Reklama

Hodowcy trzody chlewnej i pracownik Agencji Rynku Rolnego wyłudzili ponad 1 mln dotacji

PolicjaRegion Środa, 18 listopada 20202377645
Na terenie powiatów piotrkowskiego i bełchatowskiego policjanci zatrzymali cztery osoby, w tym byłego już pracownika Agencji Rynku Rolnego. Wszyscy podejrzani są o wyłudzenie łącznie blisko 1 mln 300 tys. zł dotacji unijnych. Funkcjonariusz publiczny podejrzany jest o przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, czym działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, grozi mu do 10 lat więzienia. Rolnikom za wyłudzenie grozi do 8 lat.
fot. pixabay

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi od pewnego czasu wspólnie z Prokuraturą Rejonową Łódź-Widzew prowadzą śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego poprzez poświadczenie nieprawdy w raporcie z kontroli gospodarstwa rolnego. Ta kontrola nigdy się nie odbyła. - Działanie takie miało na celu wyłudzenie dotacji dla jednej z Grup producentów trzody chlewnej – wyjaśniają policjanci z KWP w Łodzi. - Na podstawie zebranego materiału dowodowego prokuratura wydała postanowienia. Policjanci zatrzymali na terenie powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego 4 osoby w wieku od 32 do 53 lat. Wśród nich znaleźli się rolnicy, pełnomocnik Grupy oraz były już urzędnik z Agencji Rynku Rolnego. Pierwszych trzech usłyszało zarzuty wyłudzenia w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2020 dotacji unijnych w łącznej kwocie 1 miliona 285 tys. zł.

 

- Działania zarządu i pełnomocnika Grupy polegały na przedłożeniu m.in. antydatowanych deklaracji członkowskich do wniosków o wypłatę dotacji, a także raportu z rzekomej kontroli gospodarstwa rolnego należącego do tzw. słupa, którego podpis został sfałszowany – wyjaśniają policjanci. - Dodatkowo sprawcy, w obawie przed nieprzyznaniem wsparcia finansowego za kolejny rok działalności Grupy, wykazali fikcyjną sprzedaż prosiąt na tzw. słupa, który w tym czasie nie prowadził żadnej hodowli trzody chlewnej. W celu formalnego wywiązania się z realizacji przedłożonego w Agencji biznes planu, poświadczyli nieprawdę na okoliczność przeprowadzonych szkoleń zewnętrznych wobec członków Grupy. Dodatkowo stworzyli fikcyjną dokumentację dotyczącą przekazania członkom zakupionych z dotacji unijnych lamp energooszczędnych, podczas kiedy żadna nie trafiła do pomieszczeń służących hodowli trzody chlewnej.

 

Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec całej czwórki dozory policyjne. Śledczy podjęli także działania związane z zabezpieczeniem majątkowym na poczet grożących kar i roszczeń.


Zainteresował temat?

9

1


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)19.11.2020 19:34

A co dalej w sprawie masarnie która miała problemy finansowe ?? Przydałaby się jakaś aktualizacja, bo chyba rok minął i trochę osób już przesłuchali ...

30


gość_miara ~gość_miara (Gość)19.11.2020 14:18

Do Mnopr. Nawet głupcy i ignoranci go mają. Mój na się całkiem nieźle. Twoja wypowiedź świadczy o jednym, albo jesteś jednym z nich, co mają krew wielu na rękach, albo nie masz wiedzy w temacie.

02


gość_der ~gość_der (Gość)20.11.2020 00:22

Jak odbiorą rolnikom dadzą Bayer Full. Cały Pis

12


gość_fff ~gość_fff (Gość)18.11.2020 12:18

A ja kuria wykupuje pola i bierze za to dotacje ("za uprawianie pola ")

1512


gość_olek ~gość_olek (Gość)18.11.2020 11:58

No i na strajk jechali łobuzy czyli już wiadomo kto strajkuje ci bogacze i zło....je bo my emeryci nie pójdziemy strajkować bo jesteśmy biedni banda łobuzów

216


gość_ale haha ~gość_ale haha (Gość)19.11.2020 11:21

To pewnie były kmiotki z Gościmowic

31


ksiądz Adam ~ksiądz Adam (Gość)18.11.2020 23:42

nazwiska tych świń prosimy

52


miara ~miara (Gość)18.11.2020 15:28

Do GOSĆX, dobrze jesteś zorientowany, to odpowiedz również wszystkim, gdzie się podziała kasa wyłudzona przez pro cyvili z Komorowskim w tle i innymi z Kwaśniewskim na czele.

1612


Wacław Ościenny ~Wacław Ościenny (Gość)19.11.2020 02:05

Czy oskarżony ze zdjęcia wyraził zgodę na publikację wizerunku? Jeśli nie, to redakcja będzie pozwana do sądu. W Polsce świnia swoje prawa też ma. Może nawet większe niż reszta społeczeństwa.

70


będzie wesoło ~będzie wesoło (Gość)19.11.2020 00:12

Zobaczymy jaka euforia będzie w przyszłym roku i jak będzie wielu dosłownie piszczeć z tej radości. Te wszystkie plusy i plusiki oraz kolejne kredyciki zaciągane przez rząd bokiem wszystkim powychodzą. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gotowki-w-obiegu-znow-przybylo-Wzrost-o-200-proc-w-ciagu-10-lat-8002122.html

42


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat