TERAZ23°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Okuliści ostrzegają przed skutkami zdalnej pracy dla oczu

PAP
PAP niedz., 10 maja 2020 08:31
Podczas kwarantanny, która dla milionów osób oznacza zdalną pracę i naukę, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku- alarmują okuliści we Włoszech. Ostrzegają przed konsekwencjami godzin spędzanych przed ekranem komputera, także w wolnym czasie.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Lekarze podsumowując ponad dwa miesiące przymusowej kwarantanny i oddelegowania wielu pracowników do pracy w domu przy komputerze podkreślają, że taka forma aktywności zawodowej w czasach pandemii już zaczyna przynosić konsekwencje. Jak dodają, w wyniku wielogodzinnego pozostawania przed ekranem, wzrok pogarsza się, także u osób już mających krótkowzroczność i pojawiają się problemy z oczami.

 

Co więcej, zauważa się, również po zakończeniu pracy i zdalnych lekcji, nadal większość osób korzysta z komputera; ćwiczą oglądając instruktażowe filmy, sprawdzają przepisy kulinarne i uczą się gotować, godzinami oglądają seriale na platformach filmowych.

 

Nowy styl życia- tłumaczą okuliści- sprawił, że oczy obciążone są nadmiernie też dlatego, że traci się nawyk patrzenia daleko, ku horyzontowi. Przez znaczną część dnia wzrok utkwiony jest w ekran.

 

"Pozostawanie przed ekranem przez długi czas w otoczeniu zbyt słabo oświetlonym, jak to bywa w domu, zwiększa wady wzroku i nasila problemy z oczami "- podkreśliła okulistka Elena Pacella z rzymskiego szpitala Umberto I, cytowana przez dziennik „Il Messaggero".

 

Jako jeden z rezultatów wymieniła zaostrzenie astenopii, czyli osłabienia oczu, objawiającego się ich bólem i zaczerwieniem, łzawieniem, bólem głowy , kłopotami z widzeniem.

 

"W ciągu dwóch miesięcy oczy mogą już znacznie odczuwać skutki nowego stylu życia"- dodała.

 

Doktor Pacella powiedziała: „U osoby z krótkowzrocznością może ona wzrosnąć , ale i rozwinąć się u kogoś, kto ma do niej predyspozycje, ale jeszcze nie ma objawów"

 

Szkodliwe, ostrzegła, jest wielogodzinne patrzenie na coś z bliska.

 

Jak podkreśliła doktor okulistyki, choć ekrany mają specjalne zabezpieczenia ochronne, to jednak sprawiają, że zwiększa się łzawienie oczu.

 

Okulistka z Rzymu zaapelowała, by podczas wielogodzinnego przebywania oko w oko z komputerem patrzeć regularnie w dal.

Sygnałem alarmowym powinno też być pojawienie się kłopotów z oczami u tych, którzy dotąd ich nie mieli.

reklama

Komentarze 2

~Nutka ironii (gość)

10.05.2020 12:40

Jak patrzę na wypłatę... To czy z bliska, czy z daleka i tak jakby trochę brakowało...


~gość12 (gość)

10.05.2020 12:26

Ponad 20 lat pracowałem na komputerze a ostatnie 6 lat z dwoma monitorami 30" i jakoś nikt tym się nie martwił, a pracowało się nie po 8 a po 12 i więcej godzin z dwoma przerwami 15 minutowymi.


reklama

Dla Ciebie

23°C

Pogoda

Kontakt

Radio