Artykuł sponsorowany
Według definicji, która zawarta jest w prawie bankowym kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać Kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach. Wszystko to musi zostać bardzo dokładnie spisane tak, aby nie było żadnych niedomówień.
Kredytobiorcę zaś zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej, wydatkowania pieniędzy zgodnie z celem umowy kredytowej, a także regularnej spłaty swojego zobowiązania według podanego harmonogramu.
Umowa kredytowa powinna zostać spisana na piśmie. Powinna ona bardzo dokładnie określać aspekty takie jak:
Należy pamiętać, że wskaźnik ten ma wpływ jedynie na ratę kredytu w przypadku kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym. Wskaźnik ten nie ma wpływu na wysokość rat w przypadku kredytu z oprocentowaniem stałym.
Warto podkreślić, że jedna z najlepszych kancelarii w Polsce postanowiła złożyć pozew WIBOR. Jeżeli ty również chcesz sprawdzić czy twoja umowa kredytowa jest skonstruowana poprawnie lub czy również możesz złożyć pozew wibor to skontaktuj się ze specjalistami, którzy dokładnie przeanalizują twoją umowę kredytową.
Banki skonstruowały różne produkty bankowe jakimi są kredyty, aby dostosować się do potrzeb swoich klientów. Podział kredytów możemy zacząć na rozróżnienie kredytów na kredyty dla klientów indywidualnych a także kredyty dla firm. Wśród kredytów dla firm wyróżnić możemy między innymi kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne.
Wśród kredytów dla klientów indywidualnych wyróżnić możemy kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. W przypadku kredytów mieszkaniowych najbardziej znanym kredytem jest kredyt hipoteczny jednak należy również pamiętać, że istnieje kredyt o zabezpieczeniu innym niż Hipoteka. Kredyty konsumenckie możemy podzielić na kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty studenckie oraz karty kredytowe.
W przypadku kredytów dla firm możemy wyróżnić między innymi kredyty obrotowe jak i kredyty inwestycyjne. Kredyt obrotowy udzielany jest na finansowanie bieżącej działalności danego przedsiębiorstwa. Kredyt ten może być udzielony w rachunku bieżącym lub w rachunku kredytowym.
Kredyt inwestycyjny zaś udzielany jest na finansowanie realizowanych przez firmę przedsięwzięć. Kredyt ten ma pomóc w modernizacji danej firmy oraz powiększeniu majątku tego przedsiębiorstwa.
Jak już wspomniano kredyt najczęściej zaciągany jest w momencie kiedy jednostki nie stać na opłatę danej rzeczy z bieżących środków finansowych. Kredyt najczęściej zaciągany jest na sfinansowanie inwestycji takiej jak kupno mieszkania, kupno domu, kupno działki czy kupno nowego samochodu.
Należy również pamiętać, że kredyt można wziąć na takie cele jak remont mieszkania, zakup nowych mebli, wakacyjny wyjazd, organizację wesela czy inne ważne potrzeby.