Advertisement

Komisarz Johansson: musimy walczyć z przemytnikami ludzi

PAPŚwiat Czwartek, 05 grudnia 201915521
Musimy walczyć z przemytnikami, którzy codziennie narażają życie ludzi, zarabiając przy tym duże pieniądze - powiedziała w Brukseli unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.
Komisarz Johansson: musimy walczyć z przemytnikami ludzi

Dwa dni po oficjalnym objęciu swojej teki Johansson wzięła udział w konferencji na temat lokalnego wymiaru integracji migrantów, mówiąc o konieczności walki z intratnym procederem przemytu ludzi do Unii Europejskiej.


Komisarz zaznaczyła, że należy znaleźć legalne ścieżki dotarcia uchodźców do Europy, tak aby nie musieli oni ryzykować życia w drodze na Stary Kontynent.


- Bardzo ważne jest, żeby osobom, które spełniają kryteria do pozostania w Europie, powiedzieć jasno, że oni są mile widziani. Że cieszymy się, że są tutaj i że chcielibyśmy, żeby w tym nowym kraju odnieśli sukces. Żeby byli częścią rynku pracy i żeby ich dzieci odnosiły sukcesy w szkole. Że chcielibyśmy, aby byli częścią naszej lokalnej społeczności - podkreśliła komisarz. - O to chodzi w integracji i w zwalczaniu dyskryminacji i rasizmu - dodała.


Johansson zwróciła uwagę na znaczenie funduszy europejskich w skutecznej integracji migrantów na poziomie lokalnym. Według komisarz, w latach 2015-2018 ze wsparcia Funduszu Azylu, Migracji i Integracji skorzystało 5 mln osób. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała, aby w następnym budżecie unijnym potroić jego wartość do kwoty 10,4 mld euro. Fundusz mają wspierać też środki z przyszłego Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS +) oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - głównych filarów polityki spójności.


Komisarz przypomniała, że migracja w ciągu ostatnich lat była źródłem napięć między krajami UE. W jej ocenie nadszedł jednak moment na "bardziej trzeźwe spojrzenie" i wyjście z impasu.


- Musimy być pragmatyczni i praktyczni, jeżeli chodzi o migrację. Co roku 2-2,5 mln ludzi z krajów spoza UE przyjeżdża, żeby żyć w UE, niektórzy na krótko, ale większość z nich pozostaje długo, dużo dłużej niż oczekiwali na początku - zaznaczyła.

 
W innym miejscu swojego wystąpienia Johansson zwróciła uwagę, jak trudnym procesem jest integracja. - Żeby stać się szwedzkim obywatelem potrzeba siedmiu lat, żebyśmy stali się częścią lokalnej społeczności - być może nawet trzy generacje"- zauważyła.


Reprezentujący samorządy z krajów unijnych szef Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział, że należy pozbyć się populistycznej retoryki w odniesieniu do migrantów i podejść do tej kwestii pragmatycznie, w duchu sprawiedliwości i solidarności.


- W ciągu ostatniej dekady, w czasach wyrzeczeń, miasta i miasteczka w całej Europie przyjmowały i wspierały uchodźców. Obecność komisarz (na konferencji), aby współpracować z regionami i miastami na tak wczesnym etapie jej kadencji, pokazuje że Europa nie tylko słucha, ale chce działać lokalnie - podkreślił.

 
Trwająca do późnego popołudnia konferencja "Go local" obejmuje warsztaty poświęcone wielu dziedzinom życia szczególnie ważnym dla samorządów, takim jak mieszkania, zdrowie, edukacja, praca z młodzieżą i sport, a także obszary, w których KE oferuje swoją wiedzę specjalistyczną miastom i regionom. Chodzi o pracę z danymi, lokalne strategie czy innowacyjne instrumenty finansowe.


Organizatorami konferencji są Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej do Spraw Wewnętrznych i Europejski Komitet Regionów.

 


Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)

 
(źródło informacji: EuroPAP News)


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

splątane myśli ~splątane myśli (Gość)05.12.2019 09:42

Obudziła się, żeby zaistnieć. Jak by swoich szanowała to by ich obcym nie pozwalała niszczyć.

31


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat