TERAZ20°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Czterodniowy tydzień pracy. Czy to się może udać?

pon., 12 kwietnia 2021 15:15
System pięciodniowego tygodnia pracy ma już prawie 100 lat. Dzięki rozwojowi technologicznemu, cyfryzacji, robotyzacji dzisiejsze warunki i wydajność są już zupełnie inne. Może czas zastanowić się nad zmianami, a nawet stopniowym skracaniem czasu pracy?
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Na razie zastanawia się nad tym OPZZ. Więcej – postuluje skrócenie tygodnia pracy z pięciu do czterech dni.

 

Mówimy o tym od 2013 roku – przypomniał w radiowym Maglu Piotr Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawnego OPZZ. - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postuluje o wprowadzenie systemowego, systematycznego zmniejszania tygodniowego wymiaru czasu pracy z zachowaniem tego samego wynagrodzenia początkowo do 38, a następnie do 35 godzin w tygodniu. Skracanie czasu pracy polskich pracowników jest zasadne nie tylko z powodu zmian na rynku pracy, ale również w kontekście przepracowania Polek i Polaków. Tak, należymy do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Krótszy tydzień pracy może wprowadzić pozytywne zmiany na rynku pracy. Spowoduje, że pracownicy będą mieli więcej czasu na sprawy pozazawodowe, rodzinne oraz udział w życiu obywatelskim i społecznym. Zyska na tym rodzina i społeczeństwo obywatelskie. Dodatkowo zmiana przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Czyli według OPZZ same plusy. Dyrektor Śmigielski twierdzi też, że dla młodszego pokolenia które na rynku pracy jest od niedawna, dzień wolny jest niezwykle ważny, nawet ważniejszy niż dla starszych.

Młodzi ludzie świetnie potrafią sobie dzień wolny zorganizować i wykorzystać na regenerację czy zacieśnianie więzi rodzinnych. A te dla obecnej władzy są przecież bardzo ważne.

 

Na uwagę prowadzących, że pracodawcy są wobec tych pomysłów sceptyczni, P. Śmigielski odpowiada, że kiedyś sami dojdą do wniosku, że to im się po prostu opłaci.

 

- Będzie mniej zwolnień lekarskich, a wydajność pracownika będzie wyższa. Poza tym to jest światowy trend i jeszcze się rozwinie.

Trudno powiedzieć czy światowy. Na razie czterodniowy tydzień pracy będzie jesienią testowany w Hiszpanii, ale nie wszędzie. Obejmie 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki, a obserwowanie rezultatów potrwa 3 lata. Redukcja godzin pracy nie wiąże się z obniżeniem pensji pracowników ani ze zmniejszeniem zatrudnienia. Czy to pomysł do zrealizowania w Polsce?

 

reklama

Komentarze 26

~mao (gość)

13.04.2021 11:12

To czemu nie od razu trzydniowy tydzień pracy ? Albo jeszcze lepiej dwudniowy. Tylko nie zapomnijcie się intensywnie uczyć chińskiego, bo przy takich pomysłach Chiny przejmą gospodarkę europejską nie za kilkadziesiąt lat (jak mówią prognozy naukowców) a za kilka. A wtedy miska ryżu, czas pracy nielimitowany a emerytura po śmierci.


~goœć_gosc (gość)

13.04.2021 11:03

Niech sie toś zainteresuje po ile godzin pracowali przed pandemia ratownicy medyczni i pielegniarki- ludzie którzy odwalają czarną robote pracowali za kiepskie stawki , więc nadrabiali godzinami - tak po 350-40 godzin miesięcznie - skutki i efekty pracy przepracowanej kadry widać od wielu lat i nie ma mądrego ministra który wpadłby na pomysł jak to rozwalić ...

Drugi biegun, czyli lekarze którzy pracują również po nie mało godzin na dwóch etatach lub więcej etatach i wpuszczają poprzez prywatne wizyty pacjentów poza kolejnością do państwowego systemu. Pracują sumiennie na prywatnym gabinecie, a odsypiają na państwowej posadzie ... wielkie zdziwienie dlaczego system zdrowia tak kiepsko funkcjonuje w naszym kraju, a wytłumaczenie jest banalnie proste, jednak brak odważnego dziennikarze, który opisał by całą sprawę i wbił szpilę środowisku medycznemu które faszeruje społeczeństwo lekami, zamiast wymuszać zmianę trybu życia



~pt (gość)

13.04.2021 10:12

takie tam pierdy przecież zaraz wróci jedyna słuszna władza i będziemy pracować nie tylko 40 g/t ale jeszcze do siedemdziesiątki bo trzeba wyrzeczeń !!



~i tyle (gość)

13.04.2021 09:46

Może od razu bezwarunkowy dochód podstawowy i króciutki łańcuch.....


~dyrdymał (gość)

13.04.2021 08:30

A nie lepiej to w ogóle nie chodzić do pracy i dostawać co miesiąc od państwa na miskę za free?


reklama

Dla Ciebie

20°C

Pogoda

Kontakt

Radio