Advertisement
artykuł sponsorowany

Ogrzewanie domu gazem płynnym - ile kosztuje w 2023 roku ?

Środa, 07 czerwca 2023
Gaz w butlach jest już używany w 33,8% gospodarstw domowych w Polsce. Butle gazowe napełniane gazem propan lub mieszanką propan-butan to uniwersalne źródło energii o wszechstronnym zastosowaniu. Są proste w obsłudze, a do ich podłączenia nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. W Polsce aż jedno na trzy gospodarstwa domowe korzysta z ogrzewania gazem z butli. Butle gazowe sprawdzą się doskonale jako źródło zasilania w kuchence gazowej lub jako paliwo opałowe do piecyka. Szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego lub gdzie trzeba czekać długo na jego podłączenie.
pixabay.com pixabay.com

Korzyści z ogrzewania gazem LPG Dlaczego warto wybrać tę właśnie metodę ogrzewania?

 

Bo daje wymierne korzyści, nie tylko finansowe. Szczegóły finansowe znajdziecie w dalszej części artykułu. Poza tym LPG jest paliwem łatwym w przechowywaniu, a do tego daje bezwonne spalanie. Podczas spalania płynnego gazu nie uwalniają się toksyczne tlenki siarki lub ich emisja jest znikoma. Warto wiedzieć, że trwają pracę nad produkcją gazu płynnego do ogrzewania domów w wersji bio, które będzie całkowicie zeroemisyjne Jest to metoda charakteryzująca się mobilnością, a do tego powoduje niższą emisję gazów cieplarnianych i jest niekwestionowanie czystym źródłem energii.

 

Zbiorniki na gaz płynny

 

Istnieje wiele rodzajów zbiorników na gaz płynny. Różnią się nie tylko zastosowaniem, ale też pojemnością. Na rynku można znaleźć zbiorniki o pojemnościach 2700, 4850 czy 6400 litrów. Takie oferuje m.in. firma Gazgrod, w której ofercie znajdują się zarówno naziemne, jak i podziemne zbiorniki na gaz płynny. Ceny takich zbiorników zależą od rodzaju i pojemności. I co istotne – nie trzeba być fachowcem w tej dziedzinie. Odpowiedni zbiornik pomogą wybrać i zamontować eksperci, których pomoc oferuje dystrybutor. Dzięki tej pomocy otrzymamy projekt instalacji zbiornikowej na gaz płynny, transport zbiornika czy jego montaż wraz z przygotowaniem gruntu.

 

Ceny gazu płynnego

 

Litr płynnego gazu kosztuje średnio 3,00 zł, choć w ciągu roku może się nieznacznie wahać. A propan do ogrzewania domu można kupować przez cały rok. Uzupełniając zbiornik wtedy, gdy jest najtańszy, można sporo zaoszczędzić – okresowe wahania cen są zjawiskiem normalnym. Jeśli chodzi o ceny, to średni koszt instalacji dla domu jednorodzinnego o powierzchni do 150 m kwadratowych ze zbiornikiem dzierżawionym to koszt do 17 tysięcy złotych. Natomiast średni roczny koszt ogrzewania domu gazem płynnym oscyluje w granicach 3000 zł. Kolejną korzyścią dającą elastyczność jest sposób rozliczenia – opłaty miesięczne lub za jednorazową dostawę gazu – to zależy od wyboru właściciela budynku. Zamontowanie zbiornika na gaz propan jest opcją wartą rozważenia, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do gazu sieciowego jest utrudniony – eksploatacja jest niedroga, bezpieczna i niskoemisyjna.

 

Jak obliczyć koszty ogrzewania gazem płynnym?

 

Zachęcamy do skorzystania z wygodnego kalkulatora, dzięki któremu można obliczyć cenę propanu w zależności od pojemności zbiornika i jego napełniania. Z pewnością do obliczenia kosztów ogrzewania gazem płynnym fachowy kalkulator mocno się przyda. Znaleźć go można na stronie https://gazgrod.eu/cena-gazu-propan-kalkulator/

 

Jak dostać dodatek do gazu LPG?

 

Dodatek gazowy to jeden z elementów ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych, którą rada ministrów przyjęła 25 listopada 2022 roku. Rząd zdecydował też o zamrożeniu cen gazu na 2023 rok. Dodatek do gazu w 2023 będzie równowartością podatku VAT. W takiej właśnie formie pieniądze za gaz otrzymają najubożsi. Kto może liczyć na dopłaty do gazu? Osoby o najniższych dochodach, a progi dochodowe będą takie same jak w przypadku dodatku osłonowego. Dopłaty do gazu przysługują zatem osobom, których miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat