TERAZ13°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Koniec remontu wieży ciśnień przesunięty

RaRoz
RaRoz pt., 5 września 2008 12:12
Piotrkowianie zobaczą nowe oblicze remontowanej wieży ciśnień w drugiej połowie września-zapewnia Małgorzata Majczyna dyrektor Biura Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Pierwotnie prace miały być zakończone do końca sierpnia.
Zdjęcie
Autor: foto. R. Różycki

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Skąd więc ten kilkutygodniowy poślizg?
- Ten termin wydłużył się ponieważ trzeba było wykonać dodatkowe elementy gzymsu, które początkowo autorzy projektu uznali za trwałe, ale trzeba jednak było je wykonać od nowa - wyjaśnia dyrektor Majczyna.
Obecnie są wykonywane prace związane z kolorystyką obiektu. Odbiór końcowy ma nastąpić 10 września, ale nie wiadomo jeszcze, czy do tego czasu uda się zakończyć wspomniane czynności.
Podczas remontu nastąpiły zmiany przede wszystkim elewacji: uzupełniono tynki, wykonano gzymsy, wymieniono dach, a także drzwi wejściowe i okna. Remont zabytku wyniesie blisko milion złotych, wg wcześniejszych ustaleń miał kosztować 870 tys. złotych. 
Małgorzata Majczyna podkreśla, że jest to remont tylko elewacji. Nie ma szans jak na razie, aby w tym miejscu powstała kawiarenka, czy punkt widokowy.
- Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ w środku wieży znajduje się stalowy zbiornik o grubości od 10 do 20 centymetrów. Jego demontaż mogłby spowodować, że budowla straciłaby stabilność. Koszty jego usunięcia i zagospodarowania środka z pewnością przewyższałyby efekty. Nie wykluczam jednak, że być może pojawi się kiedyś jakiś pasjonat, który wydzierżawi wnętrze wieży i wtedy być może powstanie coś ciekawego - mówi dyrektor.
Obecnie wydzierżawiony jest taras, gdzie znajdują się trzy anteny: telefonii komórkowych i telewizji. Z tego powodu, jak i zarówno z braku stabilnych schodów, które prowadzą na górę taras nie jest udostępniony dla mieszkańców.
Przypomnijmy, że wieżę ciśnień oddano do użytku w 1927 roku wg projektu Władysława Leszka Horodeckiego. Budowa została sfinansowana z pożyczki zaciągniętej w nowojorskiej firmie "Ulen & Company". Inwestycja miała unowocześnić infrastrukturę oraz podnieść standardy sanitarno - zdrowotne. Wieża miała być częścią sieci wodno kanalizacyjnej Piotrkowa, dlatego ulokowano ją w samym centrum miasta. Swoją żywotność w formie czynnej zakończyła bardzo szybko. W latach 50' ubiegłego wieku stała się bezużyteczna.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 12

    ~Dionizy (gość)

    31.03.2009 19:41

    ""Ulen-and-Company"" napisał:
    Ta niegospodarność jest porażająca.

    Nasze władze są nie do ruszenia. Spróbuj ich oderwać od koryta! Jeszcze ten obszczymurek! Już widzę tłumy turystów zwiedzających ten niecodzienny obiekt wyglądem przypominający przerwaną budowę na wysokości podpiwniczenia.


    ~"Ulen and Company" (gość)

    31.03.2009 17:30

    Wieża przy dworcu mogła być za Unijne pieniądze wyremontowana. Przykład z Rybnika pokazuje jak w Piotrkowie nieudolnie zarządzany jest proces inwestycyjny, jak beztrosko wydaje się pieniądze podatników.
    Podobną wieżę ciśnień w rybniku wyremontowano za pieniądze unijne w ramach działania 3.2 ZPORR „Obszary podlegające restrukturyzacji”. Inwestycja, będąca przedmiotem projektu, polegała na adaptacji dawnej wieży ciśnień znajdującej się na terenie zabytkowej kopalni "Ignacy" na wieżę widokową, co w znacznym stopniu zwiększyło atrakcyjność turystyczną tego obiektu. Wieża ciśnień składa się z trzonu oraz zbiornika na wodę. Murowany trzon wieży (będący wtedy kominem) powstał około 1880 r. W 1952 r. na jego szczycie dobudowano stalowy zbiornik wodny o unikalnej konstrukcji. W ramach przewidzianych projektem technicznym prac wykonano m.in.:
    zdemontowanie rurociągów wewnątrz wieży, rozbiórkę przybudówki, rozebranie pokrycia dachu i ścian obudowy zbiornika, wykonanie schodów zewnętrznych, wykonanie pomostu widokowego, wykonanie posadzki, wyposażenie obiektu w niezbędne instalacje, renowację wieży (z zewnątrz i od wewnątrz). A teraz uważajcie koszty:
    Wartość remontu całej wieży w Rybniku:782.590,10zł (u nas sam tynk na wieży kosztował 1 mln zł), wartość dofinansowania z Unii Europejskiej:586.942,56zł, wartość dofinansowania z budżetu państwa:78.259,00zł, wkład własny miasta:117.388,54zł

    Prezydent Piotrkowa z Panią Majczyną wydali na remont elewacji wieży (nowy tynk) w Piotrkowie prawie 1 mln zł z budżetu miasta. Ta niegospodarność jest porażająca.


    ~k-o (gość)

    04.11.2008 19:13

    Tym, jak pięknie prezentuje się z nową elewacją wieża ciśnień wieczorem - chwali się Urząd Miasta.
    10 listopada (poniedziałek) prezydent Krzysztof Chojniak zaprasza wszystkich na niecodzienne spotkanie pod wieżą.
    Szczególną atrakcją tego wieczoru będzie pokaz audiowizualny – coś, czego w Piotrkowie jeszcze nie było!
    Wieczorny pokaz, malowany dźwiękiem i światłem, będzie częścią miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
    Poniedziałkowy pokaz plenerowy pod wieżą ciśnień rozpocznie się o godz. 18.15.
    A teraz poważnie: magistrat podał, że remont elewacji kosztował prawie milion złotych. Uważam, że jest to absolutna granda w biały dzień! Murek w rynku milion, wieża milion. Sprawa kwalifikuje się do prokuratury, bowiem ktoś te pieniądze przekręcił! Nowa elewacja, razem z blacharką i wymienionymi okienkami mogła pochłonąć najwyżej 200 tysięcy złotych. Powtarzam: góra 200 tysięcy! W żadnym razie milion!


    ~j...k (gość)

    06.09.2008 22:33

    do ~p...ł, 1. dlaczego mnie obrażasz? 2. nie nudzę się, bo pracuję. 3. Nikogo nie zamierzam pouczać. 4. Sorry, że tak odbierasz moje komentarze.


    ~P...ł (gość)

    06.09.2008 20:15

    Do J...k. Sznowny J...k Jestes wyjatkowym człowiekiem !Znasz sie na wszystkim.,O kazdej sprawie wiesz co napisac ,chodząca encyklopedia. A moze sie tak bardzo nudzisz - to weż sie do jakiejs konkretnej pracy i przestan wszystkich pouczać .


    reklama

    Dla Ciebie

    13°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio