TERAZ22°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Kto wylewa zanieczyszczenia do "Śrutowego Dołka" w Piotrkowie?

K.Chojnacka
Karina Chojnacka czw., 20 marca 2025 12:51

W środowe popołudnie (19.03.2025) mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego zaobserwowali niepokojące zjawisko –po raz kolejny woda w strudze Śrutowy Dołek przybrała mlecznobiały kolor. Przyczyna tego zanieczyszczenia pozostaje nieznana, a odpowiednie służby podjęły działania mające na celu ustalenie źródła problemu.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Śrutowy Dołek

Śrutowy Dołek to struga o długości około 4,25 kilometra, stanowiąca prawy dopływ rzeki Strawy. Płynie południowymi obrzeżami Piotrkowa Trybunalskiego, rozpoczynając swój bieg w okolicach ulicy Wroniej. Następnie przepływa przez ulice Roosevelta, Glinianą, Przemysłową, Żwirki i Wigury oraz Krakowskie Przedmieście. W okolicach oczyszczalni ścieków, za dawną wsią Zalesice (obecnie dzielnica Piotrkowa), wpada do Strawy. Nie jest to pierwszy raz kiedy te zanieczyszczenia znajdują się w rowie melioracyjnym, pisaliśmy o tym TUTAJ

Sprawa polega na tym, że tam wypływają zanieczyszczenia, ale z kanalizacji deszczowej, która jest w zarządzie miasta. My po każdym takim zdarzeniu zwracamy się do prezydenta Piotrkowa, żeby ustalił skąd to do tej kanalizacji wpływa i żeby udało się namierzyć sprawcę, który coś wylewa do tej kanalizacji. Jeżeli to nastąpi, to wtedy my jako inspekcja możemy zadziałać. W tym momencie czekamy, aż zarządca zadziała i ustali, którędy to jest wprowadzane i przez kogo- poinformowała Katarzyna Trojak-Danych, rzecznik prasowy wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Urząd Miasta w Piotrkowie nie udzielił w tej sprawie jeszcze odpowiedzi. 

Możliwe konsekwencje zanieczyszczenia rzeki

Zanieczyszczenie rzek, takie jak to zaobserwowane w Śrutowym Dołku, może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych, w tym śmierci organizmów wodnych. Wprowadzenie do wód substancji chemicznych, takich jak farby czy rozpuszczalniki, może zakłócić równowagę ekosystemu wodnego, prowadząc do długotrwałych negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.

Kary za zanieczyszczanie środowiska w Polsce

Polskie prawo przewiduje surowe sankcje za zanieczyszczanie środowiska. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego, za zanieczyszczenie środowiska znacznych rozmiarów grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. W przypadku działania nieumyślnego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.   Dodatkowo, wprowadzono obligatoryjną nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która może wynieść nawet do 10 milionów złotych.  

Obecnie trwają działania mające na celu ustalenie źródła zanieczyszczenia Śrutowego Dołka.

reklama

Komentarze 26

~fsfd (gość)

31.03.2025 12:06

Przecież widać skąd "białe" wypływa. Są już ustalenia czy czekamy aż deszcz spłucze dowody?


~gość ? (gość)

21.03.2025 13:02

Kiedy dowiemy się o wynikach próbek pobranych z tego Dołka, stwierdzających co to za substancje?


~Obserwator (gość)

21.03.2025 11:02

Sądzę, że to może być wiosenny rozwój glonów. To charakterystyczne, że wiosną woda robi się biała,nie tylko w śrutowym dołku. Warto, żeby to zbadać, a nie od razu wieszczyć klęskę.


~spoko (gość)

21.03.2025 10:25

doskonale wiedzą kto ,tylko ręka rękę myje ,,,,jaki problem to zlokalizować ? małego ,drobnego za szambo szybko ukażą ,,,,,,ot taki mamy kraj


~Mk (gość)

21.03.2025 07:23

Jaki kraj taki Ganges...


reklama

Dla Ciebie

22°C

Pogoda

Kontakt

Radio