Był Metalplast, będzie targowisko?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 02 grudnia 201214
Nieruchomość po Metalplaście to jedna z najbardziej pechowych w mieście (o budynkach po Hawanie i Europie nie wspominając). Szczury, śmieci, gruz, ostatnio nawet zwłoki - to dziś można znaleźć na terenie obiektu przy Próchnika 25 w Piotrkowie. Ostatnio jednak w sprawie coś drgnęło. W 2009 roku odbyła się licytacja nieruchomości, którą wygrał piotrkowski developer. Sąd jednak licytację unieważnił, tymczasem dotychczasowy właściciel terenu planuje zorganizować tam targowisko, i to jeszcze w tym roku.
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

O terenach po Metalplaście pisaliśmy ostatnio w kwietniu 2011 roku, jednak wówczas skupiliśmy się głównie na skargach mieszkańców miasta, którzy nie życzyli sobie sąsiedztwa ruiny, jaką z biegiem lat stał się obiekt. Plac położony niedaleko magistratu od lat odstrasza swoim wyglądem. Miasto od 2006 r. próbuje dyscyplinować właściciela nieruchomości do uprzątnięcia terenu. Jednak, jak informują urzędnicy, ostatnio coś drgnęło, tzn. właściciel zaczął sprzątać. - Częściowo uprzątnięty został teren od strony Próchnika, właściciel zaczął również zamiatać liście. Mimo tego tylko w tym roku Straż Miejska zdążyła nałożyć kilka mandatów na sumę kilkuset złotych - informuje magistrat.

 

Przed laty teren nabył od Skarbu Państwa Andrzej Stępień. W 2009 roku Skarb Państwa ogłosił licytację nieruchomości, Stępnia uznając za dłużnika. Wówczas terenem tym zainteresował się piotrkowski developer Sylwester Rudecki. Jak mówi, nieruchomość była mu niezbędna do rozszerzenia terenu osiedla mieszkaniowego, które wybudował w tej części miasta. - Prawdopodobnie rozszerzylibyśmy na ten teren osiedle, które się tam znajduje, do tego powstałaby część usługowa - sklepiki, może zaplecze sportowe, po prostu osiedle na wysokim poziomie. Maksymalny czas, w którym moglibyśmy się z tym uporać, to pół roku. Ogłoszono licytację, ta odbyła się w marcu 2009 roku. Przystąpiliśmy do niej (oprócz nas jeszcze 3 albo 4 podmioty), wpłaciliśmy wadium (ok. 80 tys. zł), wygraliśmy. Czekaliśmy na przybicie. Okazało się, że nie było to takie proste. Do dziś tego przybicia nie mamy - mówi dziś Rudecki.

 

Po zakończeniu licytacji 9 marca 2009 roku Sąd Rejonowy postanowił wstrzymać wydanie postanowienia o udzieleniu przybicia do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia orzeczeń wydanych 9 marca 2009 i skargi dłużnika Skarbu Państwa (Andrzeja Stępnia) z grudnia 2008 roku. W 2010 roku Rudecki złożył skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego toczącego się przed Sądem Rejonowym w Piotrkowie w sprawie dotyczącej wydania postanowienia o udzieleniu przybicia. Kilka miesięcy później Sąd Okręgowy stwierdził przewlekłość postępowania i zlecił Sądowi Rejonowemu wydanie postanowienia w przedmiocie przybicia licytacji.

 

We wrześniu 2011 roku Rudecki wniósł do sądu o ustanowienie zarządcy nieruchomości, a tym samym pozbawienie funkcji zarządcy Andrzeja Stępnia. Dlaczego? Bo wg Rudeckiego Stępień działa na niekorzyść developera, wyprzedając elementy budowlane nieruchomości.


W październiku 2012 roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie postanowił unieważnić licytację i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia, a to oznacza powtórzenie czynności egzekucyjnych przez komornika.


Przedsiębiorca do dziś nie odzyskał 80 tys., które wpłacił jako wadium. Co się dzieje z pieniędzmi? - Chyba są u syndyka na koncie - mówi. Kiedy pan je odzyska? - Nie wiem, sprawa nie jest zakończona.

 

Cała licytacja więc musi być powtórzona. Ile wart jest majątek przy Próchnika? - Wykonany był operat szacunkowy. W chwili licytacji syndyk miał ten operat. Kwota opiewała na ok. 650 tys. Licytację wygraliśmy kwotą 800 tys. - mówi Rudecki. - Walczymy o to 4 lata. Na podstawie odpisu postanowienia, który mamy, uważam, że przede wszystkim winę ponosi syndyk i odpowiednie instancje sądu, które do tej pory to rozpatrywały. Spróbujemy wystąpić o reasumpcję postanowienia sądu, następnie wnieść skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jeżeli te drogi się nie powiodą, to będzie proces odszkodowawczy za utracone i oczekiwane korzyści.

 

Rudecki wystąpił do sądu o wyznaczenie administratora, bo dziś już nie wie, kto tak naprawdę jest właścicielem terenu przy Próchnika. - Teraz nie mam już z panem Stępniem żadnego kontaktu, wcześniej było inaczej, bo nawet wynajmowałem od niego wjazd i część terenu, aby korzystać z jego placu jako magazynu materiałów. Kiedy jednak pan Stępień dowiedział się, że przystąpiliśmy do licytacji, automatycznie rozwiązał umowę - mówi Sylwester Rudecki. - Mamy jeszcze jeden problem w związku z tą nieruchomością. Chodzi o to, że na tym obiekcie gromadzi się masa wody, obiekty są podpiwniczone, jest kanalizacja, która - tak jak piwnica - jest zapełniona wodą. Woda przedostaje się do naszego obiektu, który zaczyna przesiąkać. Będziemy chcieli wykonać ekspertyzę i jakoś ten problem rozwiązać. Chciałem, aby pan Stępień udostępnił nam swój teren, abyśmy mogli zrobić np. drenaż, ale nie pozwolił, nie mamy prawa wejścia, a chcielibyśmy zrobić opaskę odwodnieniową. Okazuje się, że woda, która mieści się w tych piwnicach i kanalizacji, ma taką siłę naporu, że przesiąkają ściany piwnic. Dziś ten obiekt to po prostu wysypisko w centrum miasta. Niekoniecznie ja to muszę kupić. Niech kupi to ktokolwiek, żeby coś tam wreszcie zaczęło się dziać, żeby nie było miejskiego śmietniska w centrum Piotrkowa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

piotrkowianka ~piotrkowianka (Gość)02.06.2014 13:20

"Stenia" napisał(a):
~Stenia (Gość)44 minuty temu, 12:35"Edek" napisał(a):
Odpierdolcie się od p. Stępnia
Proszę o używanie wobec forumowiczów słów wulgarnych. Czy tak cię wychowali rodzice?


Steniu ! wstydź się, czy Ciebie też tak rodzice wychowali?że prosisz o używanie takich słów?

00


Stenia ~Stenia (Gość)02.06.2014 12:35

"Edek" napisał(a):
Odpierdolcie się od p. Stępnia


Proszę o używanie wobec forumowiczów słów wulgarnych. Czy tak cię wychowali rodzice?

10


Frida ~Frida (Gość)29.12.2012 04:11

"P51" napisał(a):
u odbyła się licytacja nieruchomości, którą wygrał piotrkowski developer. Sąd jednak licytację unieważnił, tymczasem doty

"P51" napisał(a):


A jednak można w tych ruinach odnaleźć klimat - może i "straszą", ale są też żywą pamiątką która potrafi wzruszyć. Ciekawie tam pospacerować... Choć menelstwo oczywiście nie powinno być tolerowane w tych miejscach.

10


AS ~AS (Gość)22.12.2012 22:12

Uprzejmie dziękując za wyrażoną opinię na temat zasadności przysługujących właścicielowi nieruchomości przy ul. Próchnika 25 "Metalplast" roszczeń odszkodowawczych względem Gminy Piotrków Tryb. i Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Piotrkowie Tryb. poinformuję mieszkańców miasta Piotrkowa Tryb. o wysokości zasądzonego odszkodowania z tytułu utraconych korzyści począwszy od r. 2001 i podejmę kroki prawne dla wyegzekwowania regresem tej kwoty z majątku osób winnych przestępstwa nadużycia władzy względem tych praw majątkowych. Z wyrazami szacunku właściciel nieruchomości

01


P51 ~P51 (Gość)03.12.2012 13:31

"mieszkaniec" napisał(a):
Taka sytuacja, że są w mieście nieruchomości (nie tylko te wyżej wymienione) gdzie właściciele zapomnieli o swoich obowiązkach związanych z estetyką i porządkiem byłaby nie do pomyślenia np. w Niemczech. Tam prawo jest tak skonstruowane, że właściciele mają obowiązek utrzymywania swych nieruchomości tak by nie straszyły otoczenia, bo inaczej płacą wysokie mandaty. Ale u nas jak zwykle musi być zawsze inaczej.
Jaki z tego wniosek? Ano taki, że nadmiar źle pojętej demokracji prowadzi do anarchii i ogólnego bałaganu.


No właśnie;
-dawna Europa
-willa "wanda z przyległościami,
-budynek po dawnym pogotowiu na Dabrowskiego,
-"stara octownia" ( hłehłehłe! ).
I temu podobne.

"Kto-za-tym-stoi" napisał(a):
Miastem rządzi kilku nadzianych biznesmenów którzy sponsorują kampanie prezydenckie i dlatego tak jest.


Ja jednak troszkę bardziej wolę, by miastem rządzili bogaci biznesmeni, niż menele.
Chociaż ich dbałość o estetykę miasta oceniam podobnie...

10


olo ~olo (Gość)03.12.2012 12:49

kościół to dobry biznes w tym mieście. jest zapotrzebowanie na takie usługi, klientów na pewno by nie brakowało.

00


mariodario ~mariodario (Gość)02.12.2012 22:06

a moze kosciol z salonem dewocjonaliow

00


mieszkaniec ~mieszkaniec (Gość)02.12.2012 22:02

Niech ten właściciel weźmie się najpierw za bałagan na nieruchomości, której jest właścicielem przy ul. Słowackiego (róg Staszica i Słowackiego), a dopiero później niech snuje plany związane z zagospodarowaniem terenu po dawnym Metalplaście. Jeśli tak ma wyglądać przyszłe targowisko jak nieruchomość przy Słowackiego to współczuję wszystkim zarówno wystawcom jak i klientom. Z tekstu wyraźnie wynika, że nieruchomość przy Próchnika jest zadłużona i nic tam w najbliższym czasie nie powstanie. I tak będziemy mieli drugą "Europę" straszącą swym wyglądem zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. Ten rejon jest chyba jakiś pechowy choć ma bardzo dobrą lokalizację, z jednej strony skład węgla, a z drugiej powstające wysypisko śmieci.
Taka sytuacja, że są w mieście nieruchomości (nie tylko te wyżej wymienione) gdzie właściciele zapomnieli o swoich obowiązkach związanych z estetyką i porządkiem byłaby nie do pomyślenia np. w Niemczech. Tam prawo jest tak skonstruowane, że właściciele mają obowiązek utrzymywania swych nieruchomości tak by nie straszyły otoczenia, bo inaczej płacą wysokie mandaty. Ale u nas jak zwykle musi być zawsze inaczej.
Jaki z tego wniosek? Ano taki, że nadmiar źle pojętej demokracji prowadzi do anarchii i ogólnego bałaganu.

30


gusc ~gusc (Gość)02.12.2012 21:45

Cytuję:
~mrcan (Gość)
6 godzin temu, 15:37
a może jakiś kościół.


parafia p.w Ś.kszyztofa

00


mrcan ~mrcan (Gość)02.12.2012 15:37

a może jakiś kościół....? Przydałby sie jeszcze jakiś....

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat