Sulejów: Urzędniczy ping-pong

Tydzień Trybunalski Sobota, 13 kwietnia 201355
Kilkudziesięciu mieszkańców Sulejowa przyszło na posiedzenie Komisji Rolnej, Ładu i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Sulejowie. Najważniejszym jej punktem była bowiem sprawa niebezpiecznych odpadów, które na terenie byłego Zakładu Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie zamierza zbierać prywatny przedsiębiorca.
Sulejów: Urzędniczy ping-pong

- My tutaj pana nie chcemy. Proszę zbierać sobie niebezpiecznie odpady w okolicach Kielc. Tam nie brakuje wyrobisk - mówił Mirosław Ratajski, jeden z zebranych. - Apeluję do prokuratury, aby przyjrzała się tej sprawie. Chodzi mi przede wszystkich o to, w jaki sposób ten pan dostał możliwość takiej działalności na terenie parku krajobrazowego. Przecież jest to dla mnie niepojęte - dodał.

- Ten koszmar wrócił po kilku miesiącach. Tak naprawdę trwa już to od ponad roku. My walczymy o to, aby pokazać, za pośrednictwem mediów, całej Polsce, co tutaj się dzieje. Inwestor może nas zapewniać o tym, że będzie robił wszystko zgodnie z procedurami. A co będzie, jeśli dojdzie do skażenia Pilicy? Kto za to wtedy odpowie? Dlatego tutaj jesteśmy i nie wykluczamy protestów - stwierdził mieszkaniec Sulejowa, Mateusz Szczepocki.

Na zarzuty mieszkańców odpowiadał inwestor - Robert Pach z firmy Dex Trans.
- My nie chcemy tego składować, ale chcemy tylko zbierać odpady. Jest to przecież zasadnicza różnica. Mieszkańcy nie chcą tego zrozumieć. Stać ich tylko na protesty. Jest to moja działka i mogę na niej robić sobie to, co chcę. Nie ma żadnego zagrożenia dla środowiska, gdyż moja firma zamierza zbierać te odpady zgodnie z wszystkimi procedurami i normami - w taki sposób przedsiębiorca próbował przekonać zebranych. Najwyraźniej nie wytrzymał jednak presji, gdyż w pewnym momencie wstał i opuścił salę przed końcem spotkania.

Temat wraca, gdyż w styczniu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego o nieważności decyzji Starostwa Powiatowego w Piotrkowie dotyczącej zezwolenia na prowadzenie zbierania odpadów. W tej sprawie głos zabrała Agata Wojtania - członek zarządu powiatu piotrkowskiego.

- Uważam panie burmistrzu, że mieszkańcom należy powiedzieć całą prawdę o tym, jak wygląda procedura od momentu wydania zezwolenia przez Starostwo do momentu faktycznego składowania odpadów. Starosta wydał zezwolenie, ale ta decyzja nie uprawnia do niczego. O tym mówią przepisy prawa. My określiliśmy warunki w ten sposób, aby zagrożenia nie było. Teraz piłeczka jest po stronie Sulejowa - mówiła Wojtania.

- Tak naprawdę nie możemy zablokować tej inwestycji, gdyż nie jesteśmy stroną w postępowaniu - przyznał zastępca burmistrza miasta i gminy Sulejów Jan Andrzejczyk.
- My jako urzędnicy też jesteśmy mieszkańcami Sulejowa i też zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Burmistrza oraz Radę wybiera przecież społeczność. Mamy trochę związane ręce, gdyż jako funkcjonariusze publiczni musimy działać zgodnie z literą prawa. Kto mógł zablokować tę inwestycję? Uważam, że urzędnicy Starostwa w Piotrkowie. Można było przecież zrobić konsultacje społeczne. Tymczasem próbuje się teraz całą odpowiedzialność przenieść na nas. A jeśli my nie wydamy decyzji środowiskowej, to do kogo przyjdzie inwestor z żądaniem zwrotu poniesionych kosztów? Do nas, czy do Starostwa? To wszystko jest trochę niepoważne - powiedział Andrzejczyk.

Mieszkańcy są zdesperowani - nie wykluczają protestów pod siedzibą Starostwa, a jeśli zajdzie konieczność, także na drodze dojazdowej do dawnych Wapienników.
- To spotkanie nie wniosło nic nowego. Przypominało to urzędniczy ping-pong. Starostwo próbowało obarczyć winą za całą sytuację sulejowskich urzędników, a ci odbijali piłeczkę. Problem niestety zostaje - ocenił spotkanie Mateusz Szczepocki.

 POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ręka rękę.... ~ręka rękę.... (Gość)19.04.2013 12:35

I znowu portal wstawia te wpisy,które są wygodne dla urzędu i ich obrońców.Nie pierwszy raz.Macki urzędu w Sulejowie i Wolborzu sięgają wszędzie.Wpisy o Wolborzu "wyparowywały",teraz dzieje się podobnie.Ot wiarygodność portalu ,redaktorów i webmastera,którzy nie potrafili wytłumaczyć nawet powodu "wyparowywania" wpisów.Możemy się domyślić,ponieważ inne redakcje i portale wpisy umieściły.Portal boi się,że "władza" ich "załatwi i pójdą na "bruk"? Następni "społecznicy???? Wstyd i żenada.Władza i media są dla ludzi czy odwrotnie.Wynika z tego,że ludzie gnębieni i oszukiwani są dla władzy i mediów,takich jak ten portal.Tchórzostwo i obłuda do kwadratu.

00


społecznik ~społecznik (Gość)19.04.2013 10:08

"mario" napisał(a):
No to niech miejscowe władze złożą zawiadomienie do prokuratury i do NIK to wtedy ruch społeczny zakopie topór wojenny. Bo do tej pory robiły wszystko przeciwko mieszkańcom.


Obawiam się, że topór wojenny może mieć kontekst polityczny, w perspektywie roku 2014 i nie zostanie on tak łatwo zakopany.

00


mario ~mario (Gość)18.04.2013 22:01

"spolecznik" napisał(a):
uważam, że nie można za wszystko obwiniać miejscowych władz za wszystko co dzieje się na ich terenie

No to niech miejscowe władze złożą zawiadomienie do prokuratury i do NIK to wtedy ruch społeczny zakopie topór wojenny. Bo do tej pory robiły wszystko przeciwko mieszkańcom.

"Bil" napisał(a):
ping-pong trwa.

Zgadzam się całkowicie i popieram

00


społecznik ~społecznik (Gość)17.04.2013 22:12

"Bil" napisał(a):


Do ~ Bil
Nie jestem urzędnikiem ani nie mam nic wspólnego z obecnymi władzami gminy ale uważam, że nie można za wszystko obwiniać miejscowych władz za wszystko co dzieje się na ich terenie(i nie ważne która "ekipa" akurat rządzi) Jest to także teren władz powiatowych, wojewódzkich niech każdy odpowiada za to czego zobowiązują go ustawy. I wtedy będzie OK!
Z tego co mówiono na spotkaniu w dniu 05.04. to burmistrz wystąpił o komunalizacje kilku działek a nie tylko tej jednej. I bardzo dobrze, że wystąpił - zawsze powiększy to majątek Gminy.

00


Bil ~Bil (Gość)17.04.2013 14:38

"spolecznik" napisał(a):
Na podstawie przytoczonego przez Ciebie paragrafu można postawić zarzuty 90% urzędnikom w Polsce.

Ale to burmistrz wystąpił o komunalizację działki z dziurą, a ni 90 %. Więc nie wiedział o co występuje ?

"spolecznik" napisał(a):
Urzędnicy Starostwa Powiatowego też nie zareagowali, chociaż sprawują ustawowy nadzór nad gruntami Skarbu Państwa.

To może sulejowskie władze powinny w takim razie poinformować starostwo o dziurze na działce skarbu państwa o komunalizację której występują??

"spolecznik" napisał(a):
Od kontroli są instytucje: NIK, RIO i wyniki kontroli są jawne.

To może opublikujcie na stronie urzędu wyniki tych kontroli, to nie trzeba będzie szukać na stronach NIK czy RIO.

"spolecznik" napisał(a):
Urzędnicy Starostwa Powiatowego też nie zareagowali,

ping-pong trwa. Dla dobra mieszkańców Sulejowa zareagujcie, a nie ping-pong !

"spolecznik" napisał(a):
Ale to nie urzędnicy stworzyli złe w tym przepisy w tym art. 304 kpk.

Rewelacja, już nawet prawo ustanowione w Polsce przeszkadza, choć jest bardzo liberalne.

00


społecznik ~społecznik (Gość)17.04.2013 12:18

"Bil" napisał(a):
U nas nie ma takiego dużego budżetu. Więc i pieniądze mniejsze.


Więc zakładasz, że będą a to już jest bliskie pomówieniu

"Bil" napisał(a):
Prawdziwa cnota krytyki i kontroli się nie boi.


Od kontroli są instytucje: NIK, RIO i wyniki kontroli są jawne.

"Bil" napisał(a):
W świetle art. 304 § 2 kpk to prawny obowiązek o zawiadomieniu odpowiednich organów w związku z tym co się dzieje

"Bil" napisał(a):


Urzędnicy Starostwa Powiatowego też nie zareagowali, chociaż sprawują ustawowy nadzór nad gruntami Skarbu Państwa. Do tego dolicz jeszcze Policje miejscową, Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska, i jeszcze kilka innych instytucji. Na podstawie przytoczonego przez Ciebie paragrafu można postawić zarzuty 90% urzędnikom w Polsce. Ale to nie urzędnicy stworzyli złe w tym przepisy w tym art. 304 kpk.

00


Bil ~Bil (Gość)17.04.2013 09:00

"spolecznik" napisał(a):
U nas nie ma afer tego, jakie znamy z mediów

U nas nie ma takiego dużego budżetu. Więc i pieniądze mniejsze.

"spolecznik" napisał(a):
czyste pomówienia nie poparte dowodami

Prawdziwa cnota krytyki i kontroli się nie boi.

"spolecznik" napisał(a):
Jeżeli są dowody na wykroczenia czy nawet przestępstwa obecnej władzy

Na obecną chwilę jak myślę to nie chodzi o władzę i jej przestępstwa a o działki po byłych wapiennikach o które wystąpił burmistrz o skomunalizowanie na których jest dziura w ziemi, a władza nie reaguje. W świetle art. 304 § 2 kpk to prawny obowiązek o zawiadomieniu odpowiednich organów w związku z tym co się dzieje, czy działo na działkach o które wystąpił burmistrz o skomunalizowanie ciąży na kierownictwie instytucji samorządowej czyli burmistrzu i zastępcy. Czemu więc mieszkańcy się zamartwiają zapewne te osoby już zajęły się tą sprawą bo przecież nie mają sobie nic do zarzucenia.

00


kalu ~kalu (Gość)16.04.2013 23:23

gmina Sulejów potrzebuje waszej pomocy!!! zobaczcie jaką fajną pocztówkę wymyśliliśmy http://www.epiotrkow.pl/artykul/Sulejow-apeluje-o-pomoc,14591

00


luzik ~luzik (Gość)16.04.2013 15:04

"Piotrkowianin" napisał(a):
Zarejestruj się, to wtedy będzie wiadomo, która wypowiedź jest Twoja, a która nie


Masz rację, ale ktoś tu musi być strasznie sprytny ...
I pomyśleć, że taki spryciula będzie kiedyś organizował pracę urzędu - i w ogóle - rządził gminą !!!
Ale będą jaja !!!

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga16.04.2013 13:18

"luzik" napisał(a):
Cóż za idiota podszywa się pod moją osobę ???
Chcesz coś powiedzieć, to mów - ale na swoje konto.

Zarejestruj się, to wtedy będzie wiadomo, która wypowiedź jest Twoja, a która nie.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat