Pustostan grozi zawaleniem. Przechodnie lekceważą zagrożenie

Czwartek, 03 lutego 202229
Od wielu lat dwa budynki przy ul. Jagiellońskiej 4 i 6 straszą swoim wyglądem i nie tylko. Ich stan techniczny budzi poważne obawy wśród okolicznych mieszkańców, choć powody do niepokoju mogą mieć także kierowcy, ponieważ w przypadku zawalenia się ich ścian, gruz mógłby spaść na jezdnię. Po naszej interwencji służby zabezpieczyły to miejsce. Niestety przechodnie dość szybko zerwali taśmy straży pożarnej.

Ładuję galerię...

W zdecydowanie gorszym stanie jest obiekt przy ul. Jagiellońskiej 6. Postanowiliśmy zgłosić właściwym służbom, że przebywanie w okolicach budynku może grozić utratą zdrowia, a nawet życia. Po naszym telefonie na miejscu pojawili się strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim.

 Miejsce zabezpieczały dwa zastępy z naszej jednostki. Mówimy tu o kamienicach, których stan jest bardzo zły. Można powiedzieć kolokwialnie, że chylą się ku upadkowi. Nasi strażacy odgrodzili za pomocą taśmy chodnik, na który spadały elementy konstrukcyjne tych budynków czy części elewacji - wyjaśnia mł. bryg Wojciech Pawlikowski, oficer prasowy piotrkowskich strażaków.

 
Oględziny zrujnowanych pustostanów przeprowadzili także strażnicy miejscy. Okazuje się, że to nie pierwsza ich interwencja dotycząca opłakanego wyglądu obiektów. Niestety ich stan prawny sprawia, że doprowadzenie obiektów do porządku może być wręcz niemożliwe.

 Już w przeszłości apelowaliśmy do właścicieli kamienic o interwencję, tak by nie zagrażały one przechodniom i nie tylko. Jest ich jednak na tyle wielu, że dotarcie do wszystkich jest trudne. Często chodzi o osoby spoza Piotrkowa. Poprzednio udało się nakłonić dysponentów do działania i między innymi zabezpieczono okna. Tym razem zauważyliśmy, że zwłaszcza ściany pustostanu przy ul. Jagiellońskiej 6 są w bardzo niepokojącym stanie. Obawiamy się, że fragmenty muru mogą się obsuwać. Na pewno po raz kolejny wyślemy więc pisma do właścicieli, by ci znów zainteresowali się sprawą. Myślę, że przyniesie to efekt, a jeśli nie, będziemy podejmować kolejne kroki - zapewnia Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim.

 
Strażnicy sprawę zobowiązali się przekazać do nadzoru budowlanego. Inspektorzy potwierdzają, że na dotarcie do wszystkich właścicieli nie ma szans, choćby ze względu na to, że niektórzy zmarli.

 Poza tym stan prawny w tym przypadku jest nieuregulowany. Mamy do czynienia z samoistnymi posiadaczami. My wcześniej wydawaliśmy pod ich adresem decyzje o wyłączeniu obiektów z użytkowania i wykonanie tam zabezpieczeń. Wcześniejsze zabezpieczenia przez lata również niszczały, a wpływ na to miała choćby pogoda. My wyślemy monit do ZDiUM-u z prośbą o dodatkowe wyizolowanie tego terenu - mówi Waldemar Gumienny, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

 
Z zebranych przez nas informacji wynika, że większość właścicieli opisywanych kamienic nie poczuwa się do obowiązku zadbania o nie. Jeśli jednak sytuacja będzie się w dalszym ciągu utrzymywać i nie ulegnie poprawie, istnieje prawna możliwość, by starać się o to, by nieruchomości przeszły w posiadanie miasta.

 
Podobnie jak dysponentów nie interesuje stan budynków, tak wygląda na to, że niektórzy piesi nie dbają o swoje bezpieczeństwo. Na jednym z budynków pojawiła się tablica informująca o tym, że przebywanie w tym miejscu jest zabronione. Z kolei część taśmy odgradzającej chodnik przy posesjach została już zerwana, a o dostrzeżenie osób spacerujących tędy nietrudno.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jego Ekscelencja ~Jego Ekscelencja (Gość)03.02.2022 15:28

Rzeczywiście niefajny widok z okna, ale nijak ma się to niebezpieczeństwo zawalenia (parterowy budynek) do niebezpieczeństwa zawalenia przy ulicy Próchnika, gdzie słabiutka drewniana konstrukcja zachęca wręcz do przechodzenia pod resztkami i kikutami murów (ten fragment chodnika powinien być bezwzględnie wyłączony z ruchu pieszych, a przy jezdni postawiony znak "spadające odłamki skalne". To samo przy dawnej restauracji "Europa" i ul. Wojska Polskiego przy Strawie, gdzie piętrowe ruiny są o wiele większym zagrożeniem dla pieszych i kierowców, a zabezpieczeniem są jakieś zielone pajęczyny. I to jest żenada i głupota władz (przepraszam władze za ten epitet). Myślę że wyburzenie tych ruin powinno być wykonane z urzędu, a potem nawet sądowe odzyskanie kosztów wyburzania od właścicieli nieruchomości, podobnie jak w przypadku kierowców, którzy nie mają wykupionego obowiązkowego OC.

220


yano ~yano (Gość)06.02.2022 07:35

Najgorszy widok (również zagrożenie) i to w samym centrum Piotrkowa stanowi dawna restauracja Europa, ponoć własność prywatna. Tak czy siak, jest ona wizytówką: nieudolności, bezradności i niekompetencji władz miasta, które nie czują się w obowiązku podjęcia jakichkolwiek działań by koszmarny stan tego budynku i jego otoczenie - szczególnie od zaplecza, przestał straszyć zarówno mieszkańców Piotrkowa jak i odwiedzających, to stare polskie miasto gości.

70


Uczeń ~Uczeń (Gość)06.02.2022 07:04

Dlaczego pustostany nie są objęte kilkakrotnym podatkiem od nieruchomości ? Można załatwić to na własnym podwórku. .To zmusi właścicieli do rozbiórki ruder lub ewentualnie do szybkiego ich remontu i legalnego zasiedlenia. Czytalem że niektóre miasta zaczęły stosować takie rozwiązanie, z pozytywnym wynikiem .Może któryś radny przyjrzy się temu problemowi i zgłosi to na sesji która będzie pracowała nad podatkami.

40


dr. Onuca ~dr. Onuca (Gość)05.02.2022 17:42

,,Inspektorzy potwierdzają, że na dotarcie do wszystkich właścicieli nie ma szans, choćby ze względu na to, że niektórzy zmarli,,... czyli do zmarłych tez chcecie docierać tylko nie wiecie gdzie sa pochowani???? Panie i panowie urzednicy informuje Was wszem i wobec ze waszym zadaniem jest dotarcie jedynie do osob zywych. Zmarlym juz dajcie świety spokoj.

41


Kamienicznik ~Kamienicznik (Gość)05.02.2022 07:10

Prawo jest bezradne? Gdzie Biuro Prawne Urzędu Miasta, inspekcja budowlana i konserwator zabytków? Dopiero jak będzie zabity albo kaleka, bo gruz spadł na człowieka, zacznie się szukanie i wyjaśnianie, kto i za co jest winny i jak ukarać? Jeżeli zmarł właściciel, to majątek przejmują spadkobiercy, z całym bagażem zobowiązań i odpowiedzialności. Jeżeli zmarł i nie ma spadkobierców posesję przejmuje Skarb Państwa i on decyduje co dalej. Proste. To mamy prawo, czy go nie mamy? A nie, nie mamy. Co się działo i dzieje z kamienicami w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i innych miastach? Czyszczenie, rozbiórka, jest plac i budowa. Budowa biurowców-wieżowców, sklepów i apartamentowców. Ale przynajmniej coś gangi robią, piorą pieniądze, krędžczczyy ższrzeee interes, dają robotę projektantom architektury i budowlańcom. A w P. Tr. nawet tego nie ma. Jaki pan, taki kram. Podsumowując - przed laty jak wymyślono p. K. Ch.na prezia miasta, było sporo głosów, że rozwali miasto. I niestety tak się stało. Uprościć i obniżyć podatki oraz wszelkie opłaty, od niektórych odejść w ogóle, bo są takie możliwości prawnofinansowe, dla mieszkańców i przedsiębiorców. Wówczas ruszy gospodarka w mieście - produkcja przemysłowa, usługi wszelkie i rozmaity handel. Firmy jedna drugiej przekaże, że jest w środkowej Polsce miasto dające możliwości obniżenia kosztów działalności i zaczną ściągać, aby mieć swe zakłady i fabryki. Lecz nauczycielowi i lekarzowi, z natury rzeczy zawodom, o komunistycznej mentalności, jest to bardzo trudne do zrozumienia. Zwłaszcza dla komunistów pobożnych, jakimi są miejskie wadze Piotrkowa. Pozdrowienia.

40


Kamienicznik ~Kamienicznik (Gość)05.02.2022 07:05

Prawo jest bezradne? Gdzie Biuro Prawne Urzędu Miasta, inspekcja budowlana u konserwator zabytków? Dopiero jak będzie zabity albo kaleką, bo gruz spadł na człowieka, zacznie się szukanie i wyjaśnianie, kto i za co jest winny i jak ukarać? Jeżeli zmarł właściciel, to majątek przejmują spadkobiercy, z całym bagażem zobowiązań i odpowiedzialności. Jeżeli zmarł i nie ma spadkobierców posesję przejmuje Skarb Państwa i on decyduje co dalej. Proste. To mamy prawo, czy go nie mamy? A nie, nie mamy. Co się działo i dzieje z kamienicami w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, i innych miastach? Czyszczenie, rozbiórka, jest plac i budowa. Budowa biurowców-wieżowców, sklepów i apartamentowców. Ale przynajmniej coś gangi robią, piorą pieniądze, krędžczczyy ższrzeee interes, dają robotę budowlańcom. A w P. Tr. nawet tego nie ma. Jaki pan, taki kram. Podsumowując - przed laty jak wymyślono p. K. Ch.prezia miasta, było sporo głosów, że rozwali miasto. I niestety tak się stało. Uprościć i obniżyć podatki oraz wszelkie opłaty, od niektórych odejść w ogóle, bo są takie możliwości, dla mieszkańców i przedsiębiorców. Wówczas ruszy gospodarka w mieście - produkcja przemysłowa, usługi wszelki i handel. Firmy jedna drugiej przekaże, że jest w środkowej Polsce miasto dające możliwości obniżenia kosztów działalności i zaczną ściągać, aby mieć swe zakłady i fabryki. Lecz nauczycielowi lekarzowi, z natury rzeczy zawodom o komunistycznej mentalności, jest to bardzo trudne do zrozumienia. Zwłaszcza dla komunistów pobożnych, jakimi są miejskie wadze Piotrkowa.

30


Autor Pezet ~Autor Pezet (Gość)04.02.2022 19:29

A gdzie są Właściciele tych ruder

50


Józef z Chełma ~Józef z Chełma (Gość)04.02.2022 11:42

Jest wyjście! W wyborach w 2023 r nie wybierać na rezydenta K.Chojniaka ani radnych trzymających władzę w mieście. Ruder jest więcej a prezydent dojeżdża do Chełma pod granicę z Ukrainą dorabiać do pensji 2.400 miesięcznie jako szef rady nadzorczej w tamtejszym TBS-ie. Czy tak postępuje dobry gospodarz? Błszczyński zrobi wszystko żeby Razem dla Piotrkowa wygrało kolejne wybory. Tu chodzi wyłącznie o pieniądze za diety radnych i dla wspieranego prezia wysoką pensję.

93


Taki Michał ~Taki Michał (Gość)04.02.2022 15:00

Wyburzyć i po sprawie

70


Dydek ~Dydek (Gość)03.02.2022 15:02

Europa się sypie i tez nikt nic nie robi

180


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat