Można już korzystać z nowo wybudowanej tężni solankowej na ul. Belzackiej w Piotrkowie. Obiekt powstał w parku im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego dzięki inicjatywie mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztowała prawie 600 tysięcy złotych.
Tężnia ma formę specjalnej altany, we wnętrzu której pompy będą rozprowadzać solankę na gałęziach tarniny i brzozy tworząc prozdrowotną mgiełkę, którą przechadzający się w parku mieszkańcy mogą wdychać. Mgiełka ta jest bogata w mikroelementy takie jak jod, wapń, brom, potas, żelazo, sód i magnez. Inhalacje w takim mikroklimacie mają korzystnie wpływać na układ oddechowy i odporność organizmu.
Wykonawca, firma Aquarius zapewnia że obiekt został wybudowany według najwyższych standardów.
- Solanki, które stosuje się w tego typu obiektach, muszą mieć atest Ministerstwa Zdrowia. Zawierają one odpowiednie ilości pierwiastków leczniczych jodu i bromu. Nasza firma korzysta z odwiertów solanki z Zabłocia na Śląsku Cieszyńskim, ale jest wiele innych miejsc, w których można zakupić odpowiednią solankę. Na pewno nie robimy czegoś takiego jak solenie zwykłej wody - mówił Marek Środa z firmy realizującej inwestycje.
Prezydent Juliusz Wiernicki podkreślił wartość i siłę głosów mieszkańców miasta w Budżecie Obywatelskim, z którego sfinansowano budowę obiektu. - Bardzo mnie cieszy, że projekt powstał z inicjatywy z Budżetu Obywatelskiego, czyli jest odzwierciedleniem tego, czego chcą mieszkańcy Piotrkowa. Mamy ambicje, aby takich prozdrowotnych miejsc było więcej w naszym mieście, czy nam się to uda, to czas pokaże ze względów na kwestie budżetowe.
Koszt budowy tężni to prawie 600 tysięcy złotych.
Komentarze 14