Advertisement

Co dalej z "porodówką" w Piotrkowie? Znaków zapytania nie ubywa

ePiotrkow Poniedziałek, 17 października 202232
Czy w Piotrkowie pozostanie "porodówka"? Kto będzie ją prowadził? Od kiedy? Gdzie? Te pytania kłębią się w głowach wielu, a szczególnie przyszłych mam, które w naszym mieście mają za kilka miesięcy rodzić dzieci. Pytań jest wiele. Dużo trudniej o jakiekolwiek konkrety.
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Czwartkowa decyzja powiatowych radnych o zmianie statutu Powiatowego Centrum Matki i Dziecka oddziałów szpitalnych oznacza de facto ich zamknięcie. Co dalej z oddziałami: położniczo-ginekologicznym, noworodków i dziecięcym? Ciągle nie wiadomo.

 

Od jakiegoś czasu toczą się rozmowy między władzami powiatu i województwa w sprawie przejęcia oddziałów przez szpital przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie. Podczas sesji Rady Powiatu można było usłyszeć, że wiele kwestii w tej sprawie zostało już ustalonych.

Zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim, jak kwestia przejęcia świadczeń wygląda z ich perspektywy. Dopytywaliśmy m.in. o kwestie przejęcia sprzętu, użyczenia budynku czy zatrudnienia pracowników. 

Nie mamy jeszcze kompletu dokumentacji do analizy, a bez takich danych nie możemy mówić o szczegółach uzgodnień. Rozmowy cały czas trwają, nie wiemy, jakimi ustaleniami się zakończą, więc trudno w tym momencie wypowiadać się na temat branych pod uwagę rozstrzygnięć - brzmiała odpowiedź z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. -  Jednocześnie przypominamy, że w trosce o dobro pacjentów – mieszkańców powiatu piotrkowskiego, Samorząd Województwa Łódzkiego zadeklarował pomoc dla Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Oferta przejęcia i uratowania trzech oddziałów może być zrealizowana pod warunkiem, że samorząd powiatu piotrkowskiego spełni zaproponowane rozwiązania - dodano w komunikacje, odwołując się do konferencji wicemarszałków Piotra Adamczyka i Zbigniewa Ziemby zorganizowanej 31 sierpnia 2022 roku. 

 

O tej konferencji pisaliśmy w tekście: 

Szpital wojewódzki przejmie oddziały PCMD?

 

W poniedziałek do przyszłości porodówki w Piotrkowie odniósł się także wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który na ten temat wypowiadał się w magazynie Magiel na antenie radia Strefa FM. 

Nie jest możliwe, aby inny podmiot niż powiat piotrkowski, który dziś dysponuje odpowiednim potencjałem, mógł zadecydować, jaki będzie dalszy scenariusz. Jaki on będzie? Proszę mnie uwolnić od takiego pytania. Nie jestem wróżbitą, tylko odpowiedzialnym urzędnikiem. Scenariusz będzie zależał od tego, jakie decyzje będą podejmowane przez władze powiatu piotrkowskiego - mówił wicemarszałek Ziemba, przypominając ofertę pomocy, jaką Urząd Marszałkowski przedstawił starostwu.

Wicemarszałek podkreślił, że jest możliwość, aby szpital wojewódzki przejął te świadczenia, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki. 

Szpital musi dysponować potencjałem lokalowym, a więc kwestia użyczenia budynku przy ul. Roosevelta. Druga kwestia to sprzęt i środki konieczne do świadczenia tych usług. I do tego oczywiście kwestia możliwości zatrudnienia lekarzy z zakresu ginekologii i położnictwa oraz białego personelu - wyliczał wicemarszałek Ziemba. 

 

Jaki będzie więc los porodówki w Piotrkowie?

Starostwo informuje, że decyzje zależą od Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego podkreślają z kolei, że decyzje zależą od władz powiatu piotrkowskiego. Co ostatecznie z tego miszmaszu wyniknie? Na tę odpowiedź przyjdzie nam chyba jeszcze trochę poczekać. 

 


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)18.10.2022 05:47

Porodówki nie będzie,kobiety w ciąży będą rodzic w innych miastach ale nie w Piotrkowie

20


Loki ~Loki (Gość)17.10.2022 22:49

Przecież ci pracownicy tam to tragedia. Także się dziwię ze jeszcze tego nie zamknęli

26


Ostatni raz ~Ostatni raz (Gość)17.10.2022 22:30

To co ostatnio wydarzyło się podczas wizyty mojego dziecka na oddziale dziecięcym jest nie do przyjęcia. Ordynator oddziału wypisuje brednie na wypisie dziecka do domu i przepisuje antybiotyk który jest wycofany z produkcji. Jak najdalej od tego szpitala.

41


Fasy ~Fasy (Gość)17.10.2022 20:36

Będzie na Roosevelta jak była tylko pis musi politykę pouprawiać a potem obwieszczą sukces

53


Dyzma ~Dyzma (Gość)17.10.2022 20:20

Pan Ziemba to niech się modlitwy dobrze nauczy, bo ostatnio mu się sporo pomyliło podczas recytowania...

33


Niedowiarek ~Niedowiarek (Gość)17.10.2022 20:18

Zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych to obowiązek NFZ czytaj Państwa

61


Mieszkaniec Woli ~Mieszkaniec Woli (Gość)17.10.2022 20:14

Pan Ziemba był 8 lat Radnym Powiatowym w tym 4 lata Wicestarostą odpowiedzialnym za służbę zdrowia to chyba wie wszystko o PCMiD ,a przedtem PZOZ

50


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)17.10.2022 16:40

Ziemba jak trzeba coś otworzyć to zawsze jest pierwszy. Nawet na otwarcie parkingu potrafi przyjechać. Jak szykuje się zamknięcie to od razu to nie jego sprawa tylko kogoś innego. No poezja.

121


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat