S12 od Piotrkowa do granic łódzkiego jednak będzie?

Strefa FMKraj Wtorek, 07 lutego 2023104
Droga ekspresowa S12 miedzy Piotrkowem a granicą województwa łódzkiego jest najbardziej priorytetową drogą w Łódzkiem. Takie zapewnienia padły na ostatnim (07.02.2023) posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12. Co ważne, zapewnione jest finansowanie na jej powstanie oraz deklaracja, że droga ma powstać do 2030 roku.

Ładuję galerię...

Na zorganizowanej pod koniec stycznia konferencji prasowej, wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiedział budowę nowego odcinka drogi od węzła Łódź-Południe na A1 i S8 do węzła Kozenin w powiecie opoczyńskim na S12/S74. Ta droga była przedstawiona jako S12. To zmotywowało przedstawicieli stowarzyszenia "S12 Natychmiast", że jest potrzeba rozwiania wątpliwości dotyczących drogi S12, o której powstanie od wielu lat działają społecznicy z gminy Sulejów.

Przyjechaliśmy przede wszystkim wyprostować sprawę przeniesienia drogi ekspresowej S12 czterdzieści kilometrów dalej, aż za Tomaszów i połączenia z węzłem Kozenin, co całkowicie eliminowało gminę Sulejów z naszego odcinka ekspresówki. Uzyskaliśmy odpowiedź, że jest to inna, alternatywna droga do S12, która dopiero jest projektowana i nazwanie jej S12 jest nieporozumieniem, bo ma to być droga ekspresowa S8. Dowiedzieliśmy się, że jest finansowanie na nasz odcinek drogi S12 i będzie to wykonane jak najszybciej, gdy pozwolenia środowiskowe nabiorą mocy prawnej. Mimo wszystko, nie jesteśmy zadowoleni z terminów. Uzyskaliśmy zapewnienie, że droga powstanie do 2030 roku, a jej budowa zacznie się najpóźniej za dwa lata. Nas jednak oszukano już nie raz w tej materii, że nie dajemy do końca temu wiary i będziemy trzymać rękę na pulsie, aby egzekwować jak najszybsze wykonanie tej drogi - mówi Jacek Zajączkowski ze stowarzyszenia S12 Natychmiast.

Podczas wtorkowego posiedzenia padły słowa, że S12 od Piotrkowa do granic łódzkiego jest drogą priorytetową i ma powstać do 2030 roku.

Droga ekspresowa S12 jest dla nas niezwykle ważna. Koncentrujemy się na możliwości uzyskania decyzji środowiskowej, konkretnie to etap uzupełnienia inwentaryzacji przyrodniczej, która musi być wykonana ze względu na upływ czasu od pierwotnego jej złożenia  (2013 rok - przyp. red.) i liczymy na to, że w 2024 roku zostanie ona wydana i ruszymy z kolejnymi elementami, które umożliwią rozpoczęcie budowy tej drogi. Budowa powinna rozpocząć się w kolejnej kadencji rządu i powinna powstać do 2030 roku, jak nie wcześniej. Na tym się koncentrujemy. A jeśli chodzi o bliskość tych dwóch dróg, o których była dzisiaj mowa, jest to istotne rozwiązanie dla województwa łódzkiego. Mamy zbieg A1, S74 i S12 oraz S8, to domknięcie tego ringu między węzłem Kozenin jest naturalnym przebiegiem, to oba rozwiązania są potrzebne, ponieważ dzięki temu województwo łódzkie nie zostanie "rozjechane". To ważne, w kontekście bliskości funkcjonowania centrów logistycznych w tym regionie - mówi Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

O wnioski płynące z ostatniego posiedzenia zespołu do spraw budowy S12 pytaliśmy posłankę Anitę Sowińską z Lewicy. 

Niestety przed każdymi wyborami historia się powtarza, dlatego podchodzę do tego z wielką ostrożnością. Łatwo jest obiecywać coś przed wyborami, wiedząc, że nie można tego dokonać. Ja oczekiwałabym od rządzących, że jeżeli składają takie obietnice, to za ich kadencji powinny być one dotrzymane. W tym wypadku tak nie było. Pojawiło się dzisiaj ważne wyjaśnienie informacji, która pojawiła się w przestrzeni publicznej dzięki posłom Macierewiczowi i Telusowi, że S12 zmienia swój bieg. Okazało się to nieprawdą, bo jest mowa o dwóch różnych drogach. Powinniśmy mówić o innym przebiegu drogi S8, a nie S12 - wyjaśnia posłanka Lewicy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

17

2


Komentarze (104)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sulejowianka ~Sulejowianka (Gość)08.02.2023 22:30

Zanim komentujący zaczną pisać te mądrości,to proponuję, aby obejrzeli cały film z posiedzenia tej komisji.Otworzą im się nieco oczy na ten problem i spojrzą bardziej optymistycznie.Była mowa o moście w Sulejowie,którego żywotność przy tym natężeniu ruchu wynosi jeszcze 5 LAT.Będzie wzmacnianie mostu i dopiero wtedy będę korki.

62


JD ~JD (Gość)26.09.2023 14:25

Znów idą wybory i obiecuje się gruszki na wierzbie. Nie ma dotacji unijnych i nic bez nich nie powstanie. Jeśli Polska je otrzyma to proszę nie liczyć na to że powstanie S12 jako obwodnica Sulejowa i Piotrkowa Trybunalskiego. Łódź w swoim interesie już zaplanowała jak mają przebiegać drogi. Najpierw zabrała do siebie S8 później S74 oraz S12. Żaden z naszych posłów i senatorów nawet nie zaprotestował reprezentując tylko interes partii politycznej a nie naszego regionu.

03


ted ~ted (Gość)21.04.2023 11:31

Budowa drogi s74 powinna być jak najszybciej rozpoczęta od Piotrkowa do Sulejowa.Na tym odcinku jest bardzo duży ruch pojazdów.

50


.... ~.... (Gość)10.02.2023 12:22

Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach. Przecież na tym piachu za 30 lat, przebiegnie z pewnością jasna długa prosta, szeroka jak morze Trasa S12. I z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł

53


trzeźwy ~trzeźwy (Gość)10.02.2023 10:30

Co 4 lata, w roku wyborczym, pojawiają się zapowiedzi budowy S12.

53


999 ~999 (Gość)10.02.2023 06:45

Czym prędzej niech wykonają drogę od dk74 przez Kozenin, Tomaszów i dalej do S8 koło Rzgowa. Może wtedy większość ciężarowych i innego tranzytu ominie Piotrków, 12-tke i Sulejów. Z tych planów na 2030 czy 2033 nic nie będzie. Szkoda zachodu.

64


Na własne życzenie ~Na własne życzenie (Gość)08.02.2023 18:39

Budowę S12 blokuje brak decyzji środowiskowej.Przebiegać ma onaprzez tereny,, cenne przyrodniczo"np SPK. Jak się rzuca jak szczerbsty na suchary i tworzy z lasu, parki krajobrazowe, albo obszary Natura 2000, żeby zaistnieć, to potem niesie to określone skutki.

109


Trzeźwo Myślący:) ~Trzeźwo Myślący:) (Gość)09.02.2023 18:25

BAJKI DLA DOROSŁYCH DZIECI! KOLEJNY RAZ KŁAMSTWO I OBŁUDA!
Resztę bez komentarza. S-12 to już wiadomo którędy będzie przebiegać. A Sulej?w i Piotrków Tryb. - nie zapomną, że coś takiego było kiedykolwiek w planach...

62


Sulejowianka ~Sulejowianka (Gość)09.02.2023 13:49

Do Sulejowianina-tylko gratulacje się należą jacy mądrzy ludzie w tym kobiety i żony znają się na decyzjach środowiskowych pisanych przez fachowców,Wytknęli tymże fachowcom mnóstwo błędów i to,że żle była napisana i właśnie ONI ja na 6 lat zablokowali.Przypomne również,że wysłanych zostało 768 jednobrzmiących protestów w tym samym czasie.Czyż nie dziwny zbieg okoliczności?

40


Zyx ~Zyx (Gość)08.02.2023 20:08

O, wybory idą... Znowu obiecują coś bez pokrycia. Jakie finansowanie mają? Na wille+, bo chyba nie na S12, bo chyba dokumentacji i zatwierdzenia nie ma. To jakie finansowanie ja się pytam? Z Ł O D Z I E J E z PiSu...

113


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat