Advertisement
artykuł sponsorowany

Czym są szyny relaksacyjne?

Środa, 09 marca 2022
Szyny relaksacyjne to nakładki na zęby stosowane u osób, którym doskwiera bruksizm. Należy zakładać je bezpośrednio przed senem. Jak w praktyce działa takie rozwiązanie i czy jest stosowane podczas leczenia choroby?
fot. freepik.com fot. freepik.com

Szyny relaksacyjne – zastosowanie i charakterystyka

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że szyny relaksacyjna na bruksizm są wykorzystywane do eliminacji objawów choroby, a nie leczenia jej przyczyny. Dolegliwość ta opiera się na nieświadomym zgrzytaniu i zaciskaniu zębów. W efekcie pacjent narażony jest na silne bóle głowy i szczęki, a w wielu przypadkach również ubytki oraz ścieranie zębów. Jak temu zapobiec? Podczas snu zakłada się szyny relaksacyjne na zęby. To nakładki z elastycznego materiału, które chronią przed zgrzytaniem i silnym zaciskaniem. Jest to jednak rozwiązanie pośrednie, ponieważ nie wyleczy dolegliwości. Aby pozbyć się choroby, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. W trakcie leczenia, które często jest złożone i trwa dłuższy czas, możesz nosić szyny relaksacyjne na zęby. Dzięki nim poczujesz ulgę podczas snu, gdy zgrzytanie może przybierać na sile, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Szyny relaksacyjne na bruksizm wytwarzane są z tworzyw sztucznych, dlatego są wytrzymałe, nawet w przypadku regularnego zaciskania i zgrzytania zębami.

 

Nakładki na zęby – co warto o nich wiedzieć?

 

Nakładki na zęby dostępne są w sklepach internetowych. Nie musisz zamawiać produkty idealnie przystosowanego do Twojej szczęki – zwykle wystarczy model uniwersalny, wykonany z elastycznego tworzywa termoformowalnego. Tego rodzaju szynę należy zanurzyć w gorącej (ale nie wrzącej) wodzie. Wówczas całość dopasuje się do Twoich zębów, bez wizyty u stomatologa lub innego specjalisty. Gdy wyciśniesz „wzór” swojej szczęki, nakładki na zęby umieść w zimnej wodzie. Wówczas tworzywa zachowa swój kształt. Dopasowanie produktu do własnych preferencji jest więc niezwykle proste. Co więcej, całość może być formowana wielokrotnie. Dzięki temu nakładki na zęby nie powodują dyskomfortu – wręcz przeciwnie, przynoszą ogromną ulgę podczas snu wśród osób, którym doskwiera bruksizm.

 

Wybór odpowiedniej szyny relaksacyjnej

 

Nowoczesne szyny na zęby z tworzywa termoformowalnego są niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Pozwalają dosłownie każdej osobie dopasować nakładkę do własnych potrzeb. Oznacza to, że nie musisz korzystać z pomocy specjalisty, aby w końcu cieszyć się swobodnym snem, bez zgrzytania i zaciskania zębami. Nakładki zamówisz w sklepie internetowym Domowy Stomatolog, gdzie bardzo często dostępne są w zestawie z pudełkiem ochronnym. Pamiętaj, że szyny na zęby wymagają systematycznej pielęgnacji – możesz płukać je w wodzie przed schowaniem do etui. W przypadku pojawienia się zabrudzeń skorzystaj ze szczoteczki, aby wyczyścić termoformowalną powierzchnię. Przypominamy, że choć nakładki są skuteczne, w przypadku bruksizmu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Należy nie tylko leczyć objawy choroby, ale przede wszystkim przyczynę jej występowania.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat