Przeciwników budowy drogi nie brakuje. - Nie godzimy się i tyle. Wystarczy nam droga, którą mamy – mówi jedna z mieszkanek. A jej sąsiad dodaje: - To gmina wiejska można więc puścić drogę przez lasy czy pola, a nie przez wioskę. - Moi znajomi zbudowali niedawno oborę, robili płot i to wszystko pójdzie na marne – dodaje pani w średnim wieku.
Ale byli i zwolennicy. - Gdzie nie ma łączności drogowej czy kolejowej to wszystko upada. Jak tu ma iść droga, to wszyscy powinni być za tym żeby była. Bo się wtedy miejscowość rozwija a tak to jest do wymarcia – mówi 70-latek, który mieszka w gminie od urodzenia.
Posłuchaj mieszkańców
Mieszkańcy zapowiadają, że w ciągu 14 dni złożą stosowne wnioski w sprawie przebiegu S12. W domach pojawią się sołtysi i będą zbierać podpisy.
Urzędnicy starali się wyjaśniać wątpliwości. Zapewniali, że konsultacje mają dopiero wstępny charakter, a szczegółowe wytrasowanie drogi ma dopiero nastąpić. Także omawiany harmonogram inwestycji ma początkowy charakter i może ulec zmianie.
- To jest bardzo wstępny etap projektowania. Po to są spotkania żeby wiedzieć jakie jest ich zdanie, co ich interesuje, jakie mają problemy, jakie bolączki, żeby im wyjaśnić pewne rzeczy - podkreśla rzecznik GDDKiA w Łodzi Maciej Zalewski
Mieszkańców nie przekonywały też argumenty o tym, że droga ekspresowa mimo swoich wad ma też sporo zalet. Poprawia nie tylko układ komunikacyjny w centrum
kraju, ale przyczyni się do podniesienia wartości ziemi i nieruchomości w pobliżu drogi. Otworzą się również nowe tereny inwestycyjne.
- Doskonale wiemy, że wszelkiego rodzaju budowy dróg to jest skomplikowany, długotrwały proces, w którym niejednokrotnie już w tej fazie wykonawczej są uwagi do jej przebiegu. Dlatego chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, aby poinformować o rozpoczynających się konsultacjach – mówił pod koniec września w Tomaszowie Mazowieckim minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
- Ten odcinek nazywa się S12, docelowo nie wiemy jak się będzie nazywał, ale to jest do ustalenia. Odcinek między Łodzią a Tomaszowem będzie stanowił przedłużenie drogi S8. Będzie dwujezdniową drogą łączącą centrum województwa łódzkiego z południową jej częścią a dalej z województwem świętokrzyskim i mazowieckim – wyjaśniał podczas konferencji prasowej we wrześniu Marcin Amróz, dyrektor GDDKiA w Łodzi.
Dokumentacja projektowa powstanie w 2030 roku. Wtedy też ruszą wywłaszczenia nieruchomości na podstawie wycen.