Ryzykowny spacer przy ruinie

Tydzień Trybunalski Poniedziałek, 04 czerwca 201811
Przechodząc chodnikiem wzdłuż kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 23 ma się duszę na ramieniu. Mieszkańcy tej części miasta zastanawiają się już nie czy, ale kiedy budynek runie. - Dlaczego fragment chodnika nie został wyłączony z użytkowania? - pytają piotrkowianie.

Ładuję galerię...

O ile piękniej wyglądałoby miasto, gdyby z jego powierzchni zniknęły zrujnowane budynki jak ten po Metalplaście przy Próchnika czy kamienica przy Strawie. W sprawie tego ostatniego naszą redakcję odwiedzili mieszkańcy, którzy boją się, że budynek może runąć w każdej chwili.

 

W sprawie ruin w mieście dokładnie dwa lata temu zorganizowano w Urzędzie Miasta specjalną debatę z udziałem radnych, urzędników, inspektora nadzoru budowlanego czy przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Budynek nie jest zabezpieczony, co leży po stronie właściciela. Jakiekolwiek zmiany następują dopiero po skargach albo interwencjach prasy. Jakie kary finansowe nakładane są w takich przypadkach na właścicieli nieruchomości? Dlaczego reagujemy dopiero, kiedy komuś spadnie na głowę cegła? - pytała wtedy radna Marlena Wężyk-Głowacka.

 

Po dwóch latach niewiele się zmieniło, a właściwie nic. Zarówno na poprzedniego, jak i obecnego właściciela nieruchomości (który nie mieszka w Piotrkowie) nakładano już kary i to spore, bo 5 tys. zł. - Wydaliśmy decyzję, w której został określony sposób wykonania zabezpieczeń. Część z tych prac została wykonana, jak siatka zabezpieczająca czy pręty skręcające ścianę frontową z tylną. To powoduję, że jeśli te ściany polecą, to do środka, a nie na zewnątrz. W decyzji był również nakaz wygrodzenia chodnika – mówi nam Waldemar Gumienny, inspektor nadzoru budowlanego dla Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Poprzedni właściciel ogrodził chodnik, przed budynkiem stanęło specjalne oznakowanie. Było to jednak lata temu, elementy zabezpieczające szybko zostały rozkradzione. Z kolei nowy właściciel, na którego przeszła decyzja o wykonaniu zabezpieczeń, chodnikiem się już nie zajął. - Zarówno obecny, jak i poprzedni właściciel płacili kary za uchylanie się od obowiązków. Sprawa ta przeszła całą drogę postępowania egzekucyjnego. Dalej złożyliśmy wniosek do prokuratury. Sprawa jest w sądzie. Na razie jest cisza – dodaje W. Gumienny.

 

Tyle, że za bezpieczeństwo mieszkańców (pieszych) odpowiada nie tylko właściciel budynku czy inspektor nadzoru, ale również zarządca drogi i chodnika przy której znajduje się ruina. - Służby drogowe również odpowiadają za bezpieczeństwo, zwłaszcza, jeśli wygrodzenie chodnika ma zostać przeprowadzone fachowo – zaznacza inspektor nadzoru budowlanego. - Chodzi o wykonanie właściwego oznakowania itd. Przecież trzeba opracować projekt nowej organizacji ruchu.

 

O to, dlaczego chodnik przy Wojska Polskiego 23 nie został wyłączony z użytkowania postanowiliśmy zapytać Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie. - Nasza jednostka nigdy nie była zobowiązana do wyłączenia z użytkowania fragmentu chodnika wzdłuż frontowej elewacji tej nieruchomości – odpowiedział nam Krzysztof Byczyński, dyrektor ZDiUM. - Ustalimy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego do wykonania jakich zabezpieczeń zobowiązany jest (był) aktualny właściciel tejże nieruchomości, które z nich zostały wykonane oraz co należy jeszcze zrobić, aby do czasu remontu, czy tez ewentualnie rozbiórki kamienicy, poprawić bezpieczeństwo od strony pasa drogowego.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

prezydent i radni RdP ~prezydent i radni RdP (Gość)05.06.2018 10:44

A co na to radni z I okręgu?
1. Lech Kazimierczak (Razem dla Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka)
2. Mariusz Staszek (Razem dla Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka)
3. Przemysław Winiarski (Razem dla Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka)
4. Tomasz Sokalski (Platforma Ziemi Piotrkowskiej)
5. Krzysztof Kozłowski (niezrzeszony)
Aż 3 panów radnych weszło do rady miasta ze Stowarzyszenia Razem dla Piotrkowa prezydenta K.Chojniaka. I dwóch z opozycji.
Jeżeli ci trzej panowie nie maja nic do powiedzenia to trzeba im w jesiennych wyborach serdecznie podziękować za nic nie zrobienie w tej sprawie. Jak widać minęły kolejne 4 lata a radni z koalicji RdP i SLD i prezydent Chojniak trzymający władzę w mieście (jak mawiał radny SLD Jan Dziemdziora) sprawy bezpieczeństwa mieszkańców mają w "głębokim poważaniu". Jeżeli panowie radni i pan panie prezydencie Chojniak macie odrobinę honoru nie kandydujcie więcej do rady miasta i na prezydenta Piotrkowa.

52


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)05.06.2018 08:05

Krzysiek Chojniak wie co robi!!! Ważne ze z ambony będą głosić przed wyborami :))) Co tam z bezpieczeństwem mieszkańców!!! Po prostu nie da się!!!!

51


gość ~gość (Gość)05.06.2018 07:54

Właściciel tej ruiny jest z Warszawy i jeszcze kilka lat temu za działkę z tą budowlą chciał ponad 6 milionów Ale jak widać chętnych brak

32


abc ~abc (Gość)05.06.2018 07:40

Ja proponuję zamknąć ,odgrodzić jezdnie ponieważ podczas zawalenia muru może ucierpieć transport drogowy z pasażerami.

51


gość ~gość (Gość)04.06.2018 21:18

Ale reklama wisi, budynek zarabia na siebie

50


 Mieszkanka Piotrkowa ~ Mieszkanka Piotrkowa (Gość)04.06.2018 21:10

Śmiech na sali... Specjalnie ogrodzić chodnik, bo kamienica zagraża życiu? To może ja też w zimę nie będę odśnieżała przed domem? Wolę sobie ogrodzić chodnik, mniej wysiłku.
Urzędnicy, jesteście za ciency... Skoro nic nie możecie, to po co wam te stołki?

91


gość ~gość (Gość)04.06.2018 16:37

A Europa ??
Gdybym przeszedł 10 sekund później to cegła by mnie uderzyła w głowę. Brak jakichkolwiek zainteresowań ze strony służb do tego przeznaczonych.

130


cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)04.06.2018 17:45

Władze nic nie mogą,za to liczą na głosy w październiku!

101


wędzidło ~wędzidło (Gość)04.06.2018 16:52

Te ruiny nam się po prostu należą!

82


Proboszcz ~Proboszcz (Gość)04.06.2018 15:13

Nie ma działań właściciela - to mu to odebrać!

134


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat