Advertisement

Ratują zabytkowy kościółek [ZDJĘCIA]

Region Poniedziałek, 18 września 202321
Kościół pw. św. Marcina na cmentarzu w Witowie to jeden z niewielu zabytków architektury drewnianej, który może spotkać w naszym regionie. Po wielu latach zaniedbań świątynia zaczęła zmieniać swoje oblicze. Wiele wskazuje na to, że to miejsce uda się uratować.

Ładuję galerię...

W ostatnich latach ten zabytkowy kościółek całkowicie podupadł. Można śmiało powiedzieć, że groził już zawaleniem. Prace przy tym kościele rozpoczęły się w ubiegłym roku. Wówczas wykonywano badania polichromii oraz badania dendrochronologiczne. Zabezpieczono także świątynię. Tegoroczne prace są już dużo bardziej zaawansowane. Dzięki pozyskanym dotacjom kościółek zmienia swoje oblicze.

 Odbiór tego remontu wśród parafian jest bardzo dobry. Ludzie cieszą się, że w końcu udało nam się coś z tym kościółkiem zrobić. Widać przywiązanie do tego miejsca, mimo, że w zasadzie w tym kościele dwa  razy w roku odbywały się uroczystości: w uroczystość Wszystkich Świętych oraz 11 listopada, w święto patrona tego kościoła - wskazuje ksiądz Franciszek Dowleszewicz, proboszcz parafii w Witowie, który nie ukrywa, że celem jest właśnie możliwość ponownego odprawiania nabożeństw w tym miejscu. - Przy tym remoncie zachowujemy elementy, które można zachować. Odtworzymy budynek w jego pierwotnym stanie i mam nadzieję, że będzie tak zachowany przez wiele lat - dodaje proboszcz parafii w Witowie. 

Prace są już zaawansowane, a w najbliższych tygodniach jeszcze wiele będzie się tutaj działo. 

Rozpoczęliśmy od rozbiórki dachu. Części, które nie nadają się do wykorzystania zostaną zutylizowane. Masa elementów konstrukcyjnych, będzie oczyszczona, zabezpieczona i ponownie wykorzystana. W  dalszej kolejności czeka nas stabilizacja konstrukcyjna. Ten kościół zostanie prawdopodobnie nieco podniesiony, wymienimy podwaliny i uzupełnimy fundamenty, tak aby stał stabilnie. Potem będziemy tworzyć konstrukcję, która utrzyma pion ścian, a na koniec odtworzymy pokrycie dachu, aby ten kościół mógł bezpiecznie czekać na odtworzenie wnętrza - relacjonuje Wojciech Malesa, kierownik projektu. 

Aby zająć się wnętrzem, należy przygotować projekt i na jego podstawie można ubiegać się o dofinansowanie. Dokumenty są jeszcze przygotowywane, więc trudno jeszcze mówić o szczegółowych terminach tych prac. 
Aktualnie trwające roboty mają się zakończyć w połowie października. Oznacza to, że pierwsze efekty modernizacji będzie można zobaczyć w już w  uroczystość Wszystkich Świętych. 


Koszt tegorocznych prac to około 380 tysięcy, z czego 375 tysięcy przyznało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 W tym miejscu należy podziękować za wielką pomoc posłowi Grzegorzowi Lorkowi, który tym tematem jest zainteresowany i wspierał nas w pozyskaniu tej dotacji. W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy kościół dzięki dotacji Marszałka Województwa Łódzkiego, a badania wykonaliśmy dzięki dotacji od Lasów Państwowych. Mamy duże wsparcie od instytucji publicznych i lokalnych polityków. Wszystkim zależy na tym, aby ten kościół przetrwał kolejne dziesięciolecia - podsumowuje Wojciech Malesa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ooooooo ~ooooooo (Gość)18.09.2023 10:13

rudera do rozbiórki ,jaki to kościół-państwo nie ma innych pilniejszych wydatków

101


ja ~ja (Gość)18.09.2023 10:47

Cieszy mnie remont tej kaplicy, ale jednego zrozumieć nie mogę: po kiego wam to odprawiane nabożeństw na cmentarzu, skoro 200 metrów dalej macie piękny kościół? Toż to jakieś brednie.

87


goœć_rolnik ~goœć_rolnik (Gość)18.09.2023 09:06

Kto jest odpowiedzialny za obecny stan świątyni i jakie w związku z tym poniesie konsekwencje ?? Przecież wystarczyło dbać na bieżąco i nie byłoby tak opłakanego stanu...
Plebania wyremontowana za setki tys. zł ,a reszta parafialnego majątku zaniedbana...

153


Uszczanin ~Uszczanin (Gość)18.09.2023 11:06

A proboszcz obiecał wycinkę wszystkich drzew na cmentarzu już z 10 lat temu. Drzewa nadal stoją

26


Amstaw ~Amstaw (Gość)18.09.2023 11:45

Ok tylko to połowa bo wnetrze było rozkradzione obrazy zajumali itp.

70


Paleta ~Paleta (Gość)18.09.2023 11:49

Ja że szwagrem zrobimy to za pół ceny

60


go?ć_piotrkowianin ~go?ć_piotrkowianin (Gość)18.09.2023 11:46

W protrkowie mamy za to zabytkowe ulice

60


emeryt ~emeryt (Gość)18.09.2023 10:41

Do "rolnika": Za PO-PSL piniędzy nie było i nie miało nigdy być. Widzisz a teraz się znalazły. Tęsknisz za tamtymi czasy.

66


Pasterz Diabeł ~Pasterz Diabeł (Gość)18.09.2023 11:02

I pytam się dlaczego?Ma ksiądz kasę z funduszu kościelnego,dlaczego jeszcze ma iść dodatkowa kasa z moich podatków?

113


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat