TERAZ 14°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Marsz przeciw imigracji przeszedł przez Piotrków. Na transparentach nie brakowało politycznych haseł

I.StachaczykS.Szokalska
Iwo Stachaczyk, Sylwia Szokalska czw., 15 maja 2025 20:18

15 maja przez ulice Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł marsz przeciw imigracji. Wydarzenie zgromadziło około 500 osób – uczestnicy skandowali, a także nieśli transparenty z hasłami odnoszącymi się do bieżącej sytuacji politycznej w kraju oraz krytykującymi działania rządu i władz miasta w zakresie polityki migracyjnej.

Marsz rozpoczął się w Rynku Trybunalskim i przeszedł m.in. ulicami Słowackiego i Sienkiewicza. Wśród uczestników obecni byli przedstawiciele środowisk narodowych i politycznych, którzy zabierali głos podczas przemówień. W wydarzeniu udział wzięli posłowie na Sejm: Anna Milczanowska i Janusz Kowalski, a także działacze tacy jak Oskar Szafarowicz, Adam Borowski czy Oskar Kida. Wydarzenie zakończyło się pod urzędem miasta.

Oświadczenie prezydenta miasta Juliusza Wiernickiego w sprawie CIC i nielegalnych imigrantów

We wtorek, przed południem prezydent miasta Juliusz Wiernicki wydał oświadczenie w sprawie CIC i nielegalnych imigrantów. Czytamy w nim między innymi:

Z całą stanowczością oświadczam, że:

– na terenie Piotrkowa Trybunalskiego nie będzie budowany żaden ośrodek dla osób nielegalnie przebywających w Polsce

– podzielam opinię rządu, że Polska już okazała ogromną solidarność, przyjmując miliony uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną, zapewniając im schronienie i możliwość życia w godnych warunkach. Polska jest państwem, które wymaga w kwestii migracyjnej pomocy i wsparcia od Unii Europejskiej, a nie jakichkolwiek nowych ciężarów

– żadna nieruchomość należąca do miasta nie zostanie przeznaczona na cele związane z budową ośrodka dla nielegalnych imigrantów

– władze miasta nie będą, ani nie organizują budowy takich ośrodków dla nielegalnych migrantów, dlatego też nie mogą zlecić takich działań podmiotom trzecim

 

Na czym polega działalność Centrum Integracji Cudzoziemców?

Swoje działanie CIC kieruje do legalnie przebywających w Polsce obywateli państw trzecich, którzy nie mają obywatelstwa żadnego z krajów UE ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria. W Łodzi CIC prowadzi Caritas Archidiecezji Łódzkiej - organizacja charytatywna Kościoła katolickiego. Głównym celem Caritasu jest pomoc potrzebującym, niezależnie od ich wyznania, narodowości czy sytuacji życiowej. Tomasz Kopytowski, dyrektor Łódzkiego Caritas mówił na antenie radia Strefa FM o działaniach, jakie prowadzi CIC od 3 lat. Jest to, jak twierdzi - pomoc obywatelom Ukrainy w szlifowaniu języka polskiego, doradztwo czy kursy prawne.

  

Centrum pomocy migrantom i uchodźcom działa w Łodzi od 3 lat, od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Wcześniej prowadziliśmy działania pomocy dla uchodźców z całego świata. Od września 2024 roku, dzięki środkom z Unii Europejskiej robimy tak naprawdę to samo, co robiliśmy do tej pory, jednak działania finansowane są ze środków pochodzących z EFS+. W naszym centrum prowadzimy m.in. kursy języka polskiego na bardzo różnych poziomach zaawansowania, dla dorosłych, jak i dla dzieci. Prowadzimy wsparcie psychologiczne, które cały czas uchodźcom jest potrzebne. Prowadzimy adaptacyjne kursy, czy uczymy prawa pracy. Zdecydowana większość ludziom, którym pomagamy, są to osoby z Ukrainy. Głównie nasza praca polega na integracji, najlepsze wyniki takich działań mamy wśród dzieci oraz grup senioralnych. Widzimy, że osoby w wieku średnim skupiają się na pracy – mówił Tomasz Kopytowski, dyrektor Łódzkiego Caritas.

 

Ewidentnie Centra integracji Cudzoziemców nie są, nie były jakimikolwiek centrami relokacji cudzoziemców. Tu chodzi przede wszystkim o integrację tych osób, które już tutaj przebywają, a które potrzebują wsparcia, językowego, psychologicznego, które chcą pomocy w poszukiwaniu pracy, miejsca zamieszkania. Te wszystkie zadania, które kierujemy - mają integrować, mają sprawić, aby nikt nie budował żadnych gett. To, co jest istotne to budowanie bezpieczeństwa. Osoby, które do nas przybywają, muszą poznać pewne zasady, nie tylko prawa własne, ale też swoje obowiązki. Żadna organizacja pozarządowa, również nasza, Centrum Służby Rodzinie, nie ma nic wspólnego z paktami migracyjnymi, relokacjami, my nie przyznajemy również żadnych praw cudzoziemcom. To nie jest nasza kompetencja. My tych osób nie ściągamy, my wspieramy osoby, które już tu są i są legalnie. Centra są otwarte w określonych godzinach, nie ma tam możliwości nocowania i nigdy takiego pomysłu nie było - tłumaczy ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Łódzkiego Centrum Służby Rodzinie.

Działalność CIC obejmuje:

  1. realizację kursów językowych na różnych poziomach zaawansowania (od A1 do B2, w zależności od bieżących potrzeb) dla min. 100 osób,
  2. kursy języka polskiego technicznego, organizowane zgodnie z bieżącymi potrzebami,
  3. prowadzenie Punktu Informacyjnego, otwartego przez 8 h dziennie, 5 dni w tygodniu,
  4. wsparcie trzech doradców międzykulturowych pełniących dyżury w CIC,
  5. wsparcie psychologa pełniącego dyżury w CIC (minimum 4 h tygodniowo),
  6. wsparcie prawnika pełniącego dyżury w CIC (minimum 4 h tygodniowo),
  7. kursy adaptacyjne (minimum raz w miesiącu).

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 122

    reklama

    Dla Ciebie

    14°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio