Piotrkowskie Sukiennice?

Sobota, 25 sierpnia 201833
Drewniana wiata, która pojawiła się przy budynku po dawnym Metalplaście przy ul. Próchnika, wywołała żartobliwe komentarze piotrkowian. Niektórzy porównują ją do Sukiennic, inni żartują, że to gustowna pergola. Tymczasem magistrat informuje, że konstrukcja ma chronić przed ewentualnymi skutkami zawalenia budynku.
fot. Sergiusz Stasiofot. Sergiusz Stasio

- Sama wiata to wesoły zielony akcent w miejskim krajobrazie, ale zamiast ją budować należałoby się zająć wyburzeniem tej ruiny - twierdzą mieszkańcy miasta.

Zniszczony i grożący zawaleniem budynek po dawnym Metalplaście utrudnia prowadzoną obecnie przebudowę ul. Próchnika. Położenie krawężnika na jego wysokości oraz wylanie asfaltu to ostatni etap prac, aby jednak go zrealizować, konieczne było wybudowanie zabezpieczenia.

- Przystępując do inwestycji mieliśmy ekspertyzę wykonaną przez specjalistów, która wskazywała, że wykonywanie prac ciężkim sprzętem na wysokości budynku może doprowadzić do jego zawalenia, dlatego ten fragment został ominięty. Jak dotąd właściciel nie stosuje się do wytycznych inspektora nadzoru budowlanego, wzbrania się od rozbiórki fragmentu budynku - tłumaczy Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta.

Zgodnie z zaleceniami wynikającymi z ekspertyzy niemożliwe byłoby wykonywanie jakichkolwiek prac w promieniu 6 m od ściany budynku. Wzniesienie wiaty to klucz do ominięcia tego ograniczenia.

 


Zgodnie z harmonogramem remont powinien się zakończyć w październiku, ale jak zapowiada wykonawca, dzięki ustawieniu wiaty prace znacząco przyspieszą i zakończą się prawdopodobnie we wrześniu.
Wiata jednak nie zniknie. Jej demontaż planowany jest dopiero wówczas, gdy właściciel budynku zdecyduje się na rozbiórkę części grożącej zawaleniem.

 

Problem z budynkiem po Metalplaście znany jest piotrkowianom nie od dziś. Więcej o sprawie pisaliśmy m.in. tutaj.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

4


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)04.09.2018 16:03

Teraz to zaczela sie walka ostanowiska a kto by myślał o ruderach ludzie ponarzekaja a i tak mało kto pujdzie głosować

01


gość ~gość (Gość)04.09.2018 09:21

A moze to wina konserwatora zabytkow ktory nie pozwala zburzyc rudery osobiscie wiem to z doswiadczenia remont takiej rudery to jak reanimacja trupa Piotrkow umiera jako miasto a kiedys byl wojewudztwem rozpacz

11


Mam pytanko: ~Mam pytanko: (Gość)26.08.2018 07:42

To zabezpieczenie zostało wykonane przez właściciela zawalającej się rudery czy na koszt podatnika?

201


gość ~gość (Gość)26.08.2018 19:29

Jezu pujde i to pobhne i po problemie jak sami nie mogą

30


prosty ~prosty (Gość)26.08.2018 19:20

Jakiś problem ? Rozebrać na koszt właściciela ! PROSTE ! Panowie nie-Po-radni obudźcie się !

60


dekkers ~dekkers (Gość)26.08.2018 18:16

Na tą ruinę jest rozwiązanie. 1 lub 2 granaty i dzień sprzątania...

80


obiektywny piotrkowianin ~obiektywny piotrkowianin (Gość)26.08.2018 12:27

Ile to jest prześmiewców, nieustanie pytających i nic zarazem nie wiedzących a wystarczy zapytać kandydatów na prezydenta miasta oni będą na pewno wiedzieli jaki jest stan rzeczy - czy obowiązuje już ustawa, bat na właścicieli zabytkowych ruin w kraju, bo chyba o tym winni słyszeć jak chcą wygrać wybory to przecież byłby ogromny wstyd nic nie wiedzieć o jednym z największych problemów w kraju a w naszym mieście także oraz dyskwalifikacja przed wyborcza

80


obiektywny piotrkowianin ~obiektywny piotrkowianin (Gość)26.08.2018 12:16

słyszałem, że b.r. powstała nowa ustawa o ochronie zabytków która umożliwia zastosowanie surowych sankcji (bata)na właścicieli zabytkowych ruin, partycypacji w kosztach utrzymania tych ruin przy życiu przez skarb państwa i co jeszcze to nie weszło w życie czy nie ma kto się tym zająć a może coś na ten temat wiedzą nasi radni-bezradni a ostatnio nawet zamienieni w kandydatów na prezydenta , a nie chce się im zaznajomić z faktami czy jest już bat na prywatnych "ruinozerców" czy jeszcze nie ma

60


pytam ~pytam (Gość)26.08.2018 10:06

Zgłosić do programu ogólnokrajowego ruderę na ul , Próchnika, na ul. Sieradzkiej i ruderę dawnej Europy. Prywatne własności chyba powiązane z włodarzami miasta, bo w innym przypadku byłby zrobiony już z tym porządek, bo nie wierzę, że nie ma sankcji przymusu na taką sytuację. Kiedy wybudowano Europę, czy jest już zabytkiem?

122


97-300 97-300ranga26.08.2018 11:11

To jest wielki skandal,nie mogę pogodzić się z tym że administracja państwowa nie może poradzić sobie z tymi ruderami i grającymi jej na nosie właścicielami.Skandal!

141


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat