Advertisement
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Świetlna inwestycja w fotowoltaikę

Piątek, 04 grudnia 2020
Rynek fotowoltaiki w Polsce rozwija się zadziwiająco szybko. Z pewnością jest to dobry sposób, by zainwestować swoje oszczędności. Rozwój tej branży jest też motywowany programami rządowymi, które jeszcze bardziej zwiększają opłacalność takich rozwiązań. W końcu energia słoneczna jest bardzo ekologicznym sposobem zasilania domowych urządzeń.
Świetlna inwestycja w fotowoltaikę

Warto więc zajrzeć na stronę firmy FreeVolt i poznać szczegóły najbardziej popularnego sposobu na oszczędzanie w bieżącym roku.

 

Czy to się opłaca?

 

Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznych są panele. Wykonane z krzemu, niewielkie elementy są w stanie zamieniać ciepło na energię elektryczną. Cały proces odbywa się z pewnymi stratami, a firmy produkujące moduły prześcigają się wydajnością swoich produktów. FreeVolt ogłosił swoje rozwiązanie w tym zakresie: moduły PV Graf. Dzięki zastosowaniu dodatkowej technologii grafenowej uzyskano jeszcze lepsze parametry. Nie jest to jednak jedyna zaleta nowych modułów. Uszkodzenie klasycznego panelu skutkuje zupełnym przerwaniem wytwarzania przez niego energii elektrycznej. Nowe rozwiązanie jest w stanie nadal produkować prąd z wysoką wydajnością. Dużo prostszy proces produkcji powoduje również, że nowe moduły mają dłuższą trwałość. Producent zapewnia aż trzydziestoletnią gwarancję na swoje panele fotowoltaiczne. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że taka inwestycja zwraca się najczęściej do dziesięciu lat.

 

Główne zalety zjawiska fotowoltaicznego to brak emisji jakichkolwiek substancji ubocznych (jak dwutlenek węgla) oraz minimalna zużywalność materiałów, które się wykorzystuje. Dlatego też energia z paneli fotowoltaicznych jest tak ekologiczna. Aby powstrzymać globalne ocieplenie, rządy wielu państw promują tego typu rozwiązania. Podobnie jest w Polsce. W grudniu tego roku kończy się druga edycja programu Mój Prąd, w ramach której można było otrzymać zwrot części kosztów poniesionych na instalację paneli fotowoltaicznych. Maksymalna kwota wynosił pięć tysięcy złotych. Choć nie są jeszcze znane dokładne zasady trzeciej edycji, pewne jest już, że wystartuje ona w przyszłym roku. Poza bezpośrednim zwrotem pieniędzy rząd wspiera zieloną energię jeszcze na dwa sposoby. Przez możliwość odliczenia pewnej kwoty od podatku w rocznym zeznaniu PIT oraz poprzez ustawowe ustalenie zasad rozliczania się z operatorami energetycznymi. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ w miesiącach letnich uzyskuje się dużo więcej energii, niż w czasie zimy. Przepisy regulują to w ten sposób, że nadmiar wytwarzanego prądu kierowany jest do ogólnodostępnej sieci. Wymaga to założenia dwukierunkowego licznika w domu, ale pozwala zmniejszyć rachunki niemal do zera. W nocy i w zimie bowiem możemy pobrać z sieci energię, którą tam wcześniej oddaliśmy. W zamian za koszty związane z przesyłem i magazynowaniem prądu energetyka zatrzyma część oddanej przez nas energii elektrycznej.

 

Koszt instalacji paneli zależny jest od mocy, jaka ma być uzyskana. Na stronie FreeVolt uzyskać można darmową wycenę takiej inwestycji. Firma ta posiada własne inwertery służące do dostosowania prądu stałego pochodzącego z paneli do prądu zmiennego, jaki jest w gniazdkach domowych. Inwerter pracuje zupełnie samodzielnie i posiada szereg zabezpieczeń, aby korzystanie z energii słonecznej było całkowicie bezpieczne. Dodatkowo otrzymasz również specjalny system monitoringu Fronius. Program umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym ilości wytwarzanej energii. Jest także dostęp do danych historycznych za pomocą czytelnych wykresów. Aby dowiedzieć się, jak dużo prądu udało się zaoszczędzić, nie musisz być nawet w domu, ponieważ aplikacja dostępna jest również na IPhony, tablety, IPady, smartfony i inne urządzenia z dostępem do internetu.

 

Dodatkowe sposoby zaoszczędzania

 

Korzyści wytwarzania prądu z energii słonecznej są tak ogromne, że wiele osób na tym zupełnie poprzestaje. Jednak firma FreeVolt oferuje szereg dodatkowych rozwiązań, które pozwalają na jeszcze większe oszczędności. Szczególnie gdy zainstalowane panele wytwarzają więcej energii, niż wynosi zużycie w gospodarstwie. Najczęściej wykorzystywany w takim przypadku jest system grzewczy. Polega on na odwróceniu działania modułów fotowoltaicznych. Kiedy płynie przez nie prąd, wytwarzane jest promieniowanie wysokiej podczerwieni, który daje miłe ciepło. Takie ogrzewanie można bardzo łatwo założyć w domu. Na podłogę, ściany czy sufit, zależy to od potrzeb zamawiającego. Jeśli taka instalacja korzystać będzie z zasilania sieciowego, można uzyskać około trzydziestu procent oszczędności w porównaniu do centralnego ogrzewania. Natomiast zastosowanie większej ilości paneli fotowoltaicznych spowoduje, że ciepło w domu będzie za darmo.

 

Osoby, planujące zakup paneli fotowoltaicznych, mogą spojrzeć nieco dalej w przyszłość. Już dziś samochody elektryczne pojawiają się na ulicach miast. W przyszłości będą one stanowić prawdopodobnie główny środek transportu. I z pewnością nadal będzie można korzystać z sieci znanych stacji, aby naładować akumulatory pojazdu. Jednak firma FreeVolt oferuje bardzo ciekawą alternatywę. Na podwórku można zbudować własną stację ładowania samochodów elektrycznych. W ten sposób "paliwo" produkowane jest za darmo z energii słonecznej. Ładowarka jest mocowana na słupku, więc może stać w dowolnym miejscu. Wysoka odporność na niskie i wysokie temperatury, zapewnienie bezpieczeństwa w każdej sytuacji oraz nowoczesny, elegancki wygląd są niewątpliwymi plusami tego rozwiązania. W porównaniu do dużych stacji drogowych domowa ładowarka ma jeszcze jedną mocną stronę. Stosowanie wolniejszego ładowania akumulatorów przedłuża ich żywotność. O ile na stacji nie ma czasu czekać kilka godzin, to w domowym zaciszu samochód może być podłączony przez całą noc.

 

Technologia fotowoltaiczna ma jeszcze jedną zaletę, o której do tej pory nie było okazji wspomnieć. Energia słoneczna jest bowiem wszędzie dookoła. Firma FreeVolt skorzystała z tej własności, produkując ciekawe lampy ogrodowe. Posiadają one niewielkie panele słoneczne, które wytwarzają prąd zbierany w akumulatorze. Gdy na dworze zapada ciemność, lampy, zasilane ze zgromadzonej wcześniej energii, same się zapalają. Z tego powodu nie ma potrzeby wykonywać instalacji elektrycznej z użyciem kabli. Można oszczędzić na kupowaniu przewodów, które w zwykłych lampach trzeba ciągnąć przez cały ogród. Pozwala też zrezygnować z niszczycielskiego procesu wkopywania całej instalacji elektrycznej. Nie ma tu mowy o brzydkich bliznach ubitej ziemi na pięknej zieleni trawnika.

 

Zalety słonecznej technologii

 

Technologia fotowoltaiczna jest bardzo mocno promowana przez wiele państw na świecie z powodu wielu korzyści, jakie niesie ze sobą. Przede wszystkim jest zdecydowanie ekologiczna i prześciga w tym względzie wszystkie inne metody pozyskiwania energii. W porównaniu z węglem i paliwami ropopochodnymi nie wytwarza żadnych szkodliwych gazów. W przeciwieństwie do elektrowni wodnych nie ma negatywnego wpływu na organizmy. Od wiatraków różni się natomiast tym, że nie wytwarza hałasu. Obok tych różnic technologia fotowoltaiczna jest dużo prostsza, a przez to również tańsza od pozostałych (biorąc uwagę cały cykl życia każdej instalacji).

Ciągłe badania nad technologią fotowoltaiczną oraz ciągłe ulepszenia i nowe rozwiązania pokazują, że przyszłość energii wytwarzanej ze światła jest jeszcze otwarta i wiele może się zmienić. Warto już dziś zacząć korzystać z dobrodziejstw tej technologii, aby w przyszłości nie pozostawać w tyle. Prostym przykładem, który już powoli wchodzi w życie, są stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jeszcze nie dawno takie pojazdy jeździły tylko w laboratoriach, a teraz stają się powoli codziennością. Osoby, które już posiadały instalacje fotowoltaiczne, łatwo mogły dostosować się do nowych warunków, stawiając własne, prywatne stacje ładowania, aby uzyskiwać jeszcze więcej ze swojej inwestycji. Dla innych, przy rosnących cenach prądu, takie stacje nie stanowią już tak dobrej okazji.

 

Instalacje fotowoltaiczne mają potencjał, by zapewnić nam ciągły dopływ prądu, niezależnie od awarii sieci energetycznej. Aktualnie system podłączony do sieci nie może działać niezależnie. Jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa. Istnieje jednak już teraz możliwość, by zbudować zupełnie osobną, samowystarczalną instalację do zasilania istotnych urządzeń. Na stronie firmy FreeVolt można zakupić magazyny energii, które zapewnią zasilanie przez całą dobę, także wtedy, gdy panele słoneczne nie będą już w stanie wytwarzać prądu na bieżąco. W ten sposób choć częściowo można uzyskać niezależność od spółek energetycznych. W skali całego gospodarstwa domowego jest to jeszcze nieopłacalne, choć za kilka lat może się to zmienić.

 

Prąd wytwarzany z energii światła już dziś staje się nieodłączną częścią życia. W wielu urządzeniach jest to jedyny racjonalny sposób zasilania. W innych staje się zieloną alternatywą, istotną w czasach, gdy globalne ocieplenie jest głównym problemem dla większości państw świata. Trwające zmiany klimatyczne powodują coroczny wzrost wydajności instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Już z tych powodów warto zastanowić się, czy nie zainwestować w tę technologię. Firma FreeVolt z pewnością pomoże podjąć najlepszą decyzję i zrealizuje cały projekt.

 


Zainteresował temat?

0

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat