Advertisement
artykuł sponsorowany

Jakość jedzenia to podstawa!

Czwartek, 16 marca 2023
Dzięki internetowi mamy na wyciągnięcie ręki praktycznie każdy produkt. Sklepy oferują nawet te z najodleglejszych zakątków świata. Jak odnaleźć te najwartościowsze?
pixabay.com pixabay.com

Czytanie etykiet to podstawa

Jeżeli sam gotujesz, a tym samym robisz zakupy czytaj etykiety. Dowiesz się z nich nie tylko terminu ważności, ale przede wszystkim poznasz skład produktu. Przede wszystkim trzeba nauczyć się czytać etykiety na produktach spożywczych. Informacje w nich zawarte dadzą nam wiedzę, która pozwoli na wybranie najkorzystniejszych dla zdrowia produktów. Dobre jedzenie to takie, które jest świeże, nie jest zbyt mocno przetworzone chemicznie, zawiera składniki pochodzenia naturalnego oraz spełnia właściwe dla swojej grupy normy.

Zwróć uwagę na składniki nieobojętne dla zdrowia, czyli konserwanty i barwniki. Są one zazwyczaj znakowane dużą literą E, po której następuje ciąg cyfr

.

Do najbardziej szkodliwych należą barwniki. Zaliczamy do nich karmel amoniakalny (E150c), czerwień koszenilową (E124), azorubinę (E122) i karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d). Wśród konserwantów do najgroźniejszych należą azotyn sodu (E250) i benzoesan sodu (E211).

Te substancje, spożywane w nadmiarze, mogą wywoływać nadpobudliwości i problemy z układem trawiennym. Konserwanty mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, a także mieć działanie rakotwórcze.

 

Uważaj na triki

 

Tu marketingowcy korzystają z psychologii. Badania konsumenckie pokazują przykład, że produkty z zieloną etykietą podświadomie uważamy za zdrowsze, co nie zawsze znajduje potwierdzenie w rzeczywistości.

 

Wymogi unijne nakazują producentom zachowanie dosyć restrykcyjnych norm co do procentowej zawartości składników. Dalego w przypadku np. wyrobów sero podobnych pojawiają się tylko przymiotniki, bez słowa ser np. mierzwiony lub typu gouda. W składzie oprócz tłuszczu mlecznego, znajdziemy wtedy także utwardzany olej roślinny.

 

Szukaj oznaczeń gwarantujących jakość

 

Do tego typu akcji konsumenckich należy program Poznaj Dobrą Żywność. Celem akcji jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w Programie jest dobrowolny. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Znak PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność będzie przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria, opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych.

 

Oznaczenie znakiem jakości PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu. Jednocześnie realizowany jest cel wspólnotowej polityki w zakresie żywności, polegający na poszerzaniu obszaru wysokiej jakości i różnorodności żywności na Wspólnym Rynku.

 

Oznaczenie to ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości.

 

Czytaj opinie

 

W internecie powstało wiele stron zajmujących się testowaniem branży spożywczej. Ich wiarygodne opinie przyciągnęły tysiące czytelników. Dostarczane tu są nie tylko opisy składów, ale również smak i cena.

 

- Czy to najlepsza pizza? Moim zdaniem nie. Najgorsza jednak także nie jest. Umieścił bym ją gdzieś po środku rankingu. Z całą pewnością póki co, to jedyna sensowna opcja na pizzę w tym dyskoncie dla fanów nieco wyraźniejszych smaków – taką recenzję gotowego produktu, możemy przeczytać np. na stronie https://testujemyjedzenie.pl

 

Podsumowanie

 

Przypadkowe sięganie po produkty na półce sklepowej to nie zawsze dobra praktyka. Poświęć trochę czasu i zadbaj o jakość jedzenia. Pamiętaj im bardziej przetworzone jedzenie, tym ma gorszy wpływ na nasze zdrowie.
Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat