Advertisement

Klamka zapadła. Koniec szpitala na Roosevelta?

ePiotrkow Czwartek, 13 października 202294
Radni powiatowi przegłosowali w czwartek uchwałę w sprawie zmiany statutu Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. De facto oznacza to likwidację działalności szpitalnej PCMD. Co będzie dalej z porodówką w Piotrkowie?

Ładuję galerię...

O zmianach w szpitalu przy ul. Roosevelta coraz głośniej mówiło się już od kilku tygodni. Jak tłumaczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego, przyczyną zmian jest niewystarczające finansowanie świadczeń medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i rosnące długi szpitala. Piotr Wojtysiak podkreślał wielokrotnie, że starostwo nie udźwignie dalszego dofinansowywania szpitala z własnych środków.


Propozycją starostwa było przejęcie świadczeń medycznych oraz użyczenie budynku PCMD przez Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim dla Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. Rozmowy w tej sprawie trwają, a ich efekt nie jest znany.

 
W tym tygodniu gruchnęła informacja o sesji Rady Powiatu, podczas której radni mieli przyjąć uchwałę zmieniającą statutu Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Te zmiany de facto prowadzą do wyłączenia ze struktur szpitala, a co za tym idzie likwidacji całego szpitala przy ul. Roosevelta.

Zlikwidowane miałyby zostać oddziały: położniczo-ginekologiczny, noworodków, dziecięcy oraz blok operacyjny, izba przyjęć, izba przyjęć dziecięca, dział farmacji szpitalnej oraz sterylizatornia. Oprócz tego z statutu PCMD mają być usunięte poradnie i gabinety zabiegowe związane z położnictwem i noworodkami.

 
Informacja spotkała się z ogromnym niezadowoleniem pracowników placówki, którzy w obawie przed utratą pracy i losem porodówki w Piotrkowie we wtorek zorganizowali pikietę pod PCMD. Pracownicy szpitala pojawili się w czwartek także zarówno na sali obrad, jak i pod budynkiem Starostwa.

 
Decyzja o zmianie statutu i m.in. likwidacji szpitala, wynika z opracowanego przez dyrektora placówki „Programu naprawczego dla Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie”. Z dokumentu można dowiedzieć się np. że największe straty generuje właśnie działalność szpitalna.


O tym oraz o przyszłości budynku przy ul. Roosevelta i przede wszystkim pracowników mówiono podczas dzisiejszej sesji. Dyskusja momentami była bardzo żywiołowa. Nie brakowało wzajemnych oskarżeń, ale i cierpliwych tłumaczeń sytuacji PCMD. Niestety nie usłyszeliśmy jednak najważniejszego: co dalej z porodówką w Piotrkowie? 

Jeśli nie zostanie podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim, wielce prawdopodobne jest, że te świadczenia znikną z Piotrkowa i regionu - mówiła radna Katarzyna Miśkiewicz i apelowała o rozsądek przy podejmowaniu decyzji. - Żeby szpital wojewódzki przejął te świadczenia, to po pierwsze muszą mieć lokal, po drugie sprzęt, a po trzecie personel. Słyszymy, że trwają rozmowy. Konkretny nie zostały jednak podjęte. Najpierw trzeba ustalić konkrety odnośnie sprzętu, lokalu i przede wszystkim pracowników. Powinniśmy natychmiast rozpocząć konkretne rozmowy. Najpierw porozumienie ze szpitalem, a dopiero potem tak radykalne uchwały - przekonywała radna.

O trzech filarach przejęcia świadczeń mówił także Robert Pielużek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. 

Lokal, sprzęt i kwestie pracownicze - to składa się na zaspokojenie świadczeń medycznych - wskazywał i podkreślał, że to powiat ponosi odpowiedzialność za szpital. - Przestańmy zrzucać ją na NFZ i Urząd Marszałkowski. To powiat odpowiada za jego funkcjonowanie i nie możemy się od tego odciąć. Musimy robić wszystko, aby dogadać się z Urzędem Marszałkowskim, a nie obrażać się na siebie. Spójrzmy na inne szpitale powiatowe. Nie ma tam takiego problemu - przekonywał. 

 Pomysłu restrukturyzacji bronił wiceprzewodniczący Rady Powiatu Michał Szymański. 

Mamy dużo polityki, więc chciałbym wezwać wszystkich do merytorycznej dyskusji. Wszystkim zależy, aby te oddziały szpitalne dalej funkcjonowały. W PCMD panuje trudna sytuacja, która uniemożliwia dalsze funkcjonowanie szpitala. To jest 30 milionów długów. Jak podliczymy to wszystko, to okaże się, że każdy pracownik otrzymywał pensję także ze środków Starostwa Powiatowego. Wycena świadczeń NFZ jest za niska – mówił wiceprzewodniczący Szymański, podkreślając, że jest wiele szpitali powiatowych w podobnej sytuacji. 

Najwięcej emocji wzbudziła kwestia przejścia pracowników. Część z nich nie chce przenieść się do szpitala wojewódzkiego, inni deklarują szukanie pracy w nowym miejscu. O empatię w tej sprawie do władz samorządowych apelował Zbigniew Bogusławski z piotrkowskiej "Solidarności".

Do tanga trzeba dwojga. Tych zmian musi chcieć także druga strona. Nie wiem, czy kwestia polityki, która tu się uprawia. Budynki, sprzęt, pieniądze są ważne. Pamiętajmy jednak, że tam są żywi ludzie, również tacy, którzy przepracowali tam 30-40 lat. Pamiętajmy o nich. Nie skupiajmy się na rozliczaniach i genezie. Musimy podejść z empatią do problemu i pamiętać o ludziach - mówił Zbigniew Bogusławski, który kilkukrotnie podkreślił, że cierpliwość "Solidarności" jest na wyczerpaniu i nie można wykluczyć strajku w obronie pracowników. 

Z informacji uzyskanych od dyrektora PCMD dr Arkadiusza Olędzkiego oraz osób odpowiedzialnych za rozmowy z Urzędem Marszałkowskim, wiemy, że wstępne porozumienie, co do przekazania budynku i sprzętu jest osiągnięte. W najgorszej sytuacji są pracownicy, ponieważ szpital wojewódzki nie przejmie ich na podstawie paragrafu 23[1] kodeksu pracy, czyli nie zaproponuje bezpośredniego przejścia. 

 

W swoim wystąpieniu potwierdził to starosta Wojtysiak, który przywołał treść porozumienia przygotowanego przez Urząd Marszałkowski.

Jeden z zapisów mówił tam o "uregulowaniu" kwestii pracowniczych. Nie wiedzieliśmy, co on konkretnie oznacza. Dziś, po spotkaniach zespołu roboczego, wiemy już, że ten zapis oznacza wręczenie pracownikom wypowiedzeń - mówił starosta Wojtysiak.  

Głos w dyskusji zabrali także obecni na sali pracownicy. 

Jesteśmy tutaj, ponieważ chcemy, żeby szpital, który istnieje już ponad 100 lat, dalej tam funkcjonował. Szpital to przede wszystkim ludzie. Specjaliści medyczni i niemedyczni. Dla wielu z nich ten szpital jest jedynym źródłem utrzymania. Szpital Wojewódzki nie gwarantuje zatrudnienia wszystkich pracowników. Robi wszystko, aby nie przejąć oddziałów. Tu rządzi polityka. Nie ma na to naszej zgody - mówiła jedna z nich. 

Na końcu głos zabrał starosta Piotr Wojtysiak, który w bardzo emocjonalny sposób odniósł się do stawianych mu zarzutów i faktów dotyczących funkcjonowania PCMD. 

Dziękuję za wszystkie merytoryczne głosy w tej dyskusji. Na przestrzeni tych ostatnich lat wysłuchałem steku bzdur i pomówień. Nie będę się jednak do nich odnosił. 36 milionów złotych - te pieniądze z naszych środków przeznaczyliśmy na funkcjonowanie szpitala. Te pieniądze przeznaczyła Rada Powiatu, która dobrze je zainwestowała. Zainwestowała je w leczenie ludzi. Te 36 milionów przeznaczamy na szpital od 2019 roku,  Gdyby nie to, nie byłoby tego szpitala. Pieniądze poszły na funkcjonowanie PCMD, ponieważ NFZ przekazuje zaledwie 2/3 środków, które są potrzebne na zabezpieczenie świadczeń medycznych. Dzięki tym funduszom w PCMD urodziło się kilka tysięcy dzieci. Musimy jednak przerwać to finansowanie. Doszliśmy do muru i dalej już nie możemy – mówił Piotr Wojtysiak.

Starosta wskazał również rozwiązania prawne, które miał wprowadzić rząd, a tego nie zrobił oraz opowiedział o schemacie rosnących długów wszystkich szpitali w Polsce. Na koniec zaapelował do przedstawicieli Marszałka Województwa Łódzkiego.

 Dziwię się postępowaniu Urzędu Marszałkowskiego, ponieważ to nie ma ludzkiego oblicza. Marszałek domaga się zwolnienia pracowników. Proszę, nie przeciągajcie podpisania porozumienia w nieskończoność. Jeśli będziecie zwlekać, to może w styczniu usłyszymy, że przez nas odeszli pracownicy. My jesteśmy otwarci, ale do tanga potrzeba dwojga - mówił Piotr Wojtysiak. - Są tacy, którzy chcą na tym zbijać kapitał polityczny. Ja zajmuję się tym od lat i powiem Wam, że nikt jeszcze na służbie zdrowia kapitału politycznego nie zbił - podsumował. 

Radni powiatowi ostatecznie przyjęli uchwałę stosunkiem głosów: 15 „za”, 2 „przeciw” i 1 „wstrzymujący”. 

 

Jak tłumaczono na sesji, takie postępowania pozwoli na cesję szpitalnych świadczeń medycznych na szpital wojewódzkich. Kiedy to nastąpi? Na jakich zasadach? Co dalej będzie z porodówką w Piotrkowie? Na te wszystkie pytania nikt jeszcze nie zna odpowiedzi. 

 


Zainteresował temat?

3

6


Advertisement
Advertisement

Komentarze (94)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Francesco Camonte ~Francesco Camonte (Gość)25.10.2022 23:29

Mam zasadnicze pytanie: gdzie się schowali w tej sprawie dwaj panowie: prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak i vice marszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, też piotrkowianin? Są oni odpowiedzialni przed mieszkańcami Piotrkowa m.in za ich zdrowie i życie. Ani słychu, ani dychu o nich. Gdzie oni się pochowali? Jedni drugim nie chcą wejść w drogę? Apeluję do mieszkańców miasta Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego: zapamiętajcie nazwiska i imiona tych wszystkich decydentów, którzy przyczynią się do likwidacji tego szpitala lub też nie bronią jego z racji zajmowanych stanowisk i wszystkich w najbliższych wyborach samorządowych wyrzucić na aut. Jeśli znowu ich wybierzecie, istnieje możliwość likwidacji szpitala na ul.Rakowskiej. Bo najważniejsze dla nich są pieniądze. Nie ludzkie zdrowie, życie, ale pieniądze. Wstyd i hańba im wszystkim. Nie są godni swoich stanowisk.

00


EMERYT ~EMERYT (Gość)18.10.2022 16:39

Duzo jest wpisow ze pracownicy straca prace? Ja to rozumie lecz to sa takie zawody gdzie napewno sobie dadza rade.Tylko takie miasto aby niemialo swojej porodowki?Moje dzieci sie tu urodzily i wiem co to znaczy.Wstyd mi za ten kraj ,zamiast zewrzec szeregi i walczyc to sie tylko potrafimy klocic.

10


go?ć_wacek ~go?ć_wacek (Gość)15.10.2022 20:39

PiS zniszczył PCMD

07


Dasia ~Dasia (Gość)15.10.2022 10:31

Przecież to proste ci zamykają aby Wojewódzki mógł tam otworzyć. Czyli jak było tak będzie na Roosevelta

10


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)15.10.2022 22:39

Za co on bierze wypłatę ?? Niech się wykaże chociaż raz, a nie tłumaczenia, że nie ma kasy w budżecie- proboszcz jak ma słaby budżet potrafi stanąć na głowie i coś wymyśleć

20


ja ~ja (Gość)15.10.2022 15:30

Zawirowania wokół tego szpitala dobitnie pokazują, jak marnie funkcjonuje w Polsce tzw. samorządność.
Stada radnych - a w zasadzie: bezradnych, niekompetencja, kolesiostwo i samozadowolenie partyjnych cwaniaczków. Od miasta i gminy, poprzez powiat i samorządy wojewódzkie.

70


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)15.10.2022 14:13

Precedens na skalę Polski...jest budynek ,sprzęt,specjalisci,pielegniarki,i pacjenci...czego brakuje? PIENIĘDZY? To nie wina pracowników i pacjentów,którzy płacą składki zdrowotne i według konstytucji mają prawo do leczenia .Nasi władni są odpowiedzialni za stan sluzby zdrowia..

50


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)15.10.2022 14:02

Miało być "porządnie" Rakowska zabrała dochodowe oddziały kardiologie(rozruszniki),chirurgię,urologia. Na Roosevelta PCMD pięknie utoworzony polozniczy-ginekologia,dziecięcy,wyremontowane oddziały i co teraz do zamknięcia!!!!Panie Starosto i Radni Piotrkowa ile ludzi straci miejsca pracy?????Co z pacjentami???Miasto Piotrków w centralnej Polasce bez tak ważnych odzialow????

60


Ep ~Ep (Gość)15.10.2022 13:29

Małe miasto i dwa szpitale. Zrobić jeden a porządny

11


Baas ~Baas (Gość)14.10.2022 14:11

Likwidacja NFZ I od razu się pieniądze znajdą.

21


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat