Adam Trybus pseudonim „Gaj”, „cichociemny”, komendant Kedywu Okręgu Łódź Armii Krajowej, organizator oddziałów partyzanckich „Błyskawica”, „Burza”, „Grom”, „Wicher”, „Zryw” i zespołów dywersyjnych Armii Krajowej. Był twórcą 25 pułku piechoty Armii Krajowej.
Po rozwiązaniu Armii Krajowej brał czynny udział w konspiracji antykomunistycznej. Więziony i represjonowany przez ówczesne władze, został zrehabilitowany w 1957 roku.
Uhonorowany Orderem Virtuti Militari, wielokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej.
W naszej pamięci zapisał się także jako wspaniały nauczyciel i wychowawca w II Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie Trybunalskim.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Śląskiej. Oprawę muzyczną w świątyni zapewnił chór II LO. Po mszy zebrani ze wzruszeniem wysłuchali utworów poetyckich i muzycznych przygotowanych
przez uczniów i nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przenieśli się do budynku II LO przy ul. Żeromskiego. Tam odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterskiemu majorowi dokonali: prezydent Krzysztof Chojniak, Leszek Trybus (syn oficera) oraz Zbigniew Mroziński z piotrkowskiej „Solidarności”.
Prezydent Miasta Krzysztof Chojniak oraz Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Bożena Janowska wręczyli uczniom i nauczycielom piotrkowskich szkół dyplomy i nagrody za udział w konkursie organizowanym przez II LO: „Adam Trybus – Piotrkowski Cichociemny”.
Pamięć Adama Trybusa uczczono minutą ciszy.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na wspomnienia, spotkania, rozmowy w gronie rodziny, kombatantów, uczennic i wychowanek Adama Trybusa oraz wszystkich uczestników uroczystości.
Komentarze 14
19.11.2013 22:07
Obserwator Dwa- czy wiesz gdzie został pochowany Wł. Godzik "Skrzat"? Coś więcej na jego temat?
18.11.2013 09:30
1) Przepraszam mój błąd - pomyliłem na zdjęciach obu Panów.
2) Korzystając z okazji przypominam - absolwentom II LO - o możliwości nadsyłania swoich wspomnień szkolnych, albowiem zostanie wydana książka z anegdotami/wspominkami. Bliższe informacje na stronie int. szkoły.
17.11.2013 18:07
A czy ktoś w tym naszym mieście pamięta o Cichociemnym który nazywał się : Władysław Godzik ps. „Skrzat”, „Ptasznik” (ur. 11 lutego 1920 w Niwce , zm. 1976) –
polski wojskowy, cichociemny , kawaler Orderu Virtuti Militari . Mieszkał w bloku przy ul. Dmowskiego.
17.11.2013 16:06
piotrkowianin70 ma rację, mężczyzna na górnym zdjęciu to (jeśli dobrze widzę) pan Karoliński
17.11.2013 15:21
expiotrkowin ale piszesz bzdety. Na górnym nauczyciel niemieckiego z II LO i jedna z nauczycielek. ŚLEPOTA!