Advertisement

Wypadek na piotrkowskim lotnisku. Ćwiczenia służb ratunkowych

Wtorek, 21 listopada 202313
Mały samolot z jedną osobą na pokładzie kołuje do progu pasa, a w tym samym czasie z północnego zachodu do lotniska zbliża się kolejny mały samolot z dwiema osobami na pokładzie, który z powodu awarii silnika i niskiej wysokości musi wykonać awaryjne lądowanie. Samolot nie zdołał dolecieć do pasa i uderzył w kołujący drugi samolot. Na szczęście to tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń służb ratunkowych, które miały miejsce we wtorek na terenie Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

Ładuję galerię...

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, awaryjnie lądujący samolot nie zdołał dolecieć do pasa i uderzył w kołujący drugi samolot. Obie maszyny ulegają uszkodzeniu, a osoby znajdujące się pokładach statków powietrznych odnieśli różnego typu obrażenia.

Na wypadek lotniczy musimy być zawsze przygotowani. Takie ćwiczenia organizujemy raz na dwa lata i udział w nich biorą wszystkie służby ratunkowe, czyli straż pożarna, pogotowie ratunkowe i policja. Koordynujemy te działania, aby być w przyszłości przygotowani na tego typu zdarzenia, które niestety w lotnictwie mają miejsce. Dzisiaj służby spisały się na piątkę, wszystkie sprawnie pojawiły się na miejscu i została udzielona pomoc trzem poszkodowanym, którzy zostali zabrani do szpitala. W samolotach był wyciek paliwa i pojawiło się zadymienie. Istniała realna szansa na to, że mogą eksplodować. Ćwiczenia pokazały, że jesteśmy przygotowani. Mamy jednak nadzieję, że do takich zdarzeń nie będzie dochodziło - mówi Marcin Pampuch, dyrektor Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

Na terenie piotrkowskiego lotniska, jako pierwsi pojawili się strażacy.

Nasze działania polegają na rozpoznaniu sytuacji i ewentualnych zagrożeń, czy nie ma rozlanego paliwa, sprawdzamy ile jest osób poszkodowanych, bo nie zawsze informacje podawane przy zgłoszeniu zdarzenia są od razu precyzyjne. Zabezpieczamy teren wypadku, aby nie powodować dalszego zagrożenia dla osób poszkodowanych i samych siebie. Priorytetem w każdych działaniach jest ratowanie życia ludzkiego. Strażacy położyli tzw. poduszkę z piany, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed ewentualnym zapłonem. Takie wspólne ćwiczenia służb pozwalają nam się dobrze rozumieć w czasie rzeczywistej akcji i wiemy jakie są wzajemne wymagania - mówi mł. bryg. Wojciech Pawlikowski z Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

Przedstawiciele wszystkich służb zgodnie podkreślają, że takie ćwiczenia są bardzo potrzebne, ponieważ pomagają w wypracowaniu współpracy. Oprócz strażaków, w ćwiczeniach uczestniczyły zespoły ratownictwa medycznego oraz policja.

Udzielamy tutaj wsparcia służbom medycznym i straży pożarnej. Zabezpieczamy miejsce zdarzenia, aby osoby postronne nie wchodziły na jego teren i przeprowadzane czynności ratunkowe były jak najbardziej płynne. Ważne jest również to, aby nikt nie zacierał śladów na miejscu zdarzenia. Ustalamy wstępny przebieg wypadku, wykonujemy oględziny, a zebraną dokumentację przekazujemy Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - mówi asp. sztab. Izabela Gajewska, oficer prasowy piotrkowskiej policji. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Biedna trawa ~Biedna trawa (Gość)24.11.2023 14:11

Ino piane popsuły i środowisko zanieczysciły.

00


Rada ~Rada (Gość)24.11.2023 14:08

Nie kuście losu.Nie kuście.

00


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)22.11.2023 05:46

Wiadomo co z kierowcą samolotu??

20


Marzę ~Marzę (Gość)21.11.2023 21:46

Może kiedyś skoczę tylko że to jest drogi sport taki skok podobno aż 600 zł kosztuję no cóż może za rok uzbieram

20


Jumper ~Jumper (Gość)21.11.2023 21:44

I pomyśleć że to wszystko dla bezpieczeństwa mieszkańców Piotrkowa. Teraz czujemy się bezpiecznie

20


Rencista ~Rencista (Gość)21.11.2023 21:41

Straż bawi się tam za moje podatki

12


Obs ~Obs (Gość)21.11.2023 21:26

Skaczcie na zdrówko. Im więcej tym lepiej

20


Wehikuł ~Wehikuł (Gość)21.11.2023 17:47

Dobrze że takie ćwiczenia przeprowadzają. Jak oglądam ich treningi startów, lotów i lądowań, to ten scenariusz jest bardzo zbliżony do rzeczywistości i prawdopodobny. Szczególnie kiedy są jednocześnie skoki spadochroniarzy i loty samolotów i szybowców. Tam będzie jeszcze większy wypadek niż rozbity skajlab sprzed kilku lat. Obym był złym prorokiem i moje przypuszczenia zamieniły się w nawóz. Więcej ostrożności i uwagi panie i panowie lotnicy i skoczkowie. Pozdrowienia.

30


Powodzenia ~Powodzenia (Gość)21.11.2023 20:33

Coś czuję że już od przyszłego roku takie scenariusze będą częste i to nie będą ćwiczenia

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat