- Kierowcy (szczególnie przyjezdni) nie wiedzą, że w Piotrkowie trzeba mieć jakiś specjalny identyfikator, żeby parkować za darmo. Co to za pomysły? Nigdzie wcześniej się z takimi przepisami nie spotkałem – napisał na kontakt@epiotrkow.pl pan Marian.
Przypomnijmy. W Piotrkowie od 25 kwietnia obowiązują nowe zasady parkowania dla osób niepełnosprawnych w Strefie Płatnego Parkowania. W wyniku nowelizacji uchwały Rady Miasta (XXX/566/12) osoba niepełnosprawna będzie mogła korzystać z darmowej godziny w Strefie Płatnego Parkowania (dotyczy to również kopert!) pod warunkiem posiadania karty do tego uprawniającej.
Co z przyjezdnymi, którzy o przepisach nie wiedzą i zaparkują na kopercie dłużej niż godzinę? Dostaną mandat w wysokości 50 zł. - W Piotrkowie działa Strefa tak, jak w każdym innymi mieście w Polsce. Jeśli wyjeżdżamy na przykład do Warszawy, musimy dostosować się do przepisów, które tam obowiązują. Tym, co mogliśmy zrobić dla osób narażonych na tę opłatę 50 zł, to szereg działań informacyjnych. Akcja trwa: informujemy poprzez media, kontrolerzy w SPP rozdają ulotki, na parkomatach naklejono informacje z regulaminem, wolontariusze roznoszą ulotki produkowane przez Urząd Miasta. Niestety, jeśli kierowca nie dostosuje się do nowych przepisów, zostanie ukarany mandatem – wyjaśnia Agata Wypych z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Agata Wypych wyjaśnia, że nowelizacja ustawy wynikała z wielu skarg kierowanych do Rady Miasta i ZDiUM. - Zmiany dotyczące kopert wprowadziliśmy, by zwiększyć rotację pojazdów. Często wpływały do nas skargi od niepełnosprawnych kierowców, że jedna koperta zajęta jest przez pojazd przez kilkanaście godzin. Inna osoba nie mogła z tego miejsca skorzystać. Była nawet skarga we wrześniu, że samochód na kopercie przy ul. Słowackiego stał przez cały miesiąc. Dopiero interwencja Straży Miejskiej pomogła. Jeśli natomiast kierowca będzie musiał zapłacić. nie będzie blokował miejsca parkingowego – mówi Agata Wypych.
Czy nowe przepisy są zgodne z prawem europejskim i ogólnopolskim? Agata Wypych wyjaśnia, że wszystko jest zgodne z prawem, a wojewoda nie zakwestionował zmian w uchwale. - Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. Po sprawdzeniu stwierdzono, że nie jest sprzeczna z prawem, więc została wprowadzona w życie. Niepełnosprawni myślą, że posiadanie Europejskiej Karty Parkingowej Osoby Niepełnosprawnej upoważnia do darmowego parkowania w dowolnym miejscu do tego wyznaczonym. Tak jednak nie jest, chyba że samorząd miejski tak postanowi. Nie ma przepisów, ani unijnych, ani żadnych innych, które mówią, że Karta zwalnia z opłaty za parkowanie w Strefie. Wydawana jest ona tylko po to, by osoby niepełnosprawne mogły parkować w wyznaczonych dla nich miejscach. Na przykład jeśli kierowca zaparkuje na kopercie i nie wyłoży karty, zostanie ukarany mandatem. Nie ma ona nic wspólnego ze zwolnieniem z opłat. A uchwała jest jak najbardziej zgodna z prawem – podsumowuje Agata Wypych.
MW
Komentarze 12
22.05.2013 07:45
Na moim osiedlu "inwalida" daje legitymację rodzinie: a to przyjedzie jego synowa, a to przyjedzie jego syn. I tak to się kręci. Ważne, że legitymacja leży za szybą. A pan "inwalida" śmieje się ludziom w twarz. To jest Polska właśnie. Chyba powinna być powołana jakaś komórka do weryfikacji "inwalidów", bo wielu z nich jest zanadto sprawnych i niedługo na parkingach osiedlowych dominować będą miejsca dla sprawnych inaczej.
21.05.2013 16:47
W dużym stopniu przyczyniają się do tego przepisy dotyczące zatrudnienia. Pracodawca zatrudniający inwalidę dostaje specjalne dotacje (bywa, że dostaje więcej, niż wypłaca pensji inwalidzie...) - przejrzyj oferty pracy w pośredniaku - grupy inwalidzkie są wymagane na rozmaite stanowiska, od ochroniarza poprzez pracowników biurowych po osoby sprzątające... Dlatego sporą część inwalidów stanowią kombinatorzy, którzy sobie załatwili grupę, bo to w obecnych czasach się po prostu przydaje. Tylko ci prawdziwi inwalidzi mają przez to trudniej...
Kiedyś tu pisałem, żeby zlikwidować te płatne strefy parkowania i problem sam by się rozwiązał. Ale co ja tam wiem? Najpierw stworzono problem, a teraz stwarza się nowe, aby "rozwiązać" te stworzone wcześniej. Ale skoro Warszawa czy Łódź mają parkomaty, to czemu Piotrków miałby nie mieć, prawda? Przecież nie możemy być gorsi i zacofani...
21.05.2013 00:22
Zacznijmy od tego co to są za wymysły???? To już nie można zrobić jednakowego prawa dla całego kraju?? Każde miasto ma swoje przepisy co do niepełnosprawnych.
Jeszcze trochę a każda dzielnica w mieście będzie miała odrębne przepisy parkingowe.
A to dla tych co nie wiedzą co to jest europejska karta parkingowa: http://www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/portal/modules/genPDF/gen.php?type=0&id=1218094521489aa5b9b0277
20.05.2013 21:45
W Polsce mamy więcej "inwalidów" niż pozostałe kraje Europy razem wzięte. Sąsiad "inwalida" - lekka utrata słuchu i zakaz pracy w głośnych warunkach.
Wyznaczone miejsce parkingowe pod blokiem i naklejka na szybie.
Pod blokiem już cztery wyznaczone takie miejsca - każdy z tych "inwalidów" do auta wskakuje jak sarenka.
Pytam więc ile jest faktycznych inwalidów - 10% czy mniej?
20.05.2013 21:30
Czy zegar wydawany na samochód a nie na właściciela samochodu też jest zgodny z prawem? Kto korzysta z tych kart? Samochód czy inwalida?