Jakie będą tegoroczne Interakcje?

Wtorek, 12 maja 201522
Za tydzień (19 maja) rozpoczyna się XVII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje, z którego słynie Piotrków Trybunalski. Po raz kolejny do naszego miasta przyjadą przedstawiciele tzw. sztuki żywej z całego świata. Do 22 maja performerów oglądać będziemy w galerii ODA przy ul. Dąbrowskiego, a także w przestrzeni miejskiej – galerii Focus Mall czy na Starym Mieście.
Jakie będą tegoroczne Interakcje?

Tegoroczny Festiwal podejmie próbę poszukiwania odwołań do formy otwartej i praktyk dydaktycznych Oskara Hansena w działaniach artystów sztuk efemerycznych. Koncepcja zakłada zrealizowanie festiwalu sztuki w nowej formule. Z jednej strony oparta jest o strategie prezentacji sztuki wypracowane w wieloletnim doświadczeniu Festiwalu Interakcje, z drugiej o strategie optymalnego, czasem ryzykownego otwarcia, wynikające z doświadczeń sztuki żywej. Proponujemy stworzenie festiwalu „sztuki w procesie” zakładając, że festiwal jest przede wszystkim obszarem generującym nowe realizacje stanowiące rezultat spotkań w jednym miejscu i czasie artystów reprezentujących różne szkoły, kultury, metody pracy. Tym samym przesuwamy na drugi plan funkcje festiwalu rozumianego jako miejsce prezentacji aktualnej twórczości zaproszonych artystów – mówią o tegorocznej edycji organizatorzy Interakcji. - Podczas tej edycji Festiwalu dominującą pozycję nie będą stanowić tak zazwyczaj istotne pokazy gotowe, przygotowywane jako prace „na festiwal”, nawet wtedy gdy są atrakcyjne wizualnie, prowokacyjne formalnie czy treściowo, prowadząc bezpośrednio do tradycyjnej relacji widz – dzieło. Festiwal to przestrzeń otwarta dla działań, doświadczeń i eksperymentu w sztuce najnowszej.

Program każdej edycji Festiwalu budowany jest we współpracy z wybranymi artystami uczestnikami Festiwalu, pełniących tym samym funkcję kuratorów artystycznych wydarzenia. Wtedy Festiwal to coś więcej niż tylko zestaw nazwisk. Takie spojrzenie pozwala dostrzec w wielości form sztuki współczesnej coś więcej niż tylko indywidualne decyzje artystyczne, ale też nurty i tendencje, zależności regionalne, wpływ różnych kultur, kontekstów cywilizacyjnych, historycznych doświadczeń. Kuratorem artystycznym i autorem koncepcji merytorycznej Festiwalu jest w tym roku brytyjska artystka Sandra Johnston. Pochodzi z Irlandii Północnej, tworzy performance, instalacje audiowizualne, rysunki procesualne.

Festiwal budować będą umownie nazwane części:
1. Manifestacje – indywidualne, aktualne prace zaproszonych artystów
2. Otwarty proces – prace tworzone w trakcie Festiwalu, będące efektem wspólnych prac i wzajemnego wpływu na poziomie artysta – widz, artysta – artysta, mistrz – uczeń, realizowane w formie działań komplementarnych, działań symultanicznych, znoszące hierarchiczne relacje, angażujące widza w kreację dzieła
3. Przestrzeń – działania w przestrzeni publicznej, przede wszystkim w galerii handlowej Focus Mal, zakładające podporządkowanie formy otoczeniu, w jakim znajdują się artyści

Festiwal odbędzie się w dniach 19 – 22 maja. Miejsce - sale ekspozycyjne piotrkowskiej galerii sztuki ODA przy ul. Dąbrowskiego 5 oraz miejsca w przestrzeni publicznej (Focus Mall, Stare Miasto).

Organizatorem Festiwalu jest SDA „Galeria Off” w Piotrkowie, współorganizatorem ODA w Piotrkowie.

Program
18 maja (poniedziałek)
17.00 – 19.00 - Otwarty proces – warsztaty kreatywne z młodzieżą niepełnosprawną (prowadzenie Michał Bałdyga)

19 – 20 maja (wtorek, środa)
10.00 – 14.00 - Otwarty proces – warsztaty performance (prowadzenie Paweł Kwaśniewski)
19 maja
18.00 - Przestrzeń – wszyscy jesteśmy superbohaterami – prezentacja kampanii artystyczno-społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych i spotkanie z autorem projektu Michałem Bałdygą
20.00 - Manifestacje performance – Paweł Kwaśniewski

20 maja (sroda)
10.00 – 11.00 - „Koncepcja i praktyka edukacyjna Oskara Hansena w latach 70. na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP” - wykład i dyskusja (prowadzenie Przemysław Kiwek – absolwent pracowni prof. Hansena z 1971 r.)
11.00 – 14.00 - działania w ramach panelu Otwarty proces
18.00 - uroczyste otwarcie XVII Festiwalu Sztuki Interakcje
19.00 - Otwarty proces – prezentacja działań powarsztatowych Pawła Kwaśniewskiego
19.30 - Manifestacje performance – Janusz Bałdyga, Tomasz Szrama, Marita Bullman Deborah Guinnane, Paulina Pankiewicz, Danylo Kovatch

21 maja (czwartek)
10.00 - 14.00 - Przestrzeń – Fokus na Focus Mall, działania artystów w galerii handlowej
18.00 – performance Manifestacje - Julia Popławska, Vitalii Shupliak, Michał Bałdyga, Terese Longua, Beate Linne, Volodymir Kaufman, Zygmunt Piotrkowski

22 maja (piątek)
10.00 – 14.00 – działania w ramach panelu Otwarty proces
18.00 - performance Manifestacje – Adam Łuczak, Petro Riaska, Kurt Johannessen, Denys Blacker, Jozsef R. Juhasz & Wenmin Tong, Przemysław Kwiek, Sandra Johnston
ok. godz. 21.00 – uroczyste zakończenie Festiwalu

 



(program może ulec zmianie)

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

....nie! ~....nie! (Gość)15.05.2015 15:03

Nie chce dawac na to swoich pieniędzy.Czy ktoś tego wysłucha?Nie uznaje tego.Nie podoba mi się to.Nie chce tak .

20


rrrr ~rrrr (Gość)12.05.2015 14:31

Ja tez zostanę performerem .....pokaze widownii pokaz próby samobójczej ....w skrócie ....napierdze do reklamówki i potem ją sobie założe na ten głupi łeb .....

90


??? ~??? (Gość)14.05.2015 05:46

A Macierewicz będzie? Bo ostatnio gdzieś się schował.

03


nieukulturalnionamama ~nieukulturalnionamama (Gość)14.05.2015 00:20

ja rozumiem - ktoś lubi niech idzie do ODY ogląda tych dewiantów bez talentu klaszcze im i niech ich wychwala pod niebiosa ale dlaczego ja idąc np. z dzieckiem do focusa czy spacerując po slowackiego jestem zmuszona brać w tym udział? jak mam wytłumaczyć parolatkowi sztukę, której ukoronowaniem jest facet skradający się po mieście z protez trzymaną na wysokości genitaliów ... (choć i tak moją top faworytką jest goła baba świecąca owłosioną waginą wyginająca się w malinie na sznurach - dobrze że robiła to wewnątrz budynku)

30


ptborn ~ptborn (Gość)13.05.2015 14:12

Wygłupy nierobów z układami.Nikt tego nie chce,na siłę to byle co wciskają a podatnik musi za to płacić.Ze sztuką ta heca nic wspólnego nie ma.

61


Zapraszam do AA ~Zapraszam do AA (Gość)12.05.2015 13:56

Mam taki odlot-wsadzam Gajdę w betoniarkę, dolewam płynu z kanalizacji i kręcę, kręcę, kręcę.
Pytanie, czy ja jestem artystą czy już głupkiem wiejskim

161


chiński fotograf chiński fotografranga12.05.2015 20:54

Blog pospoliteruszenie.org, prowadzony przez antyfana live artu z Piotrkowa, odkrywa jeszcze jeden wymiar tej "żywej sztuki". To sztuka sięgania po - też żywą! - gotówkę. Do nieswojej kieszeni. "Interakcje", organizowane przez Stowarzyszenie Działań Artystycznych - Galerię "Off", są częścią europejskiego programu "A Space For Live Art", rozpisanego na 5 lat i realizowanego przez 5 miast, organizujących festiwale "żywej sztuki". Łączny budżet programu (bez ściemniania!) to 4 mln 99 tys. 550 euro, czyli 17 mln 248 tys. złotych. Z czego nieco ponad 2 mln euro to dofinansowanie z Komisji Europejskiej, reszta - wkład własny. Zdumiewa hojność brukselskich biurokratów rozdających - w dobie kryzysu ściskającego strefę euro - taką forsę ze składek obywateli państw-członków Unii: Holender Jeroen van Dam dostał unijny grant w wysokości 96 tys. euro na stworzenie "dzieła" - odchody słonia upchnięte w zardzewiałej beczce. "Herald Scotland" pisze, że szkockiego partnera Galerii "Off" z programu "A Space For Live Art", firmę New Territories z Glasgow - zamknięto, a organizowany przez nią festiwal New Moves International 2012 - odwołano, więc przyznana unijna kasiorka pójdzie do czterech organizatorów, zaś policja prowadzi śledztwo w sprawie zdefraudowania dotacji ze szkockich środków - 230 tys. funtów wyparowało z konta artystów.
Przy tych kwotach blednie dotacja pozyskana przez Galerię "Off" z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 90 tys. zł w 2009 r., 123 tys. w 2011 r. i 74 tys. na tegoroczny festiwal. Wręcz na skąpca wychodzi prezydent Chojniak, który przez ostatnie 4 lata kapie Galerii "Off" na "Interakcje" ledwie po 25 tys. zł, choć przez 13 lat magistrat wsparł majowych twórców już sumką 354 tys. złotych.
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/bez-sciemniania-zywa-sztuka-ale-i-gotowka-zywa,1398157,art,t,id,tm.html

Komentarz był edytowany przez autora: 12.05.2015 21:05

40


rysiek ~rysiek (Gość)12.05.2015 20:29

ludzie po co takie glupoty szkoda na to pieniedzy powinni ich zamknac do psychiatryka to nie jest sztuka tylko debilizm

30


luzik luzikranga12.05.2015 18:50

U Gajdy przynajmniej nie śmierdzi. Czepiacie się człowieka, a nie zwracacie uwagi na hardcorowe pokazy organizowane przez urząd miasta; pokazy rozdrabniania gówna i rozcieńczania szczochów. Sprawdźcie informację zamieszczoną tu, na ePiotrkow: "Pomysł na nietypowy weekend? Dzień Otwarty w oczyszczalni ścieków".

Komentarz był edytowany przez autora: 12.05.2015 18:51

42


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat