakówki, tj. Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Piotrkowie, przeprowadzone zostaną zarybienia w ilości po 30 tysięcy sztuk jaziem i kleniem. Zostanie też wpuszczonych 700 par rodzicielskich raków rodzimych gatunków (szlachetnych i błotnych). Zadanie uwzględnia przeprowadzenie pilotażowych zarybień także innymi gatunkami, np. linem i karasiem pospolitym oraz pstrągiem potokowym. Zamierzone zabiegi rewitalizacyjne rzeki są efektem stałej poprawy jakości wody.

- Dzięki temu dofinansowaniu zostanie wykonana ocena jakości i biomonitoring rzeki oraz pilotażowe zarybienie i wpuszczenie raków. Zaprojektowane działania przyczynią się do stworzenia atrakcyjnego miejsca rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Bełchatowa - mówi Alina Walaszko, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii.

AS

reklama

Komentarze 3

~zet (gość)

23.05.2012 23:32

byle tylko lokalni wedkujacy zaraz ich nie odłowili razem z rybkami


~anka (gość)

23.05.2012 14:30

Mam nadzieję, że przeżyją :)


Myśliciel

23.05.2012 10:00

Obawiam się, że te raki mogą nie przeżyć w nowym miejscu...


reklama

Dla Ciebie

16°C

Pogoda

Kontakt

Radio