TERAZ4°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

"Trzymamy się wytycznych wynikających z uchwały"

P.Kwiatkowski
Paweł Kwiatkowski pt., 21 kwietnia 2023 13:40
Inicjatorzy referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka zapowiadają złożenie skargi na decyzję komisarza wyborczego, który odrzucił ich wniosek. Swoich racji chcą dochodzić przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi. Komisarz wniosek odrzucił, ponieważ za wadliwe uznano około 30% złożonych podpisów popierających inicjatywę referendalną.
Zdjęcie
Autor: Na zdjęciu Szymon Kopka, dyrektor piotrkowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego | fot. pakwi

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Weryfikacja złożonych podpisów przebiegała w siedzibie delegatury. Każdego dnia, na podstawie upoważnienia, uczestniczył w tym procesie przedstawiciel grupy referendalnej. Dane osobowe sprawdzane były w systemach rejestrów państwowych.


Szymon Kopka, dyrektor piotrkowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, zaznacza, że cała procedura przebiegała z uwzględnieniem i w oparciu o uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 24 maja 2021 w sprawie wytycznych i wyjaśnień w sprawie referendum lokalnych. - Trzymamy się wytycznych wynikających z tej uchwały, która jest ogólnodostępna - dodaje Kopka.


Jak wyjaśnił nam dyrektor piotrkowskiej delegatury, błędy, które unieważniały konkretne poparcie dla inicjatywy referendalnej, najczęściej polegały na braku podpisu, dotyczyły wad imion lub nazwisk, adresów zamieszkania, numeru PESEL czy daty udzielonego poparcia oraz braku prawa wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim.

Komisarz wyborczy stwierdził, że złożonych i poddanych weryfikacji zostało 7460 podpisów poparcia. Zgodnych z przepisami było 5248 podpisów, a złożonych wadliwie 2212. Wobec, czego do uzyskania poparcia wniosku w liczbie 5474 podpisów zabrakło 226 prawidłowo złożonych podpisów - mówi Szymon Kopka, dyrektor piotrkowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jak powinien wyglądać prawidłowo złożony podpis pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum? Wyjaśnia Szymon Kopka, dyrektor piotrkowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego:

 


Z kolei inicjatorzy referendum poinformowali w mediach społecznościowych, że przygotowują skargę na decyzję komisarza wyborczego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. To ostatnia ścieżka prawna, jaką mogą podjąć w tej sprawie. 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 37

    ~tak tylko pytam (gość)

    24.04.2023 23:08

    Dyrektor KBW w Piotrkowie mówi, że opierano się na wytycznych PKW.
    A dlaczego nie opierano się na wytycznych ustawowych?
    Czyżby wytyczne PKW miały wyższa rangę niż ustawa?


    ~Agnieszka Ch (gość)

    22.04.2023 11:33

    Z tego wynika, że ludzie nawet podpisać się nie potrafią.



    ~Meme (gość)

    22.04.2023 11:21

    Ciekawe, dlaczego Chojnacka tak się udziela u Maleńki na Fejsie. Czyżby za tym wszystkim stała napędza Pani z PiS-u fałszywie odnosząca się, że jest z PO?


    ~A. (gość)

    22.04.2023 06:35

    Pomysł od początku głupi. Taka prawda - pomysłodawcy nie słuchali nikogo jednocześnie twierdząc, ze wsłuchują się w głos ludzi :) Także brawo panowie i panie. Zamiast szykować kandydata na wybory to wzmocniliscie Chojniaka i trochę kampanii PiS zrobiliście. Macierewicz zacierał rece na myśl o komisarzu na pół roku przed wyborami i darmowa kampania prezydencka.


    ~emeryt (gość)

    21.04.2023 22:07

    Nie wierzę aby ponad dwa tysiące mieszkańców niedokładnie podało swoje dane osobowe.


    reklama

    Dla Ciebie

    4°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio