Są dodatkowe pieniądze na drogi powiatowe, ale czy zostaną wykorzystane?

Strefa FMRegion Wtorek, 04 grudnia 201860 9138
Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego zapewnili, że przekażą dofinansowanie na modernizację dwóch dróg powiatowych w gminach Rozprza i Sulejów, mimo że obydwie inwestycje zajęły odległe miejsca na liście rankingowej Programu Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Remont drogi Wroników - Cieszanowice ma zostać wykonany w przyszłym roku, co najmniej 50% (ok. 3 miliony złotych) środków na modernizację tej jezdni będzie pochodzić z budżetu państwa, a pozostałymi kosztami po połowie podzielą się powiat piotrkowski i gmina Rozprza. W przypadku drugiej drogi czyli Sulejów - Kawęczyn - Krasik (m.in. ulica Taraszczyńska w Sulejowie) rządowe dofinansowanie również wyniesie co najmniej 50% (ok. 3 miliony złotych), a pozostałą część mają sfinansować powiat piotrkowski (20%) i gmina Sulejów (80%). Ten nierówny podział, zaproponowany zresztą wcześniej przez burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego, aktualnie wzbudza jego wątpliwości, którymi podzielił się we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej modernizacji tych dróg.

Ładuję galerię...

Remonty tych dróg będą możliwe, ponieważ 4 grudnia weszła w życie ustawa o funduszu dróg samorządowych, która zakłada, że przez najbliższe 9 lat na remonty i przebudowy lokalnych jezdni rząd przekaże dodatkowe 36 miliardów złotych, w tym roku na ten cel zarezerwowano 1 miliard 400 milionów, a w przyszłym już 6 miliardów. I właśnie z tej puli zostaną dofinansowane przebudowy dróg powiatowych Sulejów - Kawęczyn - Krasik i Wroników - Cieszanowice .


- Jeszcze w piątek starosta, patrząc na listę rankingową, mógł się czuć zatroskany, ponieważ obydwa powiatowe wnioski znajdowały się na odległych miejscach na liście rankingowej Programu Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Mimo to wszystkie wnioski złożone w ramach tego programu zostaną dofinansowane, ponieważ te, na które nie przyznano pieniędzy, zostaną płynnie przeniesione do funduszu dróg samorządowych i zostaną dofinansowane bez składania żadnych dodatkowych projektów i analiz razem z oceną formalną i merytoryczną. Co więcej do tej pory dofinansowanie wynosiło nie więcej niż 50% wartości inwestycji, a w ramach funduszu to dofinansowanie może wynieść nawet 80% - powiedział Mateusz Pali, doradca wojewody łódzkiego.


Remont drogi Wroników - Cieszanowice ma zostać wykonany w przyszłym roku, co najmniej 50% (ok. 3 miliony zł) środków ma modernizację tej jezdni będzie pochodzić z budżetu państwa, a pozostałymi kosztami po połowie podzielą się powiat piotrkowski i gmina Rozprza. W przypadku drugiej drogi czyli Sulejów - Kawęczyn - Krasik ( m.in. ulica Taraszczyńska w Sulejowie), która teoretycznie też mogłaby zostać zmodernizowana w przyszłym roku, rządowe dofinansowanie również wyniesie co najmniej 50% (ok. 3 miliony złotych), a pozostałą część mają sfinansować powiat piotrkowski (20%) i gmina Sulejów (80%). Ten podział, zaproponowany zresztą wcześniej przez burmistrza Sulejowa Wojciecha Ostrowskiego, aktualnie wzbudza jego wątpliwości, którymi podzielił się we wtorek podczas konferencji prasowej poświęconej modernizacji tych dróg.

 

 - Dwa lata temu zadeklarowaliśmy, że dołożymy te 80%, bo bardzo nam zależy na tej drodze, a nie było szans na żadne dotacje, ale dzisiaj, gdy okazało się, że otrzymamy co najmniej 3 miliony złotych na ten remont, taki podział jest nieadekwatny, bo to przecież droga powiatowa. Jeśli mielibyśmy teraz przeznaczyć 2,5 miliona złotych na ten cel, a właściwie 3,5 miliona złotych, bo musimy jeszcze dokończyć kanalizację, to możemy nie zrealizować innych inwestycji. Nie wiem, czy radni wyrażą na to zgodę, tym bardziej, że powiat na realizację własnej drogi miałby dołożyć tylko 600 tysięcy złotych. Chcielibyśmy też wykonać chodniki w Poniatowie i Kole, znajdujące się także przy drogach powiatowych, to będzie nas kosztować 2 miliony złotych, a powiat nie dołoży na te chodniki ani złotówki. W takiej sytuacji powinniśmy chyba jeszcze ponegocjować - powiedział Wojciech Ostrowski.

 

 - W poprzedniej kadencji mieliśmy przygotowany program remontów dróg, rozłożony na pięć lat i nie mogliśmy w nim uwzględnić wszystkich inwestycji, natomiast włodarze Sulejów chcąc wyprzedzić inne gminy, zadeklarowali, że dołożą 80% na ten cel i tylko dlatego wykonaliśmy dokumentację dotyczącą tej drogi. Budżet powiatu jest zbliżony do budżetu gminy Sulejów i dlatego nie zamierzaliśmy składać projektów na dwa projekty, tylko na jeden, ale skoro burmistrz złożył taką deklarację, to członkowie Zarządu Powiatu Piotrkowskiego podjęli decyzję, że jednak złożymy dwa wnioski. Nikt nikogo nie zmusza do współfinansowania remontów dróg powiatowych, ale dziękujemy za wsparcie, bo gdyby nie pomoc włodarzy gmin, to realizowalibyśmy połowę mniej inwestycji. W poprzedniej kadencji dzięki takiej współpracy zmodernizowaliśmy 140 km dróg powiatowych, sami wyremontowalibyśmy połowę mniej. Nie zapominajmy też, że te drogi służą przede wszystkim mieszkańcom gmin - ripostował starosta Piotr Wojtysiak.


Obecny podczas spotkania Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego przypomniał na koniec, że dofinansowanie, wynoszące ponad 6 milionów złotych leży dzisiaj na stole i liczy na to, że starosta, burmistrz i wójt tę szansę wykorzystają.

Najpóźniej na początku przyszłego roku powinniśmy się dowiedzieć czy dofinansowanie, które w tej chwili wynosi 50%, ostatecznie będzie większe, a jeśli tak to o ile.

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

patrzę i widzę ~patrzę i widzę (Gość)05.12.2018 09:32

Taraszczyńska jest utwardzona, a są drogi w gminie bez nawierzchni asfaltowej.

72


Do Pani Doroty ~Do Pani Doroty (Gość)08.12.2018 11:00

No to jak teraz będzie? Krzyczała Pani, że Drogi POWIATOWE powinien budować POWIAT!!!??? No to Jak będzie z TARASZCZYŃSKĄ, przecież to DROGA POWIATOWA!!! No jak Pani RADNA??? Czy POWIAT udźwignie temat???

63


wapniarz ~wapniarz (Gość)10.12.2018 11:47

Ulice Taraszczynska w Sulejowie zniszczono inwestycjami gminnymi (kanalizacja, przylacza itp.) a teraz odwraca się kota za zad.

61


komornik ~komornik (Gość)04.12.2018 20:13

80 % z 3 000 000 to 2 400 000 zł. Ciekawe gdzie burmistrz znajdzie te pieniądze żeby dołożyć do drogi powiatowej bo póki co brakuje na drobne wydatki w szkołach. Kolejny kredycik ? A hala, basen ile w sumie kredytu potrzeba ? Czy przypadkiem nie zaciska się pętla zadłużenia na mieszkańcach ?

111


Taraszczyński ~Taraszczyński (Gość)05.12.2018 17:12

A mnie G...O obchodzi ile to kosztuje, jak dają kasę w marszałkowie to trzeba brać bo jak nie weźmiemy dzisiaj to przez następne 5 lat to się będą z nas śmiali i nic nie załatwimy! Panie nowy Przewodniczący Bartku, Panie Jarku, Panie Marcinie, Pani Małgosiu, Panie Michale, Panie Janie, Panie Konstanty jest już czas na działanie pokażcie dobrą zmianę, niech Sulejów zakwitnie! Do dzieła ODWAGI!!! Myślę, że uda się jeszcze bez problemu namówić jeszcze kilku radnych, przecież w poprzedniej kadencji głosowali za tą drogą!! Chyba się dzisiaj po 2 miesiącach nie wycofają!!!Panie Burmistrzu Rób tą naszą Taraszczyńską nawet za 10 milionów, TYLKO RÓB NIE GADAJ!! Malkontenci niech spadają!

122


Jimi ~Jimi (Gość)05.12.2018 09:27

Gmina ma dołożyć do drogi powiatowej około 2,5 mln ? W XXI wieku nie ma sal gimnastycznych przy dwóch szkołach w Uszczynie i na Podklasztozru. 2, 5 mln zł + 2,5 mln z dotacji zewnętrznych na salę to można postawić za te pieniądze dwie sale służące dzieciom i rodzicom czyli społeczności danego terenu bo taka sala jest dla wszystkich.

65


gość ~gość (Gość)04.12.2018 21:34

Kolejne inwestycje w drogę powiatową która prowadzi do Zastępcy Cubały.
A gdzie obiecana rozbudowa dróg które nie mają asfaltowej nawierzchni?
Czy ulica Sportowa jest taka zła ze trzeba ją robić?
Trzeba referendum aby odsunąć od władzy Jędrzejczyka i Cubałe.
Pis to zrobi bo inaczej gmina nie będzie się rozwijała.

97


gość ~gość (Gość)09.12.2018 21:49

A dla Woli K. brakło? No no.Wójt nadal obrażony na powiat.

02


Sulejow ~Sulejow (Gość)05.12.2018 08:19

Jeśli Sulejów przeznaczy na drogi powiatowe tak duże pieniądze to na gminne już nie będzie miał.
Są przecież drogi gminne w opłakanym stanie (w ogóle bez asfaltu) i uważam, że one powinny być zrobione w pierwszej kolejności.
Dojeżdżam do domu taką drogą gminną bez asfaltu- ok 1,5 km - nie życzę nikomu.
Nawet jak zrobią kiedyś asfalt, to o chodniku możemy pomarzyć-szkoda mi dzieci idących codziennie do szkoły. Cała ulica ma chyba ze 3 km -każdy wie o jaką chodzi.

93


gość ~gość (Gość)06.12.2018 13:01

Znowu zaczynają się gierki ciekawe czy radni pozwolą? Panie Burmistrzu przecież ma Pan większość w radzie. Teraz już nikt nie będzie Panu przeszkadzał. Przecież jeszcze można zadłużać Gminę. We wrześniu było 11,5mln na koniec roku 20,5mln ciekawe ile będzie w kolejnych latach. Jak obserwuję to gmina ma problem z wkładem własnym do inwestycji dotowanych a to oznacza zatrzymanie się gminy. Podatki już na najwyższym poziomie, ciekawe ile zapłacimy za wodę, ścieki, śmieci w roku 2019.

73


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat