TERAZ15°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

Chcą oddzielić dilerów od chorych

JaKac1
JaKac1 wt., 7 września 2010 13:52
Aż o 400% wzrosła liczba osób podejrzanych o posiadanie znacznych ilości narkotyków – informuje policja w Piotrkowie. Tymczasem rząd planuje złagodzenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, co w praktyce oznaczać będzie koniec ścigania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie restrykcyjnych przepisów (zaostrzonych w 2005 roku).
Zdjęcie
Autor: fot. KWP Łódź

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Dziś przestępstwem jest posiadanie najmniejszej nawet ilości narkotyków, czyli na przykład śladowych ilości marihuany. Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, sądy skazują z art. 62 ustawy ok. 9 tysięcy osób rocznie (najczęściej na pół roku więzienia, z zawieszeniem na rok lub dwa). 8% skazanych odsiaduje kary w więzieniach.

 

Jak plany zmian w przepisach ocenia piotrkowska policja? Nie ocenia, a wykonuje zadania. - Policja jest organem stosującym prawo i nie jest uprawniona do dokonywania ocen, a tym bardziej analizowania sensu uchwalonych przepisów. Jak “nowe” prawo sprawdzi się w praktyce, okaże się po ich wejściu w życie. Policja, tak jak dotychczas, będzie ujawniała i zwalczała wszelkie zachowania, które będą pozostawały w sprzeczności z obowiązującymi przepisami i stanowiły przestępstwa, wykroczenia czy też czyny karalne – mów nadkomisarz Robert Stachera, naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową.

 

Piotrkowska policja w okresie zarówno I półrocza 2009 roku, jak i 2010 roku postawiła zarzut o posiadanie narkotyków kilkudziesięciu osobom. W pierwszym okresie bieżącego roku zanotowano co prawda nieznacznie mniej zarzutów o posiadanie narkotyków, natomiast wśród tych zarzutów wzrosła liczba tych o popełnienie przestępstwa z art. 62 ust. 2 (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii), czyli o posiadanie znacznych ilości. Na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie, analogicznie do I półrocza 2009 roku, w 2010 roku odnotowano wzrost liczby osób podejrzanych o popełnienie tego przestępstwa o 400%. - Jest to wynik bardzo dobrej pracy funkcjonariuszy piotrkowskiego Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową zarówno procesowej, jak i operacyjnej – twierdzi naczelnik Wydziału.

 

Celem zaostrzenia przepisów w 2005 roku było ściganie dilerów, których policja zatrzymywała na ogół z niewielką ilością narkotyków i których nie można było karać, bo tłumaczyli się, że są uzależnieni i narkotyki są im potrzebne na własny użytek. Dziś nieskuteczność prawa dostrzegło Ministerstwo Sprawiedliwości. Dlatego właśnie rząd na wniosek ministerstwa przyjął projekt ustawy o zmianie przepisów, zgodnie z którą prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania osób nieodnotowanych jako dilerzy, a posiadających niewielkie ilości narkotyków na własny użytek. Zmiany mają pozwolić na oddzielenie uzależnionych i używających narkotyków od dystrybutorów i producentów.

 

Według Ministerstwa Sprawiedliwości zaostrzone w 2005 roku przepisy nie ograniczyły używania narkotyków w Polsce i nie spowodowały skutecznego ścigania dilerów. Poza tym wykreowały nową kategorię przestępców, jakimi stały się osoby uzależnione i używające nielegalnych substancji psychoaktywnych. - W świetle polskiego prawa są to osoby chore, a uzależnienie od substancji psychoaktywnych – podobnie jak uzależnienie od alkoholu - jest jednostką chorobową. Za to z osób uzależnionych zrobiły przestępców, chociaż narkomania uznawana jest za chorobę (...). W obszarze skutków społecznych ponieśliśmy znaczące i nieodwracalne straty. Ponieśliśmy również poważne konsekwencje ekonomiczne, w szczególności analizując koszty pobytu użytkowników w przeludnionych jednostkach penitencjarnych. Realizacja samego tylko art. 62 ustawy kosztuje budżet państwa około 80 mln złotych w skali roku – czytamy w uzasadnieniu ministerstwa.

Projekt zmian musi zaakceptować parlament, a złagodzone przepisy wejdą w życie najwcześniej za kilka miesięcy.

reklama

Komentarze 0

reklama

Dla Ciebie

15°C

Pogoda

Kontakt

Radio