Advertisement

Piotrków Trybunalski ma budżet na 2018 rok!

ePiotrkow Środa, 20 grudnia 20171045628
Piotrków Trybunalski ma już budżet na 2018 rok. Dochody miasta wyniosą 423 mln, wydatki prawie 486, zadłużenie z kolei 143 mln. Jak podkreślił prezydent, będzie to niełatwy rok ze względu na rosnące koszty robót budowlanych, a co za tym idzie rosnące koszty inwestycji.

Ładuję galerię...

Uchwalenie budżetu miasta na przyszły rok było bez wątpienia najważniejszym punktem ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta. Zanim radni wzięli pod głosowanie projekt budżetu, wysłuchali opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, później głos zabrał Krzysztof Chojniak, który przedstawił najważniejsze liczby charakteryzujące plan finansów miasta na przyszły rok. 

 

Dochody budżetu (ogółem) wynieść mają 423,3 mln zł

wydatki budżetu (ogółem) – 485,8 mln zł

deficyt (różnica między dochodami a wydatkami) – 62,5 mln zł

nadwyżka (różnica między dochodami ogółem a wydatkami bieżącymi) – 36,7 mln zł

nadwyżka operacyjna (różnica między dochodami bieżącymi i wydatkami bieżącymi) – 17,7 mln

zaciągnięte kredyty i pożyczki – 67,3 mln zł

wolne środki – 9,2 mln zł

spłata kredytów i pożyczek – 14 mln


Planowane zadłużenie miasta ma wynieść w przyszłym roku 143 mln zł. I właśnie ta ostatnia kwota budziła największe kontrowersje na sali obrad. - Zadłużenie, które jest planowane na przyszły rok i które czasami budzi trochę emocji jest to kwota, która w tej chwili została jedynie oszacowana. Przez cały rok jednak pracujemy na to, aby zarówno wynik budżetowy, jak i kwota długu ulegały poprawie, czyli staramy się zmniejszać kwotę długu i deficytu – zaznaczyła jednak skarbnik miasta Wiesława Łuczak. - Nawet jeśli założone w projekcie budżetu kwoty długu i deficytu utrzymają się, będzie to nadal poziom bezpieczny.

 

Jak zakładają urzędnicy, w 2018 roku Piotrków otrzyma ponad 12 mln zł dofinansowania z unijnych funduszy, podczas gdy w 2017 roku było to jedynie 5,6 mln. Najwięcej w 2018 roku z budżetu miasta wydamy na obiekty kultury i sportu 45,8 mln zł, na drogi 25,3 mln oraz na gospodarkę mieszkaniową, komunalną i ochronę środowiska 19,5 mln.

 

Jak podkreślił prezydent, miasto nie ma i nie przewiduje problemów z utrzymaniem płynności finansowej i zdolności kredytowej. Dodał też, że w 2017 roku zadłużenie miasta zmalało o 12 mln zł, a Piotrków nie zaciągnął żadnego kredytu. W 2018 będzie inaczej i właśnie to nie podobało się opozycji.

- Naszych mieszkańców powinien zaniepokoić deficyt budżetowy, który wynosi ponad 62 mln. Dla przypomnienia w zeszłym roku wynosił 36 mln i wszystko będzie spłacane z kredytów - mówiła radna Marlena Wężyk-Głowacka.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zwracali z kolei uwagę na to, że piotrkowski majątek ciepłowniczy czeka na modernizację, więc wydawanie ponad 30 mln zł na budowę mediateki jest wg nich nieracjonalne. - Nierozwiązana jest kwestia budowy mieszkań socjalnych, ciepłownictwa, zdrowia w Piotrkowie, a pan ten temat odsuwa. Nierozwiązana jest sprawa dróg, na które brakuje pieniędzy, a pan decyduje się na budowę mediateki, czyli coś, co nie jest w mieście niezbędne - mówił Piotr Gajda, a adresatem słów radnego PiS był K. Chojniak. 

 

Dyskusja nad projektem budżetu trwała bez mała 2 godziny. Ostatecznie większość radnych - dokładnie 13 - głosowała za, 9 radnych było przeciwnych.

 

 

Największymi inwestycjami zaplanowanymi na 2018 rok są:

1. Budowa mediateki

2. W ramach projektu „Młode Stare Miasto” - remont kamienic przy ul. Zamurowej, Garncarskiej, Starowarszawskiej i przebudowa placu Niepodległości

3. Przebudowa ul. Kasztelańskiej, ulicy Sienkiewicza na odcinku od Wojska Polskiego do Słowackiego, ul. Rzemieślniczej i Asnyka, Próchnika i Żeglarskiej, Działkowej, Doroszewskiego, Kostromskiej od Wojska Polskiego do ronda (Polna)

4. Budowa pętli autobusowej na os. Wierzeje

5. Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Haeringa

6. Montaż oświetlenia ledowego wzdłuż Al. Piłsudskiego i Sikorskiego

7. Budowa nowych parkingów: Wyzwolenia/Bugajska, Kostromska/Polna

8. Montaż dodatkowych, umieszczonych w jezdni, świateł przed przejściem dla pieszych w Al. Piłsudskiego (na wysokości zakładu energetycznego)

9. Wymiana pieców na bardziej ekologiczne (2,5 mln)

10. Projekt „Rower miejski” - wypożyczalnia rowerów - 4 stacje na terenie miasta (32 rowery)

 

Zgodnie z projektem budżetu, w 2018 roku na inwestycje wydamy 99,1 mln zł


Zainteresował temat?

4

7


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jovita ~Jovita (Gość)21.12.2017 23:51

Najlepszym ośrodkiem kultury jest starostwo - codziennie mają jakąś imprezę kulturalną - opłatki, dożynki, konkursy szachowe itp. Pytanie po co moki, goki, skoro starostwo robi wszystkie imprezy w mieście i wsi. Domy kultury do likwidacji, pracownicy na zieloną trawkę...

20


Piotrkowianin Piotrkowianinranga20.12.2017 13:07

Cytuję:
3. Przebudowa ul. (...) Kostromskiej od Wojska Polskiego do ronda (Polna)


Jakiego ronda?

Cytuję:
4. Budowa pętli autobusowej na os. Wierzeje.


Przecież tam jest pętla od jakichś 47 lat.

Cytuję:
5. Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Haeringa.


A po co? Przy ul. Dmowskiego brakuje 270 metrów ścieżki rowerowej między ul. Iwaszkiewicza i Górniczą. Kiedy ją zbudują?

193


sky ~sky (Gość)21.12.2017 20:25

Grabarzom miasta uprzejmie dziękujemy, ale gdzie teraz znaleźć specjalistę, który potrafi reanimować trupa?

10


gość ~gość (Gość)20.12.2017 23:09

Jedna dobra zmiana pisu jest kadencyjnosc..... Brawo pis takim nieudacznikom dziekujemy..... Podziekujemy takze Staroscie......

114


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)21.12.2017 11:29

Prezydent Chojniak myśli przyszłościowo - oczywiście te myśli nie dotyczą Piotrkowa i jego mieszkańców, ale własnego tyłka, którym nie będzie wiecznie zajmował stołka prezydenckiego. Trzeba więc zbudować nikomu niepotrzebną Mediatekę za 40 mln, łożyć później na budynek, który nie będzie na siebie zarabiał, żeby po skończonej kadencji mieć gdzie się zaszyć za dobrą pensyjkę i przy okazji ustawić całą armię przybocznych.

122


Pytanie ~Pytanie (Gość)20.12.2017 13:32

Jak to jest że prywatnie oni nie mają nie tylko żadnych kredytów ale często bardzo duże oszczędności a miasto potrafią tylko zadłużać? No coś chyba jest nie tak!?

192


? ~? (Gość)21.12.2017 08:08

Jak człowiek nie ma na jedzenie, nie kupuje sobie najdroższych butów. Pan prezydent widocznie tego nie rozumie. Przewidywany deficyt 67 mln, ale mediateka za co najmniej 30 mln musi być. Gdyby nie to, deficyt wyniósłby 37 mln. Widać różnicę, prawda? A gdyby jeszcze dokładniej przyjrzeć się zbędnym wydatkom miasta może dałoby się ten deficyt jeszcze zmniejszyć. Można lepiej, bo kocham Piotrków.

120


gość ~gość (Gość)20.12.2017 22:42

Taki budżet a przychodni zdrowia miasto swojej nie ma. Wstyd

101


człowiek gorszego sortu ~człowiek gorszego sortu (Gość)20.12.2017 22:40

A jakie to ma teraz znaczenie? Prezydent podpisał... Każdego teraz mogą wsadzić do kicia, kto im się nie spodoba i ten cały budżet do niczego się może nie przydać, bo będziemy kiblować...

04


gość ~gość (Gość)20.12.2017 22:23

SLD dziękuję z kolejne kredyty w mieście. Koalicjant beznadzieja

123


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat