2023 rok to czas, gdy Wolbórz świętuje 750-lecie nadania praw miejskich. W ramach obchodów organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne. Jedną z kulminacyjnych chwil w całym roku ma być moment, gdy władze miasta wraz z archeologami zaprezentują makietę zamku Biskupów Włocławskich, którego zabudowę niedawno odkryto.
Zanim jednak bryła zamku zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom, przedstawiciele komitetu obchodów 750-lecia, zostali zabrani na wirtualny spacer. W poniedziałek (08.05.2023) zorganizowano bowiem prezentację, podsumowującą prace wykonane podczas badania terenu i wykopalisk.
Mając ogólny zarys zamku, nałożyliśmy informacje zawarte w źródłach pisanych. Na początek idziemy mostem z zamku dolnego na górny. Wchodzimy do dolnej kondygnacji bramy i znajdujemy się w sieni bramnej. Dalej możemy iść w prawo i znaleźć się w pomieszczeniu przykrytym sklepieniem, gdzie przechowywano najcenniejsze przedmioty. Gdy zaś pójdziemy w lewo, możemy zejść do piwnic lub odwiedzić inne pomieszczenia, jak izdebka kapelańska, izba pokojowa, czy komnatę z przylegającą do niej komórką - oprowadzał Tomasz Olszacki z pracowni archeologicznej Trecento, który odpowiada za wolborskie prace.
Dokonanie analizy opierało się m.in. na podstawie inwentarzy z różnych lat, spisywanych przez rewizorów obecnych na zamku. Co ciekawe opisy wnętrz zamku są niezwykle dokładnie. Wiemy jak wyglądały obrazy, które wisiały wewnątrz, gdzie znajdował się kominek, jak wyglądał piec oraz na ile części podzielone są okna. Taki materiał pozwala na odwzorowanie stanu, w jakim wnętrza obiektu były setki lat temu.
Posłuchaj i wybierz się na wirtualny spacer po zamku Biskupów Włocławskich.
Prace archeologiczne prowadzone były na prywatnych terenach wolborzan, którzy zgodzili się na wykonanie badań archeologicznych. Udało się odkopać resztki fundamentów zamku. Ponadto znaleziono pochodzące z około połowy XV wieku gotyckie kafle z pieców, które były wyposażeniem zamku Biskupów Włocławskich.
Odlew zamku, wykonany z brązu zostanie odsłonięty tuż przed dniami Wolborza, już 2 czerwca.