Stosunkiem głosów trzy do trzech przy jednym wstrzymującym komisja rewizyjna rady miasta zdecydowała o wniosku w sprawie nieudzielenia absolutorium prezydentowi Piotrkowa. Ostateczną decyzję podejmie jednak cała rada. Nieudzielenie absolutorium przez radnych może być podstawą do przeprowadzenia referendum. Rada miasta nie jest jednak związana wnioskiem komisji rewizyjnej – twierdzi Naczelny Sąd Administracyjny.
Za udzieleniem absolutorium głosowali: Dariusz Cecotka, Jan Dziemdziora i Szymon Miazek. Przeciwni byli: Agnieszka Chojnacka, Łukasz Janik i Kinga Mazur, której głos jako przewodniczącej komisji był decydujący. Od głosu wstrzymał się były prezydent Krzysztof Chojniak.
Komisja nie udzieliła również prezydentowi wotum zaufania. Głosowanie zakończyło się wynikiem 1-1 (za był Szymon Miazek, przeciw Łukasz Janik, pozostali radni wstrzymali się od głosu).
Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium prezydentowi. Wniosek taki podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.
Nieudzielenie absolutorium prezydentowi miasta przez radę nie skutkuje automatycznym odwołaniem go ze stanowiska, ale może być podstawą do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania lub wniosku o odwołanie. Rada miasta może (ale nie musi) w takim przypadku podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.
Ważne jest też jaki projekt uchwały trafi do radnych. Jeśli będzie to uchwała o udzieleniu absolutorium, to nawet jeśli prezydent go nie dostanie, radni nie będą mogli podjąć uchwały w sprawie referendum o odwołanie włodarza miasta. Nie jest to bowiem automatyczne jak w przypadku powiatów czy województw. Jeśli natomiast przewodniczący RM przedstawi projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium, wówczas jest to możliwe.
Sesja absolutoryjna odbędzie się 25 czerwca o godzinie 9:00.
Art. 28a. [Absolutorium. Referendum w sprawie odwołania wójta (burmistrza, prezydenta) z powodu nieudzielenia absolutorium]
Komentarze 53