Advertisement

Konfederacja przeciw podwyżkom dla piotrkowian. Magistrat odpowiada

Piątek, 23 września 202240
Piotrkowski klub Konfederacji nie zgadza się z proponowanymi podwyżkami podatków od nieruchomości, które mają zostać poddane pod głosowanie piotrkowskich radnych podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Jego przedstawiciele zorganizowali w piątek (23.09.2022) konferencję prasową, podczas której apelowali do samorządowców, by zagłosowali przeciw podwyżkom.
fot.: Ł. Michalczyk fot.: Ł. Michalczyk

Piotrkowska Konfederacja wskazuje, że prezydent Krzysztof Chojniak zaproponował radnym uchwalenie podwyżek podatków od nieruchomości, ustalając stawki najwyższe z możliwych, dopuszczalnych przepisami prawa. Oznacza to wzrost stawek podatkowych o od 11% do prawie 24%. Podczas konferencji wybrzmiał apel, by członkowie Rady Miasta zrozumieli trudną sytuację piotrkowian, wobec powszechnych podwyżek i zagłosowali przeciw temu pomysłowi. 

Drenaż naszych portfeli już się odbywa, jest to pokłosie decyzji na szczeblu rządowym i mamy nadzieję, że samorząd nie pójdzie tą samą drogą. Pragniemy zwrócić uwagę na rozmiar tych podwyżek. Mają one przynieść dodatkowe 6,7 mln zł do miejskiej kasy. Te pieniądze będą wyciągnięte z naszych kieszeni, z portfela każdego z nas. Tą uchwałą rządzący Piotrkowem przyznają, że jedynym ich pomysłem na łatanie budżetu miasta jest podwyższanie podatków, sięganie do kieszeni mieszkańców - mówił Marcin Pietras z piotrkowskiej Konfederacji. 

 

Podczas konferencji przedstawiono kilka przykładów podwyżek, na które być może piotrkowianie będą musieli się przygotować:

  • Podatek od powierzchni mieszkalnych, który ma wynieść 1 zł/m2 (obecnie 0,85 zł/m2) - podwyżka o 17,65% w stosunku do bieżącego roku.
  • Podatek od powierzchni użytkowej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 28,78 zł/m2 (obecnie 25,20 zł/m2) - podwyżka 14,21%.
  • Podatek od garaży, nie związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ma wynieść 9,71 zł/m2 (obecnie 8,67 zł/m2) - podwyżka o 12%.

To, czy piotrkowianie będą musieli - między innymi za użytkowanie powyższych nieruchomości - płacić więcej, dowiemy się w poniedziałek. Prelegenci na koniec raz jeszcze podkreślili, że liczą na to, że nie. 

Zaprosiliśmy państwa dziś dlatego, aby dać radnym czas na przemyślenie swoich decyzji w tej kwestii. Mają na to cały weekend, i mamy nadzieję, że przemyślenia będą pozytywne dla piotrkowian i podwyżki nie wejdą w życie. Jeśli jakikolwiek radny miałby wątpliwości, wahał się jaką podjąć decyzję, to zapraszamy do kontaktu, z chęcią przedstawimy nasze argumenty - podsumował Marcin Pietras.

Do słów członków Konfederacji postanowili odnieść się przedstawiciele piotrkowskiego Urzędu Miasta. Podkreślają oni, że wszystkie samorządy borykają się obecnie z olbrzymimi problemami związanymi z galopującą inflacją. Dodają też, że w 2023 roku będzie jeszcze trudniej, choćby ze względu na zaplanowane podwyżki najniższej minimalnej krajowej pensji. Wyjaśniają przy tym, że wspominana kwota będzie ważnym zastrzykiem pieniężnym dla miasta, a sami mieszkańcy odczują ją jedynie symbolicznie.

Po przyjęciu nowych stawek, przykładowo za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. z przynależnym gruntem 32 m kw. zapłacimy zaledwie o niecałą złotówkę więcej miesięcznie. Jeśli posiadamy mieszkanie o powierzchni 120 m kw. z gruntem 309 m kw. ta kwota wyniesie 3,84 zł miesięcznie. Z kolei firma mająca budynek o powierzchni 800 m kw., budynek o wartości 90 tys. zł i działkę o powierzchni 4800 m kw, zapłaci 295 zł miesięcznie. Zestawiając to z ogólnymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej, te koszty są niewspółmierne do tych, o których mówimy. Żałujemy, że lokalni działacze, którzy mają swoich przedstawicieli w ławach sejmowych, nie zwracają się do nich o to, by opracowali takie rozwiązania, które pomogą samorządom w rekompensowaniu ponoszonych strat - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

baltazar ~baltazar (Gość)27.09.2022 04:01

Polityk Konfederacji Sławomir Mentzen wygłosił 25 marca 2019 w Krakowie wykład na temat wyborczej strategii. - Wiemy, co mówić, żeby wyborcy nas słuchali. Korzystamy z danych, to jest podejście naukowe. I w sposób naukowy wyszło nam pięć postulatów. Nazwałem je "piątką Konfederacji" i ogłaszam ją światu po raz pierwszy. Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej - mówił ówczesny kandydat Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

04


Pytam ~Pytam (Gość)23.09.2022 21:19

Populisci. Kto traktuje ich jeszcze poważnie?

109


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)25.09.2022 10:01

Przecież to się bezpośrednio na czynsz przełoży, nam już właściciel mieszkania powiedział, ze inflacja plus jak podniosą podatek od nieruchomosci to on nam tez o tyle podniesie procentowo. Miasto nic nie daje, nic tylko bierze. Dziura, syf, praca marna a czynsze jak w Łodzi

30


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)24.09.2022 07:24

Z jakiej racji podwyżki otóż urzędnicy powinni zarabiać połowę wynagrodzenia pracownika fizycznego a nie jak jest teraz Kowalski za minimalną a byle mierny urzędnik za 5 tys. i więcej. W czasie fikcyjnej pandemii urzędnicy nic nie robili zamykali się przed suwerenem ale pensja ta sama to skandal!

132


były zwolennik ~były zwolennik (Gość)25.09.2022 08:37

Sprawdźcie sobie jak głosowała w sejmie ta broniąca Konfederacja gdy oddawano niby Kanadyjczykom dwa lata temu złoża miedzi należące do Polaków warte prawdopodobnie setki miliardów. Po tym fakcie nigdy więcej mojego głosu nie dostaną.

40


l-z ~l-z (Gość)25.09.2022 08:36

idą wybory to pamiętajcie o tym przy urnach !! Robią to teraz bo liczą że za rok ludzie przywykną i zapomną o podwyżkach!

30


kierownikKierownicy ~kierownikKierownicy (Gość)24.09.2022 22:02

Z czegoś trzeba wypłacić trzynastki.

51


goœć_anna ~goœć_anna (Gość)24.09.2022 20:23

Brawo tylko Konfederacja!!!

48


Dejta se siana ~Dejta se siana (Gość)24.09.2022 15:39

Precz z brokułami i szczawiem! Tylko fasolka szparagowa da radę. Hłe, hłe ale populizm. Ambitne wykresy. Są jeszcze lepsi od obecnie rządzący.

43


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)23.09.2022 14:56

Co ? radnym brakuje pieniędzy na podwyżki pensji dla siebie i chcą podwyższyć podatek od nieruchomości?

113


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat