TERAZ7°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Piotrkowianka pisała o obozie w Auschwitz – Birkenau

A.Wolski
Artur Wolski niedz., 26 stycznia 2020 23:56
Dokładnie 75 lat temu 27 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły obóz Auschwitz – Birkenau. O tym co działo się w Oświęcimiu w czasie II wojny światowej możemy przeczytać we wstrząsającej autobiograficznej relacji piotrkowianki Seweryny Szmaglewskiej „Dymy nad Birkenau”.
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Seweryna Szmaglewska-Wiśniewska urodziła się 11 lutego 1916 w Przygłowie jako córka  Antoniego Szmaglewskiego, sekretarza gminy i Pelagii z Bystrońskich. Po ukończeniu żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie Trybunalskim wyjechała do Warszawy. W latach 1942–1945 była więziona w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 pod Wodzisławiem Śląskim podjęła udaną próbę ucieczki z marszu śmierci. Po II wojnie światowej zamieszkała w Łodzi, w 1946 poślubiła architekta Witolda Wiśniewskiego i przeprowadziła się do Warszawy.

 

Jeszcze w 1945 roku ukazała się jej książka „Dymy nad Birkenau”, w której opisała swoje przeżycia podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Jak napisał Arkadiusz Morawiec w „Pamiętniku Literackim” faktograficzna wartość "Dymów nad Birkenau" jest ogromna, autorka przedstawia codzienne życie oświęcimskie we wszystkich, najdrobniejszych przejawach. Jest to jednocześnie precyzyjnie przemyślana kompozycja literacka. Motywy autobiograficzne zostają subtelnie wplecione w sfabularyzowaną konstrukcję o cechach powieściowych. Zabiegi literackie mają przybliżyć czytelnikowi, który nie doświadczył "kamiennego świata", rzeczywistość niewyobrażalną, niemożliwą do zrozumienia.

Książka została przetłumaczona na język angielski, holenderski, czeski, rosyjski, chorwacki, a także mongolski. W lutym 1946 roku, Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, dołączył „Dymy nad Birkenau” do materiału dowodowego w procesie przeciwko głównym zbrodniarzom III Rzeszy. W procesie tym zeznawała też sama Seweryna Szmaglewska.

 

Piotrkowianka jest też autorką powieści dla młodzieży „Czarne stopy”. Zmarła w 1992 roku w Warszawie.

 

W Piotrkowie przy ulicy Parkowej znajduje się odsłonięta w 2018 roku pamiątkowa tablica poświęcona pamięci Seweryny Szmaglewskiej-Wiśniewskiej.

 

 

 

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 11

    reklama

    Dla Ciebie

    7°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio