27 listopada 2024 roku przed godziną 16:30 dyżurny piotrkowskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że na drodze powiatowej w gminie Wolbórz, w pojeździe znajduje się kobieta, która zasłabła. Policjanci od razu pojechali we wskazane miejsce, gdzie odnaleźli 59-latkę, siedzącą za kierownicą Mazdy. Z kobietą był utrudniony kontakt słowny. Jednak powodem zasłabnięcia nie był stan zdrowia, a fakt, że kobieta znajdowała się w stanie nietrzeźwości. Po sprawdzeniu alkomatem okazało się, że ma ona blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie. 59-latka została zatrzymana i wkrótce odpowie przed sądem. Kierowanie w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Policjanci cały czas przypominają, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragicznie. Alkohol zdecydowanie zmniejsza szybkość reakcji. Zaburzona zostaje ostrość widzenia oraz wyczucie odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuacje i swoje umiejętności. Zaburzona zostaje też równowaga, przez co można spowodować zagrożenie dla siebie, jak i innych uczestników. Wsiadając za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości, narażamy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego - mówi asp. szt. Izabela Gajewska, rzecznik prasowy piotrkowskiej policji.
Policja przypomina: Pamiętaj, wsiadasz za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości- zagrażasz sobie oraz innym! Wiedząc, że kierujący pojazdem jest w stanie nietrzeźwości pod żadnym pozorem nie wsiadajmy do samochodu. Jeżeli mamy taką możliwość udaremnijmy dalszą jazdę bądź zadzwońmy na numer alarmowy 112.
Komentarze 20
30.11.2024 08:58
Kobieta wytoczyła się autem na drogę i zablokowała w poprzek ulicę....
29.11.2024 19:39
Jak kompletnie, to w porządku. Najgorsze, są te niedopite.
29.11.2024 19:00
Skoro siedziała tylko za kietownicą, a samochód nie było w ruchu, to nie można mówić, o kierowaniu pojazdem.
29.11.2024 14:04
Może jechała będąc trzeźwą. Miała zapas procentów, przystanęła i wypiła ten eliksir. Nie ruszyła już z miejsca.
29.11.2024 13:44
Kwestia picia alkoholu na postoju w samochodzie z wyłączonym silnikiem nie jest jednoznaczna w świetle polskiego prawa. Kluczowe znaczenie ma tu położenie kluczyków. Jeżeli kluczyki znajdują się w stacyjce, to kierowca może zostać potraktowany, jakby był w trakcie kierowania pojazdem. Taka sytuacja automatycznie czyni picie alkoholu w samochodzie nielegalnym.