Advertisement

Polski Ład - pytania i odpowiedzi

Region Wtorek, 18 stycznia 202223691
To jeden z najgorętszych tematów początku nowego roku. Co dla podatników oznacza Polski Ład? Na pierwsze pytania odpowiadała w Radiu Strefa Fm Piotrków Joanna Gniewaszewska-Durska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie.
Polski Ład - pytania i odpowiedzi

Od pierwszego stycznia obowiązują nowe przepisy w ramach pakietu zmian do wielu ustaw, w tym również podatkowych, nazywanym przez przedsiębiorców Nowym Ładem, Polskim Ładem lub Nowym Polskim Ładem. Co się zmieniło? Na pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie pytania odpowiadała na antenie Strefy Fm Piotrków, w programie "O tym się mówi",  Joanna Gniewaszewska-Durska.

 

Red. - Jakie są  najważniejsze zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu?

J G-D - To kompleksowy program społeczno-gospodarczy. Do najważniejszych zmian podatkowych w podatku od osób fizycznych należą:

1.      podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł  oraz II progu podatkowego do 120.000 zł;

2.      wprowadzenie nowych ulg:

- na powrót;

- dla rodzin 4 plus;

- dla pracujących seniorów;

- dla klasy średniej

Zwolnienie od podatku odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty należności, która nie podlega podatkowi dochodowemu, jest wolna od podatku dochodowego lub nie rodzi obowiązku zapłaty podatku

Zmieniono natomiast preferencje dla małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci oraz sposób obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Teraz składka zdrowotna wynosi 9 % od dochodu i nie jest odliczana od podatku.

 

Red.  - Została podwyższona kwota wolna od podatku. Czyli wszyscy podatnicy zarabiający do 120.000 rocznie powinni zarabiać więcej. Dlaczego zatem np. nauczyciele zgłaszali na początku roku, że otrzymali niższe wynagrodzenia niż w grudniu 2021?

J G-D - Przyczyn może być kilka. Najbardziej prawdopodobną jest ta, że nauczyciel pracuje na kilku etatach. Kwotę wolną od podatku zakład pracy odlicza od podatku na podstawie formularza PIT-2. Formularz ten składa się tylko u jednego pracodawcy. Zatem jeżeli pracujemy na kilku etatach to tylko z jednego mamy odliczoną kwotę wolną. Od 2022 roku jest to 425 zł, a w ubiegłym roku było to tylko 43 zł 76 gr. Od każdego wynagrodzenia mamy obliczaną składkę zdrowotną. W tym roku jest to 9% i składka nie jest odliczana od podatku. Zatem  pracownicy, którzy otrzymali wynagrodzenie na początku tego roku od pracodawcy, u którego nie złożyli PIT-2 faktycznie mogli otrzymać niższe wynagrodzenia.

 

Red.  -  Jak w tej chwili wygląda sytuacja osób pracujących na kilku etatach?

J G-D - 7 stycznia Minister finansów wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Na podstawie tego rozporządzenia od 8 stycznia zaliczki na podatek w części stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę zaliczki obliczonej tak jak w 2021 roku nie są pobierane z dochodu podatnika w miesiącu uzyskania przychodu, lecz w miesiącu kiedy zaliczka uzyskana z Polskiego Ładu jest niższa.

Czyli płatnik liczy podatek zgodnie z Polskim Ładem i według ustawy z 2021., wpłaca do Urzędu Skarbowego podatek z 2021 roku. Gdy podatek obliczony zgodnie z Polskim Ładem np. w sierpniu będzie niższy niż ten z 2021. to dopiero wtedy płatnik  dopłaca podatek dochodowy za wcześniejsze miesiące ale do wysokości podatku z 2021r.

Takie liczenie zaliczek dotyczy pracowników zatrudnionych na etacie, zleceniobiorców, emerytów i rencistów osiągających dochody do 12800 zł miesięcznie.

Taki sposób odprowadzania składek spowoduje, że podatnicy odczują korzystne lub neutralne działanie Polskiego Ładu już w trakcie roku podatkowego a nie dopiero po sporządzeniu zeznania rocznego.

 

Red. - To dlaczego emeryci zgłaszają, że otrzymali w styczniu niższe emerytury?

J G-D - Jest to związane z tym, że emeryci nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej. W przypadku osób pracujących na etacie ulga dla klasy średniej miała zrównoważyć brak odliczenia składki zdrowotnej. W przypadku osób pobierających świadczenia z organów rentowych takiej ulgi nie wprowadzono. Błąd ten ma być naprawiony tak by również emeryci nie tracili na wprowadzeniu Polskiego Ładu.

 

Naczelnik przypomina, że pracownicy piotrkowskiego Urzędu Skarbowego pełnią dyżury (poniedziałek-piątek od 8.00 do 19.00), w czasie których pod numerem telefonu 44 645 01 09 wyjaśniają podatkowe wątpliwości dotyczące Polskiego Ładu.

A Joanna Gniewaszewska - Durska od  najbliższego wtorku (25.01) będzie odpowiadać na pytania słuchaczy i dziennikarzy w magazynie Magiel. Szczegóły na antenie.

 

 

 


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_ddd ~goœć_ddd (Gość)18.01.2022 23:18

Co? Polski "jad"?

10


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat