artykuł sponsorowany

Manipulator spawalniczy - popraw komfort pracy na hali

Piątek, 22 grudnia 2023
Manipulator spawalniczy to urządzenie szczególnie przydatne wszędzie tam, gdzie spawacze pracują przy dużych, ciężkich, trudnych do ustawienia przedmiotach. Ustawienie optymalnej pozycji obrabianego elementu znacząco przyspiesza i ułatwia pracę.
Manipulator spawalniczy - popraw komfort pracy na hali

 

Ustawienie optymalnej pozycji a codzienny komfort pracy 

Zamówienia na urządzenia do stabilizacji materiałów poddawanych spawaniu stale rosną. Coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych uwzględnia je w planowaniu proces obróbki poszczególnych materiałów, przygotowaniu konkretnych produktów i elementów. Dla niejednej firmy wprowadzenie pozycjonera do spawania na teren hali okazało się wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem przyspieszającym i upraszczającym proces produkcji. 

Manipulator spawalniczy to urządzenie używane  w procesach spawalniczych do manipulacji i poruszania elementami poddawanymi spawaniu. Stosowanie tego narzędzie pomaga ułatwić i precyzyjnie wykonać konkretne operacje spawalnicze. Ułatwienie to liczy się, szczególnie kiedy konieczne jest manipulowanie dużymi lub ciężkimi elementami.

Sam manipulator składa się najczęściej z ramy, na której zamocowany jest manipulator wyposażony w odpowiedni system sterowania. Poszczególne manipulatory mają różne konstrukcje. W zależności od konkretnych potrzeb mogą posiadać funkcje obrotu, odpowiedniego nachylenia, możliwość podnoszenia i opuszczania. 

Manipulatory spawalnicze mogą mieć różne konstrukcje, ale zazwyczaj składają się z ramy, na której zamocowany jest manipulator wraz z odpowiednim systemem sterowania. Mogą być wyposażone w różne funkcje, takie jak obroty, nachylenia, podnoszenie i opuszczanie. Operator kontroluje ruchy manipulatora przez profesjonalny panel sterowania, dzięki czemu może precyzyjnie dostosować położenie elementów.

Manipulator spawalniczy — co możesz z nim osiągnąć? 

Pozycjoner spawalniczy przydaje się przede wszystkim do ustawiania nieporęczny elementów, często elementów o dużej masie. Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania możesz osiągnąć optymalne warunki pracy. Manipulator pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo pracy operatora, odciążyć go, a przez to poprawić wydajność i jakość pracy. Manipulatory dostępne są w różnych wersjach, natomiast obecnie rynek oferuje rozwiązanie pozwalające na ustawianie elementów o wadze od 250 kilogramów do nawet 24 ton. Dostępna jest także opcja projektowania na miarę, czyli dostosowania urządzeń do konkretnych wymagań klienta, w tym także wykonanie manipulatorów, które są w stanie poradzić sobie z elementami o jeszcze większej masie. 

Wszystkie te właściwości pozycjonerów spawalniczych sprawiają, że ich włączenie w ciąg produkcyjny pozwala osiągnąć szereg wymiernych korzyści, z których najważniejsze to:

  • poprawa wydajności pracy — możliwe jest zwiększenie jej nawet o 40%; optymalne pozycjonowanie przedmiotów pozwala uzyskać krótki czas amortyzacji urządzenia; 
  • zwiększenie wydajności produkcji bez konieczności organizacji nowego miejsca na hali produkcyjnej; manipulatory projektowane są tak, aby można było rozwiązanie zaimplementować do konkretnej, istniejącej już przestrzeni;
  • poprawa jakości — klienci korzystający z tych rozwiązań potwierdzają, że stosowanie manipulatora pozwala uzyskać lepszą jakość połączeń spawalnych, daje także możliwość spawania w pozycji podolnej;
  • bezawaryjność — solidnie wykonany, profesjonalny manipulator cechuje się długą żywotnością, co przekłada się na eliminację przerw w procesie produkcji;
  • ekonomiczność — brak przerw, lepsza wydajność i jakość to droga do optymalizacji procesu produkcji, co w połączeniu z brakiem przerw w pracy przekłada się na realne zyski. 

Nie tylko do spawania

Manipulatory spawalnicze sprawdzają się nie tylko w przypadku samego spawania. Na halach produkcyjnych wykorzystywać je można także podczas czyszczenia poszczególnych elementów czy na etapie montażu. Możliwość wykonania projektu szytego na miarę pod konkretną specyfikację daje tutaj szereg możliwości. Do wyboru masz modele pozwalające na dostosowanie do specyfikacji pracy, urządzenia do klasycznego pozycjonowania elementów, a także te zakładające współpracę z robotami: https://pozycjoneryspawalnicze.pl/

Czy pozycjoner spawalniczy sprawdza się w częściowo zautomatyzowanych procesach technologicznych? 

Dopasowanie pozycjonera do konkretnego procesu spawania to kluczowe zadanie przekładające się na szybkie spawanie i osiąganie zakładanego wyniku całego procesu. Pozycjoner spawalniczy obrotowy sprawdza się na przykład przy spawaniu elementów walcowych. Obrotnica do spawania sprawdza się świetnie jako urządzenie pomocnicze, które coraz częściej stosowane jest przy prostych i częściowo zautomatyzowanych procesach technologicznych. Pozwala uzyskać warunki do bezpiecznego, dokładnego i szybkiego spawania. Taka tarcza może być pochylana w zakresie 0-90 stopni, co daje naprawdę duży poziom operacjonalizacji tego rozwiązania. 

Warto zwrócić uwagę, że pozycjonery spawalnicze mają także zastosowanie w przypadku pracy z robotami spawalniczymi. Na rynku dostępne są już serie przygotowane i opracowane specjalnie z myślą o konieczności współpracy z robotem spawającym. Elastyczność tych rozwiązań, możliwość dopasowania do konkretnych potrzeb i specyfiki twoich procesów to ogromna zalet, którą doceniają klienci. Warto zwrócić uwagę na możliwość dopasowania modelu pod konkretne wymagania. W końcu chodzi o to, aby sprzęt w maksymalnym stopniu ułatwiał codzienną pracę na hali. POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat