Advertisement

Prawosławni świętują Boże Narodzenie. Nabożeństwa w piotrkowskiej cerkwi [zdjęcia]

Strefa FM Sobota, 07 stycznia 20232
W kościele prawosławnym Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia. Wierni tego kościoła świętują przyjście Chrystusa na świat także w piotrkowskiej cerkwi.

Ładuję galerię...

Święta Bożego Narodzenia w tradycji prawosławnej obchodzone są trzynaście dni po katolickich, według kalendarza juliańskiego. Dla sporej części Ukraińców są to ostatnie święta obchodzone 7 stycznia. W przyszłości zamierzają świętować 25 grudnia, tak jak chrześcijanie obrządków zachodnich.

 

Główne uroczystości w piotrkowskiej cerkwi pw. Wszystkich Świętych odbyły się w nocy z 6 na 7 stycznia. Wierni uczestniczyli w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. W piątek o godz. 23.00 rozpoczęło się czuwanie, a 30 minut po północy główne nabożeństwo. W sobotę o godz. 10.00 odbyła się II Liturgia Święta.

 

W cerkwiach nie ma zwyczaju ustawiania szopki. W widocznym miejscu umieszcza się natomiast odświętnie przystrojoną ikonę, przedstawiającą scenę narodzenia Jezusa. Nabożeństwa w cerkwiach prowadzone są w języku cerkiewnosłowiańskim. Niekiedy trwają nawet kilka godzin.

 

Cały bożonarodzeniowy okres w kościele prawosławnym kończy Święto Chrztu Pańskiego. Jest to niezwykle ważna uroczystość, która obchodzona jest 19 stycznia.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mkm ~Mkm (Gość)07.01.2023 14:44

Najlepsze życzenia świąteczne dla naszych prawosławnych braci i sióstr.

211


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat