TERAZ21°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

"Opowiedz mi mamo". Za nami premiera filmu o Piotrkowie

Łódzki Urząd Wojewódzki
Łódzki Urząd Wojewódzki pt., 13 grudnia 2024 08:12
Irena Sendlerowa, Stefan Grot Rowecki, Karol Wojtyła, Wincenty Witos, Michał Rawita Witanowski, Konrad Nałęcki, Stanisław Pomian Srzednicki i Władysław Sikorski – te wszystkie wielkie nazwiska łączy Piotrków Trybunalski. Stąd pochodzili, tu mieszkali, ukrywali się bądź byli z ważną wizytą. Teraz o ich związkach z Piotrkowem powstał film „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku”, który został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Wyjątkowy film, bo stworzony przez piotrkowian i z udziałem piotrkowian miał premierę 12 grudnia. Uroczysty seans w kinie Helios poprzedziło spotkanie z twórcami, którzy opowiadali o pracy na planie i idei projektu. Ta była prosta - chodziło o pokazanie bogatej historii Piotrkowa i ludzi z nim związanych.

Piotrków to przepiękne miasto, w którym żyły i mieszkały wspaniałe postacie, które tworzyły też historię Polski - podkreśla Mariusz Staszek, pomysłodawca filmu.

W obrazie zagrali sami piotrkowianie m.in. młodego gen. Władysława Sikorskiego grał nauczyciel i pasjonat historii Michał Owczarek, Stanisława Pomian Srzednickiego (twórcę sądownictwa w niepodległej Polsce i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego w latach 1917-1922) – były prezydent miasta, Michał Rżanek, a Irenę Sendlerową Anna Śliwińska, która użyczyła też twórcom własnego domu. Tu nagrywane były sceny dziejące się współcześnie, czyli gdy tytułowa mama opowiada córce o historii Piotrkowa.

Zawsze marzyłam o tym, żeby zagrać w filmie i teraz nadarzyła się taka okazja. Jestem dumna, że mogłam zagrać tak wspaniałą postać  – opowiada Anna Śliwińska. Jak dodaje, na planie panowała bardzo rodzinna atmosfera, a podczas przygotowań wiele dowiedziała się o swojej bohaterce. To samo mówią inni twórcy. – Research nad tym filmem był świetną zabawą, bo można było się wiele nauczyć. Wiele postaci znałem, ale dowiedziałem się na przykład o tym, że z Piotrkowa pochodzi Konrad Nałęcki (reżyser serialu „Czterej pancerni i pies”). To wielki reżyser, a człowiek nie wiedział, że pochodzi z rodzimego podwórka – przyznaje Michał Staszek, scenarzysta i reżyser „Opowiedz mi mamo”.

Pokaz zakończył się brawami, a wychodząc z sali widzowie nie kryli wzruszenia. – Ożyły wspaniałe wspomnienia – mówi pani Emilia Piechocka, która w 1974 roku uczestniczyła w mszy świętej, którą w Piotrkowie odprawił Karol Wojtyła. W filmie zostały wykorzystane zdjęcia z tego wydarzenia, które są jej własnością.

Premierowy pokaz obejrzeli też m.in. Jacek Sokalski, radny sejmiku województwa łódzkiego, sekretarz powiatu piotrkowskiego Ireneusz Czerwiński oraz Agnieszka Battelli, praprawnuczka Stanisława Pomian Srzednickiego i założycielka fundacji jego imienia.

 

To już kolejny film o Piotrkowie, który powstał w ramach budżetu obywatelskiego WŁ. Dwa lata temu, także w grudniu, swoją premierę miał obraz „Pocztówka z Piotrkowa Trybunalskiego”.

 

Projekt „Opowiedz mi mamo. Piotrków XX wieku” od niedzieli będzie można oglądać na platformie Youtube.

 

Urząd Marszałkowski w Łodzi 

reklama

Komentarze 40

~Elllllo (gość)

15.12.2024 18:47

A obiadek już jest


~Jarosław Zostaw (gość)

13.12.2024 21:54

Za dużo tu promocji jednej familii ,to trochę przykre i takie zaściankowe.


Moszczenicanin

13.12.2024 21:41

A dlaczego nic nie było w filmie o Antonie Haeringu ? Przecież to najbardziej zasłużona osoba dla Piotrkowa ! ;)


~Gg (gość)

13.12.2024 17:16

Komentarze tendencyjne wchodzą. Inne nie.


~Smutne to (gość)

13.12.2024 16:55

Owszem, to wszystko było, gdy Piotrków miał znaczenie, bo był miastem gubernialnym. Łódź była w Guberni Piotrkowskiej. Dzisiaj Piotrków jest powiatem, w województwie łódzkim. Prowincjonalną dziurą bez znaczenia. Taki już pozostanie.



reklama

Dla Ciebie

21°C

Pogoda

Kontakt

Radio