Wyjątkowy pokaz mody KGW. Aż 7 kół z pow. piotrkowskiego z awansem do wojewódzkiego finału!

Region Niedziela, 25 lutego 202422
W sobotni wieczór (24.02) w Stefanówce w gminie Rozprza na wybiegu błyszczały reprezentantki aż 40 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów: piotrkowskiego, bełchatowskiego, radomszczańskiego i łódzkiego wschodniego. Panie wzięły udział w pokazie mody w ramach konkursu „Modna gospodyni pięknym życie czyni. Inspiracje dziedzictwem kulturowym województwa łódzkiego”

Ładuję galerię...

Kreacje zaprezentowane przez uczestniczki zachwycały barwami,  kunsztem wykonania i  pomysłowymi nawiązaniami do tradycji ludowych Łódzkiego.

Założeniem tego konkursu było przełamanie tej tradycji nowoczesnością, co widzimy po strojach – mówi pomysłodawca konkursu, Paweł Kowalczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. - Zabawa, która objęła całe województwo, jest jednocześnie prezentacją bogatej i różnorodnej działalności KGW. Bez kół tak naprawdę nic się nie odbywa. Organizują imprezy, zawsze nam pomagają, panie z KGW są najlepszymi ambasadorami naszych miejscowości - dodaje radny.

Każde z kół biorące udział w konkursie musiało zaprojektować, a potem wykonać strój inspirowany kulturą swojego najbliższego regionu. Zaprezentowane propozycje łączyły tradycję z nowoczesnymi trendami w modzie. Podczas eliminacji w Stefanówce, panie zaprezentowały bardzo dużą różnorodność: były ręcznie haftowane koszule i spódnice, zdobione na ludowo szerokie spodnie, wykonane na szydełku berety i ozdoby, olśniewające wianki, a nawet suknia ślubna.

Nasza propozycja to suknia ślubna inspirowana ludowymi strojami z powiatu piotrkowskiego, która została wykonana samodzielnie przez członkinie KGW Wolbórz. Nasza kopertowa suknia jest ozdobiona bufiastymi rękawami, z których jeden wykonany jest techniką koronki klockowej przez twórczynię ludową, panią Elżbietę Bąk. Głębokie rozcięcie kryje spódnicę z tradycyjnej zapaski, w których występują nasze dziewczyny z KGW – mówi Magdalena Wnukiewicz, reprezentująca KGW z Wolborza. - Strój dopełnia efektowny czepiec z czerwonymi, wstążkowymi kwiatami, a także kamieniami, kryształkami i piórami oraz z tradycyjnym, tiulowym welonem ozdobiony kwiatuszkami wykonanymi metodą szydełkową - dodaje Magdalena Wnukiewicz.

W jury oceniającym stroje zasiedli wicemarszałek Zbigniew Ziemba, radna Sejmiku Województwa Beata Dróżdż, projektant Maciej Jóźwicki z grupy RadDuet oraz reżyserka pokazu Magdalena Rozenfeld.

Uroda pań z KGW połączona z żywym folklorem, ale osadzonym w tradycji, to nasza tożsamość, to jest źródło, z którego czerpiemy, żeby budować współczesność i myśleć o przyszłości – mówi wicemarszałek Ziemba.

Komisja konkursowa po burzliwych obradach wybrała 10 KGW, które zaprezentują się 23 marca podczas finału w Łodzi. Wśród najlepszych znalazło się aż siedem KGW z powiatu piotrkowskiego. Są to: KGW we Włodzimierzowie, KGW „Kasztelanki” z Rozprzy, KGW „Szczukocice” z gm. Gorzkowice , KGW w Kurnędzu, KGW z Wolborza, KGW „Kobiety z Pasją” z Gorzkowic oraz KGW „Piekarzanki” z Piekar.

 

Poza tym do finału awansowało KGW „Wkoło Wojciechów” z gm. Gomunice (pow. radomszczański), KGW „Makowe Panienki” z Kietlina z gm. Radomsko, KGW w Dobrzelowie (pow. bełchatowski),

 

Na zwyciężczynie w finale czekają nagrody finansowe w łącznej wysokości 20 tys. zł. Natomiast za udział w eliminacjach każde KGW otrzymało namioty wystawiennicze.

 

Gościem specjalnym tego wydarzenia był Rafał Brzozowski, który zagrał koncert dla wszystkich zgromadzonych tego dnia w Stefanówce.

 

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_mmm ~go?ć_mmm (Gość)26.02.2024 05:26

Jaka fachową komisja! Ani jednego etnografa, za to aż 2 polityków PIS

101


ja ~ja (Gość)25.02.2024 15:21

Czy my jeszcze żyjemy w Polsce?
Czy nasz naród i kraj już całkiem zostały sprzedane, i to bez pieniędzy? Jak widać ukraińskie wzory były najwyżej oceniane... Masakra.

110


edek5kredek ~edek5kredek (Gość)26.02.2024 12:07

Nie dziwię się, że PIS przegrało wybory jak ma takich przedstawicieli... Farbowane lisy.

60


go?ć_olga ~go?ć_olga (Gość)26.02.2024 11:15

A gmina lęki szlacheckie bieda z nędzą, kół utworzone od groma a na pokazie ani jednego nie było

61


Ksiądz Adam ~Ksiądz Adam (Gość)25.02.2024 18:16

Na co? Po co? 20 tys nagrody + koszta organizacyjne. Nawet "gwiazda" to pisowski pupilek z jakiej to melodii. Typowa impreza dla wiejskiej gawiedzi z pieniędzy podatnika , takie igrzyska Sasina czyli nic nie warte spotkanie z wydanymi ,utopionymi środkami które NA PEWNO mogłyby być lepiej spożytkowane

110


1 ~1 (Gość)26.02.2024 08:39

Pisowska impreza.

91


rozrzutna ~rozrzutna (Gość)25.02.2024 18:21

Urząd Marszałkowski jest hojny, szkoda tylko , że za nasze

101


Folkstyle ~Folkstyle (Gość)25.02.2024 20:09

Szkoda czasu i atłasu niestety, jakby nie patrzeć kiełbasa czy też kaszanka wyborcza. Kilka dni temu było to samo z sadzeniem kwiatków...

100


nabite w butelkę ~nabite w butelkę (Gość)25.02.2024 20:06

aleee nagrody, talon na balon

51


w krzywym zwierciadl ~w krzywym zwierciadl (Gość)25.02.2024 18:24

Czy te Panie, które się tak ładnie wykreowały mają świadomość, że są tylko tanim elekt.ratem

121


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat